3 rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem została uczczona!!!

2013-04-11 10:26:44 (ost. akt: 2013-04-11 22:09:29)

Autor zdjęcia: Magdalena Sarapuk

Podziel się:

Zimnym porankiem dnia 10 kwietnia 2013 już o godzinie 08 20 na Lotnisku w Wilamowie rozpoczęły się przygotowywania do uroczystego Apelu Pamięci, który odbył się przy obelisku upamiętniającym ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Mimo zimowej aury i widocznych wałów zepchniętego śniegu (tej wyjątkowej „wiosny”) ,na lotnisko Kętrzyn Wilamowo przybyli licznie zaproszeni goście. To przecież pamiętny dla każdej Polskiej rodziny dzień 10 kwietnia, dzień przypominający szczególny dramat 96 rodzin ofiar niespotykanej w skutkach katastrofy samolotu TU-154 pod Smoleńskiem.
Uroczysty Apel rozpoczęto o godzinie 08 30 ceremonią podniesienia Flagi Państwowej (przy akompaniamencie Hymnu Państwowego) , przeprowadzoną na prośbę Prezesa AKJ , z ceremoniałem wojskowym przeprowadzonym przez Dowódcę Kompanii Honorowej
kpt. Marcinem Hasiec. O godzinie 8:41, na 60 sekund rozległ się przejmujący głos syren z kolumny wozów strażackich. Tym symbolicznym i głośnym akcentem ,oddając hołd pamięci dla TYCH co zginęli , rozpoczęto właściwą część Apelu Pamięci - upamiętnienia ofiar katastrofy samolotu TU-154 z przed 3 lat.

Bardzo widocznym i niezwykłym akcentem tego zgromadzenia była stojąca na placu Kompania Honorowa 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, przy obelisku czuwała warta honorowa , obok liczne poczty sztandarowe, Orkiestra Dęta przy kościele św. Katarzyny wraz z kapelmistrzem Mirosławem Długim , delegacje (samorządów, instytucji, młodzieży oraz społeczeństwa) z wiązankami kwiatów a w dalszym planie czerwony sznur wozów bojowych PSP oraz OSP.


Prezes Aeroklubu Krainy Jezior Stanisław Tołwiński przystępując do odczytania listy ofiar , rozpoczął całą uroczystość zdaniem „Lecieli by uczcić ofiary mordu w Katyniu, a swoja tragiczną śmiercią rankiem dnia 10 kwietnia 2010r. nadali nowy światowy wymiar zagładzie Polskich Oficerów w 1940r. (…)”

Po odczytaniu pełnej listy ofiar, powiedział bardzo wymownymi słowami:
„Panie Prezydencie Kaczyński! Panie Prezydencie Kaczorowski! Wspominając Waszą ofiarę na „narodowym ołtarzu” nie pozwolimy szczególnie młodemu pokoleniu zapomnieć o tej trudnej do zaakceptowania narodowej tragedii, o ofiarach katastrofy, o potrzebie szacunku człowieka dla innego partnera i jego dokonań…”
Po wygłoszeniu … Spoczywajcie w spokoju … przez Prezesa AKJ , nastąpił ponowny akcent syren wozów strażackich.

W imieniu władz samorządowych , w krótkim wystąpieniu głos zabrał współorganizator Apelu Pamięci –Wicestarosta Powiatu Kętrzyńskiego – Pan Zbigniew Nowak , pokreślając powód obywatelskiego kultywowania pamięci o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 r.

Elementem bardzo podniosłym i religijnym dla tej uroczystości była modlitwa ekumeniczna zgromadzonych na Apelu Pamięc duchownych za duszę ofiar.

Przewodniczył im ks. kanonik dr Kazimierz Żuchowski (proboszcz parafii w Karolewie i wicedziekan I Dekanatu w Kętrzynie) , w imieniu kościoła prawosławnego ks.Bazyli Taranta (kapelan w W-MOSG) , w imieniu wiernych wyznania augsbursko - ewangelickiego ks. Paweł Hause (proboszcz w Kętrzynie) oraz ks. Dariusz Gliniewicz (kapelan w W-MOSG) , który modlił się w imieniu kościoła grekokatolickiego.
Nie zabrakło również delegacji społeczeństwa, którzy chcąc oddać cześć ofiarom przybyli na lotnisko i symbolicznie złożyli kwiaty, ustawili znicze pod obeliskiem na znak pamięci o wszystkich, których Katastrofa Smoleńska dotknęła.

Uroczystosć zmierzała ku końcowi a wspaniała orkiestra wykonała wiązankę utworów patriotycznych. Po niej nastąpiło podziękowanie organizatorom oraz wszystkim obecnym, którzy razem mogli czuwać w 3 rocznicę tego tragicznego zdarzenia przy obelisku Ofiar katastrofy samolotu TU-134

Ponieważ nie wszyscy mogą pamiętać i znać wymowną symbolikę postawionego w 2010 roku Obelisku, więc przypominamy nasze intencje wyrażone w zrealizowanym projekcie.
Rozerwany samolot wykonany z surowego żeliwa, by rdzewiejąc symbolizował krwawienie. W celu podkreślenia istoty dramatycznych wydarzeń i narodowej tragedii, skrzydła opatrzono okolicznościowym tekstem oraz umieszczono srebrzyste godło narodowe w charakterystycznym miejscu nawiązującym do … ukrzyżowania.

Dziękujemy serdecznie współorganizatorom, Kompanii Honorowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, przedstawicielom władz i szkół, Ochotniczym Strażom Pożarnym, Orkiestrze Dętej, Pocztom Sztandarowym, przybyłym Duchownym oraz przybyłym delegacjom.


Zarząd AKJ & Zarząd Fundacji „Military Park”

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zawiedziony_wyborca #1058181 | 88.220.*.* 17 kwi 2013 14:34

  Mieszkańcy gminy Korsze i innych gmin powiatu kętrzyńskiego. Okażcie mądrość w nadchodzących wyborach. Nie głosujcie na powiatowe listy Platformy Obywatelskiej i Platformy Porozumienia. Nie głosujcie też na lewicową listę Zbigniewa Nowaka. Ci teraz rządzą. Głosujcie na kogokolwiek. Będzie parę innych list. Nie głosujcie na wymienionych powyżej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. iti #1052169 | 83.24.*.* 11 kwi 2013 22:36

   Tak. Pan Wicestarosta zawsze stał w pierwszym szeregu. No ostatecznie w drugim

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Obserwator #1051540 | 89.229.*.* 11 kwi 2013 14:18

    Dlaczego podczas miejskich uroczystosci nie uczestniczy orkiestra dęta?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. ... #1051488 | 89.229.*.* 11 kwi 2013 13:57

     Tu-154

     ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)