Muzeum Kolejnictwa walczy o przetrwanie

2013-04-12 22:16:16 (ost. akt: 2013-04-12 15:56:39)

Autor zdjęcia: Beata Zaborowska

Podziel się:

Dyrekcja Muzeum Kolejnictwa w Warszawie nie rezygnuje z walki o pozostawienie placówki w dotychczasowej siedzibie. Zapowiada odwołanie od postanowienia sądu. Dwa dni temu uznał on, że w ciągu roku muzeum musi się wyprowadzić z budynku przy ulicy Towarowej w Warszawie. Chcą tego władze PKP, do których należy budynek. Mają być tam zbudowane biurowce lub centrum handlowe.

PKP zaproponowały inne tereny, ale zdaniem dyrektora muzeum Ferdynanda Ruszczyca, są one nie do przyjęcia. Chodzi między innymi o działki przy ulicy Nowokijowskiej oraz na Szczęśliwicach. Zdaniem dyrektora, nieruchomości nie mają niezbędnej infrastruktury i zaplecza technicznego. Potrzebne byłyby olbrzymie inwestycje, na które w tej chwili nie ma pieniędzy.

Przedstawiciele samorządu Mazowsza, który sprawuje nadzór nad Muzeum, wspólnie z dyrekcją chcą walczyć o pozostawienie placówki w gmachu przy ulicy Towarowej. Dyrektor biura kultury Urzędu Paweł Cukrowski uważa, że muzeum w takim miejscu jest bardzo potrzebne. Jego zdaniem w tym miejscu nie powinien powstać jeszcze jeden biurowiec, czy centrum handlowe. Taka placówka jak Muzeum Kolejnictwa jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Warszawy.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że przedstawiciele samorządu prowadzą rozmowy z administracją rządową w sprawie muzeum. Samorządowcy chcą, by skarb państwa przejął od PKP grunt po muzeum i umożliwił modernizację placówki. Władze Mazowsza proponują, by muzeum stało się częścią interaktywnego Centrum Nauki, w którym można by było poznać historię transportu. Część środków na taką inwestycję pochodziłaby z dotacji Unii Europejskiej.

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie powstało 41 lat temu. Jest jedyną tego typu placówką w Polsce.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Planer #1054973 | 46.229.*.* 14 kwi 2013 15:06

    Autor: Gość: Planer IP: *.229.149.194.optikomp.pl 14.04.13, 15:01 Dodaj do ulubionych Skasujcie Odpowiedz ...Przeczytaj koniecznie cały tekst planera pod artykułem : tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,mu zeum-kolejnictwa-to-pudrowany-trup,30874 .html

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. macio #1053746 | 83.13.*.* 13 kwi 2013 11:41

    GÓWNO NIE JEDYNO PSEUDO REDAKTORZE,PROSZĘ JECHAĆ DOŻNINA

    ! - + odpowiedz na ten komentarz