Kancelaria premiera odpowiada Kaczyńskiemu

2013-03-13 08:23:33 (ost. akt: 2013-03-13 11:03:24)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podziel się:

Urzędnicy premiera zarzucają Jarosławowi Kaczyńskiemu rażące nieścisłości, przekłamania i fałszywe tezy. Na stronie Kancelarii Premiera pojawiła się odpowiedź na zarzuty Jarosława Kaczyńskiego, jakie pojawiły się w trakcie debaty nad konstruktywnym wotum nieufności. Na dwudziestu stronach urzędnicy po kolei punktują wypowiedzi lidera opozycji.

Jarosław Kaczyński zarzucił rządowi brak konsultacji społecznych przy podwyższaniu wieku emerytalnego. Urzędnicy podkreślają, że podniesienie wieku emerytalnego, było konsultowane w ramach Komisji Trójstronnej. Odbyła się społeczna i parlamentarna debata w tej sprawie . Alternatywą dla wydłużenia okresu pracy pozostaje wzrost np. VAT, o 8 punktów procentowych - dodają urzędnicy.

W innym punkcie Kancelaria Premiera wskazuje na zarzut Jarosława Kaczyńskiego, że rząd "skapitulował" w sprawie paktu klimatycznego. Kancelaria wskazuje, że to rząd PiS odpowiada za przyjęcie pakietu klimatyczno-energetycznego w kształcie niekorzystnym dla Polski. Działania obecnej koalicji polegały na zredukowaniu negatywnych skutków decyzji poprzedników - dodaje Kancelaria.

Odpowiadając na zarzut niekonstytucyjności przyjęcia paktu fiskalnego, Kancelaria wskazuje, że dokument został ratyfikowany według procedury tzw. dużej ratyfikacji, a MSZ dysponuje czterema opiniami prawnymi wskazującymi właśnie takie postępowanie jako właściwe.

Kancelaria przypomina też, że Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu powiedział,że polska armia została zredukowana, a jej zdolności mobilizacyjne są dzisiaj na poziomie 25 razy niższym niż fińskie, 8 czy nawet 12 razy niższym niż szwedzkie i 6 razy niższym niż przeciętna w Unii Europejskiej. Kancelaria odpowiada, że aby zrobić takie porównania, Jarosław Kaczyński musiałby dysponować odpowiednimi danymi. W związku z naszym członkostwem w NATO, dane dotyczące zdolności mobilizacyjnych są chronione i nie są dostępne opinii publicznej. Kancelaria dodaje, że redukcja armii prowadzona jest od lat 90. ale nie jest zmniejszany jej potencjał bojowy. Obecnie bardziej niż liczba żołnierzy, liczy się nowoczesne uzbrojenie, gotowość bojowa i poziom wojskowego wyszkolenia.

IAR/premier.gov&sejm/łp/nyg

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. xyz #1021253 | 31.175.*.* 13 mar 2013 11:48

    Do Kaczyńskiego,Blaszaka,Hopfmana czy innycch żadne argumenty nie dotrą.Zapewne 13.03 bedą bredzić swoje racje.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz