Na Wyspach Brytyjskich ponad 2,5 mln bezrobotnych

2013-05-15 19:21:28 (ost. akt: 2013-05-15 21:12:22)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Podziel się:

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii sięgnęło 7,8 proc. Bez pracy jest 2,52 mln osób. Jest to i tak znacznie mniej niż w najciężej dotkniętych recesją krajach południa Europy.

Od 2009 roku brytyjska gospodarka przeszła już dwa okresy recesji i bezrobocie tkwi na tym samym poziomie co na początku kryzysu.

Liczba osób bez pracy, która przez cały ubiegły rok stopniowo malała, teraz wzrosła znów o 15 tysięcy. Rząd pociesza się, że spadła wśród młodych osób do 24. roku życia, ale w tej grupie bezrobocie jest szczególnie wysokie - co piąta młoda osoba w Wielkiej Brytanii nie może znaleźć zajęcia. Dzieje się tak mimo że liczba nieobsadzonych miejsc pracy jest najwyższa od 5 lat.

Płace w ubiegłym roku rosły siedem razy wolniej niż inflacja. Oznacza to faktyczny spadek zarobków - i to już od wielu lat. Czego brytyjskie statystyki nie ujmują, to liczby miejsc pracy zajmowanych przez imigrantów, w tym z Polski.

Ta sytuacja nie przekłada się jednak na wzrost poparcia dla skrajnej prawicy, a popularność umiarkowanie antyimigracyjnej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa to raczej wynik ogólnego braku zaufania do tradycyjnych ugrupowań politycznych.

IAR

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB