Lubawa w sieci Cittaslow

2012-12-07 12:32:32 (ost. akt: 2012-12-07 13:11:59)
XIV-wieczny Kościól Św. Anny w Lubawie

XIV-wieczny Kościól Św. Anny w Lubawie

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Podziel się:

Lubawa, 10-tysięczne miasteczko w województwie warmińsko-mazurskim, pod koniec listopada 2012 roku została członkiem Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow. Jest ósmym miastem z Warmii i Mazur, należącym do tego stowarzyszenia.

Pozostałe to: Reszel, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Bisztynek, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek i Ryn. W Polsce jeszcze tylko Murowana Goślina w województwie wielkopolskim jest członkiem tego stowarzyszenia. Wszystkie tworzą Polską Krajową Sieć Cittaslow.

Włoski pomysł, angielska nazwa

Idea Cittaslow (z angielskiego slow city — "powolne miasto"), pojawiła się w 1999 roku we Włoszech, a pomysłodawcą był Paulo Saturmini, burmistrz Greve di Chianti we Włoszech. Jej celem jest popularyzowanie szeroko pojętej filozofii dobrego, spokojnego życia w małych i średnich miastach do 50 tys. mieszkańców, które nie posiadają rozwiniętego przemysłu. W Polce sieć zaczęła powstawać w roku 2004 (pierwszy był Ryn), ale dopiero 13 kwietnia 2007 r. na posiedzeniu w Urbino Komitet Koordynujący pozytywnie rozpatrzył wniosek o uznanie Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow.
Aby znaleźć się w Cittaslow, trzeba spełnić wiele warunków. Miasta przyjęte do sieci zobowiązane są m. in. do poprawiania swojej infrastruktury, rewitalizacji obszarów zabytkowych, dbania o tradycje, historię i lokalną kuchnię.

Jak wyglądała droga Lubawy do zostania Cittaslow?


27 czerwca 2012 r. miejscy radni podjęli uchwałę, w której wyrazili chęć przystąpienia ich miasta do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow. 10 października 2012 r. sprawa została zaakceptowana - zgodnie z procedurą - przez Ministra Spraw Zagranicznych. Wcześniej Lubawa dokonała tzw. samooceny w zakresie obligatoryjnych wymagań certyfikacyjnych, obowiązujących członków stowarzyszenia (zgodnie ze statutem). Wszystkie miasta przystepujące do sieci dokonuja tego we współpracy z wyznaczonym miastem-opiekunem. W przypadku Lubawy było to Nowe Miasto Lubawskie, oczywiście należące już do sieci. Przedstawiciele Lubawy wzięli też udział w warsztatach dla miast pretendujących do sieci Cittaslow. Spotkania te odbyły się w czerwcu 2012 roku w Reszlu. Lubawa podjęła współpracę z biurem Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, z siedzibą w Departamencie Polityki Jakości Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow w wyniku głosowania podjęła 8 listopada jednogłośnie decyzję o udzieleniu rekomendacji Lubawie w sprawie przyjęcia w poczet członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow. Treść uchwały przekazana została do władz Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow.

24 listopada, podczas obrad Komitetu Koordynującego Stowarzyszenia we włoskim miasteczku San Miniato, Lubawie przyznane zostało członkowstwo w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Cittaslow.

Małe jest piękne

Przynależność do sieci Cittaslow zobowiązuje. Mieszkańcy muszą mieć pewność, że w Lubawie:
- realizowana jest polityka środowiskowa, mająca na celu utrzymanie i rozwój cech terytorium i tkanki miejskiej, przede wszystkim wykorzystując techniki recyklingu,
- realizowana jest polityka infrastrukturalna, która zmierza do podnoszenia wartości terytorium, a nie jego zajmowania,
- promuje się wykorzystanie technologii mających na celu podnoszenie jakości środowiska naturalnego i tkanki miejskiej,
- wspierana jest produkcja i zastosowanie produktów spożywczych otrzymanych dzięki technikom naturalnym i zgodnych ze środowiskiem, z wyłączeniem produktów modyfikowanych genetycznie, podejmując w razie potrzeby kroki w kierunku ustanowienia jednostek zajmujących się ochroną i rozwojem zagrożonych produkcji typowych,
- chronione są produkcje lokalne mające swe korzenie w kulturze i tradycjach, które przyczyniają się do promocji regionu, zachowując miejsca i sposoby produkcji, promując okazje i miejsca uprzywilejowane z uwagi na bezpośredni kontakt pomiędzy konsumentami a producentami,
- wspierana jest kultura gościnności jako momentu prawdziwej łączności ze społecznością i jej specyfiką, usuwając przeszkody fizyczne i kulturowe, które mogłyby uniemożliwić pełne i powszechne korzystanie z zasobów miasta,
- wśród mieszkańców promowana jest świadomość mieszkania w jednym z miast Slow City, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i szkół, poprzez m.in. systematyczne wprowadzanie „edukacji smaku”.
Więcej o charakterystyce i wymaganiach ruchu slow city przeczytasz tutaj.
Opr. ab na podstawie materiałów ze strony: wrota.warmia.mazury.pl
Na mapie oznaczyliśmy wszystkie miasta w Warmińsko-Mazurskiem, należące do Polskiej Krajowej Sieci Cittaslow:
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB