Reforma Gowina unieważniona przez Sejm!

2013-05-10 18:02:19 (ost. akt: 2013-05-10 19:57:49)

Podziel się:

Sejm przyjął ustawę likwidującą skutki reformy sądów rejonowych. Za obywatelskim projektem głosowali politycy opozycji i PSL. W obronie reformy stanęła tylko Platforma Obywatelska. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 231 posłów, przeciwko 200, a 2 wstrzymało się od głosu.

Wynik głosowania w Sejmie nie przekreśla w stu procentach tzw. reformy Gowina. Teraz ustawą zajmie się Senat, w którym większość posiada PO. Potem ustawę może jeszcze zawetować prezydent Bronisław Komorowski. Obecny minister sprawiedliwości Marek Biernacki nie wyklucza, że ustawa przyjęta dziś przez Sejm może okazać się niekonstytucyjna.

W styczniu tego roku weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Spowodowało, że 79 małych sądów rejonowych, w których orzekało do 9 sędziów, stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Od początku to rozwiązanie wzbudzało liczne protesty, zarówno środowiska sędziowskiego, jak i polityków. PSL skierowało w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem ludowców, tego typu reforma powinna być wprowadzona mocą ustawy, a nie rozporządzenia. W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że minister wydając w tej sprawie rozporządzenie, nie naruszył przepisów ustawy zasadniczej. Mimo to ludowcy nie ustąpili. We wtorek doszło do spotkania klubu PSL z ministrem sprawiedliwości. Porozumienia w tej sprawie nie osiągnięto.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wyborca #1080292 | 83.9.*.* 10 maj 2013 18:16

    Reforma Gowina jest Extra , a przeszkadza tylko KLIKOM i " Układom Zamkniętym".

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz