Ostródzki głos w Sejmie Dzieci i Młodzieży

2013-06-05 20:21:19 (ost. akt: 2013-06-05 20:24:56)

Autor zdjęcia: Dorota Michowska

Podziel się:

Uczennice Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Petőfi w Ostródzie Zuzanna Bandurska oraz Klaudia Mikołajczyk wraz z grupą 16 posłów i posłanek reprezentowały nasz region na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży, które odbyły się 1 czerwca w gmachu Sejmu RP.

Tematem obrad był lokalny ekorozwój. Podczas uroczystego otwarcia XIX sesji Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, zwracając się do posłów, wskazała na potrzebę podejmowania takich działań, jak oszczędzanie wody i prądu, dokonywanie racjonalnych zakupów, segregacja śmieci czy dbanie o zieleń.

Wśród innych drobnych, ale ważnych aktywności na rzecz lokalnego ekorozwoju wymieniła także wybór roweru zamiast autobusu, rodzinne dni bez samochodu oraz gospodarowanie przestrzenią w skali mikro, tj. w szkole, domu lub na osiedlu.

Gośćmi SDiM byli także m.in. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
Podobnie jak parlamentarzyści „dorosłego” Sejmu młodzi posłowie i posłanki z zaangażowaniem uczestniczyli w debacie, przedstawiając swoje racje i argumenty.

Po długiej i gorącej dyskusji nad projektem uchwały w sprawie lokalnego ekorozwoju posłowie SDiM doszli jednak do konsensusu. Dokument, który przyjęli w głosowaniu, mówi m.in. o postulatach w zakresie edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz propagowania postaw proekologicznych w środowisku lokalnym.

Tegoroczna sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży została zorganizowana w ramach projektu „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym” przez Kancelarię Sejmu, we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Posłowie SDiM zostali wyłonieni w drodze konkursu, do którego zgłosiło się ponad 500 dwuosobowych zespołów. Uczestnicy mieli za zadanie przeprowadzić szkolne debaty dotyczące m.in. propozycji działań młodzieży w obszarze lokalnego ekorozwoju.

Na podstawie oceny zgłoszonych projektów zakwalifikowano 460 uczniów gimnazjów i szkół średnich.

Warto dodać, że Zespół Szkół Zawodowych im. S. Petőfi w Ostródzie jest - od kilku lat - prawdziwą kuźnią młodych parlamentarzystów.

Więcej informacji z życia szkół i przedszkoli: kliknij tutaj

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na ostroda.wm.pl w ramkę "Zarejestruje się", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: dorota

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB