Konkurs na najlepszy kompostownik

2015-04-16 09:37:12 (ost. akt: 2015-04-16 09:40:20) Artykuł sponsorowany
Janina i Jan Grygiencza używają kompostownika na działce od ponad 35 lat

Janina i Jan Grygiencza używają kompostownika na działce od ponad 35 lat

Autor zdjęcia: Fot. Działkowcy

Podziel się:

Jak ograniczyć ilość produkowanych odpadów? Jedną z metod jest kompostownie – rozkład materii organicznej do kompostu. Kompostowania nie byłoby, gdyby nie pożyteczne mikroorganizmy - w tym bakterie tlenowe.

Do prawidłowego, przyjaznego naturze kompostowania potrzebujemy trochę przestrzeni koło domu lub na działce, gdzie w prosty sposób można urządzić miejsce do zagospodarowywania resztek kuchennych i ogrodowych.

Ilu ogrodników tyle kompostowników – spotykamy drewniane, blaszane, plastikowe, jedno- oraz wielokomorowe. Komory do kompostowania można przy odrobinie wysiłku przygotować samodzielnie. Tak uczynił Jan Grygiencza, działkowiec z Giżycka. Stosunkowo niewielka, zbita z desek konstrukcja w zupełności wystarcza, by zagospodarować odpady zielone z ogrodu. Drewno z pielęgnacji drzew owocowych spalane jest w wędzarni lub na grillu.

– Gdy zaczynaliśmy przygodę z działką, na terenie ogrodów rodzinnych nie było jeszcze kontenerów na odpady – opowiada żona Jana Grygienczy, pani Janina. – Trzeba było jakoś sobie radzić. Dlatego od samego początku mamy kompostownik. Naprawę warto być samowystarczalnym, a kompost jest rewelacyjnym nawozem.

Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami z siedzibą w Giżycku zachęca do zakładania kompostowników i zaprasza do udziału w konkursie pod hasłem:
„Bio-Lider Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarka Odpadami – Gminny Mistrz Kompostowania”. W ramach konkursu, w każdej gminie nagrodzony zostanie posiadacz najlepszego kompostownika przydomowego lub działkowego.

Aby wystartować w konkursie, należy kartę zgłoszeniową wraz z opisem i fotografią kompostownika przesłać mailowo na adres biuro@mzmgo.mazury.pl lub dostarczyć do siedziby MZMGO ul. Wodna 4, 11-500 Giżycko. Na właścicieli najlepszych pod względem estetycznym i funkcjonalnym kompostowników czekają atrakcyjne nagrody w postaci akcesoriów ogrodniczych i sadzonek. Kompostowniki do konkursu należy zgłaszać do końca kwietnia 2015r.

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie www.mzmgo.mazury.pl.

Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. szeryf #2040964 | 89.70.*.* 5 sie 2016 12:17

    hehe kupiłem kompostownik stożkowaty i jest najlepszy a nic nie musiałem budować chociaż teraz żałuję że sam nie zbudowałem bo te media expertowskie to mają średni design. Dużo lepsze rozwiązanie w kazdym razie od wywożenia lub trzymania w kontenerze. Naturalny rozkład i oszczedność czasu.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)