Minister zdrowia Rosji: Opracowaliśmy testową szczepionkę na wirus zika

2016-02-18 20:36:21 (ost. akt: 2016-02-18 16:44:25)

Podziel się:

- Opracowaliśmy na razie prototypy leków, które potencjalnie są bardzo skuteczne w specyficznej terapii zarażenia wirusem zika. Teraz można rozważyć opracowanie szczepionek - mówiła w Genewie Weronika Skworcowa.

Rosyjska minister zdrowia przybyła do siedziby Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), by zaprezentować prototyp leku, który ma pokonać wirusa. Opracowali go rosyjscy naukowcy.

- W tej chwili możemy zaoferować do testów kilka alternatywnych prototypów rosyjskich leku. Jeden z nich okazał się skuteczny przy identyfikacji pierwszego przypadku zarażenia wirusem zika w Rosji. To był ten sam szczep, co w Ameryce Łacińskiej - oznajmiła.


Rosyjska minister poinformowała, że obserwatorzy ze Światowej Organizacji Zdrowia będą mieli możliwość wzięcia udziału w każdym aspekcie testów.
Zapewniła też, że szczepionka zostanie nieodpłatnie przekazana dla pierwszych 4 tys. pacjentów.

- Koszt produkcji nie jest bardzo wysoki, ale nie podam żadnych danych liczbowych. Rynek jest rynkiem, lecz jesteśmy świadomi faktu, że szczepionka ta ma zapobiec temu, co może stać się śmiertelną epidemią. Moim zdaniem, wzbogacanie się na tym jest po prostu niemoralne. Cena więc będzie stosowna, aby można było utrzymać poziom bieżącej produkcji - dodała Skworcowa.

Źródło: RUPTLY/x-news

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB