Dziś pogrzeb Margaret Thatcher

2013-04-17 10:30:46 (ost. akt: 2013-04-17 10:31:28)

Podziel się:

Wielka Brytania pożegna dzisiaj Żelazną Damę. Tysiące osób wezmą udział w uroczystościach pogrzebowych Margaret Thatcher w Londynie. Była brytyjska premier zmarła w ubiegłym tygodniu w wieku 87 lat. Dzisiejsze uroczystości pogrzebowe będą miały wyjątkowy charakter, co budzi sprzeciw części przeciwników konserwatywnej premier.

Jak relacjonuje z Londynu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, na czas ceremonii pogrzebowych zamilknie londyński Big Ben, a w nabożeństwie w Katedrze świętego Pawła weźmie udział królowa Elżbieta II. Brytyjska monarchini znajdzie się w gronie ponad dwóch tysięcy zaproszonych gości.

Tysiące osób będą zapewne także żegnać Lady Thatcher na trasie po której na wojskowej lawecie wieziona będzie trumna z jej ciałem. W tłumie chcą też pojawić się przeciwnicy brytyjskiej premier, którzy zapowiadają, że na znak sprzeciwu odwrócą się plecami do trumny.
Polityka ma skończyć się na schodach do Katedry świętego Pawła.

„Trumnę wniosą do kościoła przedstawiciele wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W środku będzie co prawda 2 tysiące osób i cudowna brytyjska muzyka, ale ceremonia będzie prostą i skromną uroczystością pogrzebową” - zapowiada w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia dziekan Katedry David Ison, który poprowadzi ceremonię.

Zgodnie z wolą Lady Thatcher podczas ceremonii zabrzmi brytyjska muzyka, czytane też będą fragmenty poezji Wiliama Wordswortha i T.S. Eliota. Fragmenty z Biblii czytać będą wnuczka zmarłej Amanda Thatcher oraz brytyjski premier David Cameron.

Wśród zaproszonych na ceremonię do Londynu gości mają znaleźć się także polscy politycy - premier Donald Tusk, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz minister finansów Jacek Rostowski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Wojciech Cegielski, Londyn/dyd

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB