Cudzoziemcy kupują polską ziemię

2013-04-12 14:15:55 (ost. akt: 2013-04-12 13:53:26)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Red

Podziel się:

W 2012 roku MSW cudzoziemcy otrzymali 400 zezwoleń na nabycie nieruchomości w Polsce. Większość z nich to grunty rolne i leśne.

318 zezwoleń dotyczyło nabycia nieruchomości gruntowych, 80 - mieszkań i lokali użytkowych, a 11 nabycia udziałów i akcji w spółkach, które są właścicielami albo użytkownikami wieczystymi nieruchomości w Polsce.

Największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyły się nieruchomości rolne położone w województwach: dolnośląskim, małopolskim, pomorskim i wielkopolskim. Wśród kupujących przeważali Niemcy, którym wydano 51 zezwoleń. Po 25 dokumentów wydano Holendrom i Ukraińcom, 15 Austriakom, a 13 Francuzom. Obywatele innych państw uzyskali zgodę na zakup ponad 1000 hektarów polskiej ziemi.

MSW zgodziło się też na zakup 80 mieszkań i lokali użytkowych przez cudzoziemców spoza europejskiego obszaru gospodarczego. Najczęściej byli to Ukraińcy, Rosjanie i Armeńczycy.

Mieszkania kupowali głównie na Pomorzu Gdańskim i Zachodnim i na Dolnym Śląsku. Wydano również 11 zgód na nabycie udziałów i akcji w spółkach, będących właścicielem, bądź użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych w Polsce. 5 zezwoleń otrzymały podmioty amerykańskie, dwa ukraińskie. Podmioty białoruski, izraelski, japoński i turecki uzyskały po 1 zezwoleniu.

W 2012 roku 74 razy odmówiono obywatelom innych państw udzielenia zezwolenia na nabycie nieruchomości. Najczęstszymi powodami takich decyzji było niedostarczenie dokumentów przez cudzoziemca, niewykazanie przez niego trwałych więzi z Polską oraz sprzeciw ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz ministra obrony narodowej.

Nabycie nieruchomości przez obywatela innego państwa wymaga zezwolenia wydawanego przez MSW. Sprzeciw mogą wnieść ministrowie rolnictwa i rozwoju wsi oraz obrony narodowej
W latach 1990-2012 cudzoziemcy uzyskali w sumie 24 tysiące 214 zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ponad 50 tysięcy hektarów. Najwięcej zezwoleń wydano pod koniec lat 90. XX wieku.

iar

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB