Od lipca mniej świadczeń pielęgnacyjnych

2013-06-22 11:22:21 (ost. akt: 2013-06-22 11:23:54)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Od lipca duże zmiany w świadczeniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Część osób, które dotąd zasiłki pielęgnacyjne otrzymywały, straci je - ale ci, którzy spełnią zaostrzone kryteria otrzymają wyższe świadczenia.

Świadczenie pielęgnacyjne - 820 złotych - niezależnie od dochodu w rodzinie, będzie przysługiwać rodzicom niepełnosprawnych dzieci. Otrzymają to świadczenie, jeśli niepełnosprawność powstała przed pełnoletnością lub zakończeniem edukacji dziecka - mówi Tomasz Wardach z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci ma systematycznie wzrastać, aż do osiągnięcia wysokości najniższego wynagrodzenia.

Opiekunowie osób, które stały się niepełnosprawne w dorosłości, mogą ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 złotych.

Jednak tu warunki są ostrzejsze: dochód w obu rodzinach, podopiecznego i opiekuna, nie może przekraczać 623 złotych na osobę. Trzeba też mieć zobowiązanie alimentacyjne wobec podopiecznego. Taką opiekę mogą sprawować małżonkowie, rodzice, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie i wnukowie.

Tomasz Wardach zaznacza, że dotychczasowe decyzje o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego wygasają automatycznie z końcem czerwca. Dlatego apeluje do rodziców niepełnosprawnych dzieci by złożyli ponowny wniosek jak najszybciej, aby zagwarantować sobie ciągłość wypłaty świadczeń. Jak mówi Tomasz Wardach niezbędne informacje i formularze są w urzędach gmin i ośrodkach pomocy społecznej, które dotąd wypłacały świadczenia. Także tam można znaleźć informacje o dokumentach niezbędnych do uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego zobowiązanym do alimentacji krewnym osób, które stały się niepełnosprawne w dorosłości.

Informacje o zmianach w systemie świadczeń dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych można znaleźć także na stronach internetowych gmin oraz ministerstwa pracy i polityki społecznej

(IAR)

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Elza #1122236 | 81.219.*.* 23 cze 2013 12:03

    Wychowałam dwójkę dzieci w tym jedno niepełnosprawne i jako samotna matka nie wyciągałam ręki do państwa o jakiekolwiek pieniądze.To wstyd że mamy tylu naciągaczy .Ja jestem też inwalidką i żyję tak skromnie że podziwiam ludzi jeżdżących samochodem i wyciągających ręce po darmowszczyzne

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. obserwator #1121542 | 213.238.*.* 22 cze 2013 12:06

    Wreszcie porządek ze świadczeniami pielęgnacyjnymi jeszcze z orzekaniem grup w PCPR i MZON bo tam przyznają na oślep.Dość też znajomościom.Stworzyć system azę leczeń,schorzeń a nie będzie wyłudzeń.Nauczyć wreszcie trzeba że tylko nieliczni są chorzy a nie całe społeczeństwo

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz