Mewy pokochały Kraków

2013-04-27 21:50:35 (ost. akt: 2013-04-27 19:50:10)

Podziel się:

Zamiast morza wolą Kraków. Rekordowa populacja mew osiedliła się w południowej części miasta.

Mieszkańców tych rejonów dziwi obecność ptaków z dala od zbiorków wodnych. Najwięcej mew można zobaczyć w okolicach dużych blokowisk Bieżanowa i Prokocimia, mówi w rozmowie z IAR Kazimierz Walasz z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

„Na tych osiedlach można zobaczyć mewy, które tam żerują, przesiadują. Odzywają się znacznie rzadziej, ale czasem słychać ich krzykliwy głos. Ornitolodzy tłumaczą migracje ptaków obfitością pokarmu. Dodatkowo mewy łatwo adaptują się do nowego otoczenia i nie mają wygórowanego jadłospisu. Ich pokarm stanowią bezkręgowce, padlina, mogą też wybierać jaja, czy pisklęta z gniazd innych ptaków. Najchętniej żerują jednak na wysypiskach.

W Krakowie na składowisku odpadów w Baryczy. Najliczniejsze w Krakowie są mewy śmieszki. Ich populacja może wynosić nawet 4 tysięcy osobników. Zimą okolice wysypisk zamieszkują jeszcze mewy siwe i białogłowe.

IAR/ Paweł Pawlica, Kraków/buch

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. niebieski ptak #2374375 | 87.239.*.* 14 lis 2017 19:44

    Witam pasjonatów ptaków i mam pytanie ? Czy widziałem dziś stado mew w Nowej Hucie na os. Piastów , czy mi się zdawało ? byłem w szoku jak walczyły ze stadem gawronów o pokarm czy to możliwe że tak wędrują ? mewy z nad morza ? czy też były to mewy śmieszki

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)