W lutym wzrosło bezrobocie

2013-03-08 13:27:31 (ost. akt: 2013-03-08 13:27:02)

Podziel się:

Bezrobocie w lutym wyniosło 14,4 procent - informuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Pracy. W porównaniu ze styczniem liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła o 0,2 procent. Oznacza to, że bez pracy jest ponad dwa miliony trzysta tysięcy osób.

Według danych ministerstwa, w lutym bezrobocie wzrosło we wszystkich województwach - najwięcej w Wielkopolsce, najmniej w województwie lubuskim. Widoczny jest zwłaszcza wzrost bezrobocia w województwach, gdzie są duże aglomeracje. Zależność można wytłumaczyć tym, że w dużych miastach jest więcej firm, które w ostatnim czasie redukują koszty przez ograniczanie zatrudnienia. Ministerstwo wskazuje, że wzrost bezrobocia bardziej dotknął mężczyzn niż kobiety.

Duża część nowych bezrobotnych to osoby, którym skończyły się umowy na czas określony, zatrudnienie sezonowe, lub którzy zakończyli udział w programach aktywizacji zawodowej.

Liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym 2013 roku wyniosła ponad 81 tysięcy. W porównaniu do stycznia 2013 roku wzrosła o 17,5 tysiąca, czyli o 27,4 procent.

int./IAR/jp/pbp

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB