Niemcy europejskimi biedakami?

2013-04-11 21:11:51 (ost. akt: 2013-04-11 11:12:32)

Autor zdjęcia: Archwium Go / PK

Podziel się:

Niemcy są jednym z biedniejszych społeczeństw w strefie euro - tak wynika z najnowszego raportu Europejskiego Banku Centralnego.

Większy majątek od przeciętnego Niemca zgromadził mieszkaniec Hiszpanii, a nawet Cypru. Komentatorzy zalecają jednak ostrożność przy interpretacji raportu.

Według Europejskiego Banku Centralnego mieszkańcy pogrążonego w kryzysie południa Europy są od nich o wiele bogatsi. Średni majątek przeciętnego greckiego gospodarstwa domowego szacuje się na ponad 100 tys. euro. To dwa razy więcej niż niemieckiego.

To skandal, że informacje te ujawniono dopiero po zamknięciu sprawy pomocy dla Cypru - czytamy w konserwatywnym dzienniku „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Komentatorzy w innych prasowych tytułach, m.in w tygodniu „Der Spiegel” studzą jednak emocje i krytykują sposób opracowania raportu.

Wątpliwości budzi choćby pomysł na porównywanie gospodarstw domowych w Niemczech i krajach południa. W Niemczech pod jednym dachem mieszka zazwyczaj mniej osób, niż we Włoszech czy Hiszpanii.

Porównanie majątku przeciętnego obywatela zapewne dałoby inny wynik. Problemem jest także aktualność przedstawionych danych. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z czasów przed kryzysem.


iar

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB