Nie usłyszymy już "będę grosik winna"? Dziś dzień bez gotówki
2016-04-05 09:31:54(ost. akt: 2016-04-05 10:18:44)
Jak często zdarza się wam płacić kartą? Macie problem ze znalezieniem gotówki? W tym roku nasze Ministerstwo Finansów niejako w odpowiedzi na wzrost transakcji bezgotówkowych w Polsce włączyło się po raz pierwszy do europejskiej kampanii "No cash day", która promuje zalety płatności bez użycia gotówki i posiadania konta bankowego. Akcji patronuje Parlament Europejski.
Akcja "No cash day" była od 2011 roku organizowana cyklicznie przez włoskie stowarzyszenie CashlessWay. W tym roku przedsięwzięcie przekroczyło granice Włoch i ma wymiar europejski. Trafiło także do Polski.
"Ministerstwo Finansów jako członek Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności wspiera promowanie obrotu bezgotówkowego. Niesie on konkretne korzyści dla wszystkich uczestników rynku płatniczego. Dla gospodarki i państwa oznacza znaczną redukcję kosztów obsługi płatności, ale także pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy i większą przejrzystość gospodarczą. A to przecież przekłada się na większe wpływy podatkowe oraz redukcję szarej strefy" – wyjaśnia Waldemar Grzegorczyk, rzecznik Ministra Finansów. Wśród zalet dla użytkowników rzecznik wymienia wygodę, szybkość i bezpieczeństwo użytkowania.
Jak czytamy na stronie nocashdaypoland.pl, "celem akcji jest publiczne wezwanie do ograniczenia płatności gotówkowych, wskazanie na ich słabe strony oraz promowanie nowoczesnych metod i instrumentów płatności bezgotówkowych. Nieprzypadkowo ta akcja narodziła się we Włoszech, w kraju o jednym z najwyższych wskaźniku użytkowania gotówki w Europie, gdzie płatności elektroniczne są wciąż jeszcze mało popularne (ok. 30 operacji przy użyciu karty rocznie na 1 mieszkańca, przy średniej 86 dla Europy)".
W ramach akcji "No cash day" w Warszawie odbędzie się konferencja pod hasłem "Obrót bezgotówkowy w Polsce - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?".
W Polsce coraz częściej korzystamy z transakcji bezgotówkowych. To zasługa m.in. obniżenia poziomu opłaty interchange, która jest teraz jedną z najniższych w UE. Ta należność pobierana przez bank wydający kartę płatniczą od agenta rozliczeniowego przy każdej transakcji przy użyciu karty wynosi teraz 0,3 proc. w przypadku transakcji kartą kredytową i 0,2 proc. w przypadku karty debetowej.
Poziom ubankowienia polskiego społeczeństwa, liczony odsetkiem osób dorosłych, które posiadają rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, szacuje się na ok. 80 proc. (przy średnim poziomie ubankowienia w innych krajach UE przekraczającym znacznie 90 proc.).
oprac. jm
Źródło: www.mf.gov.pl
oprac. jm
Źródło: www.mf.gov.pl
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
zenon #1968875 | 89.174.*.* 5 kwi 2016 13:13
promuje inwigilację obywateli . bedą wiedzieć na co obywatel i ile dokładnie wydaje pisniędzy. prowadzi ti di tego aby nikt nie mógł PISniędzy dorobić na boku na własne przyjemności tylko aby wszystko złodzieje z rządu widzieli. Ale sami nie są tak rozrzutni w ujawnianiu na co poszły ich PISniądze.
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)
Ban -knot #1968833 | 89.228.*.* 5 kwi 2016 11:50
"promuje zalety płatności bez użycia gotówki i posiadania konta bankowego. Akcji patronuje Parlament Europejski" To ja dziękuje postoję. I co na to prezes Kaczyński?
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz
Będę grosik WINNY #1968813 | 83.6.*.* 5 kwi 2016 11:06
seksizm!
odpowiedz na ten komentarz
Krugerand #1968806 | 37.8.*.* 5 kwi 2016 10:44
Płacić "kartą" jest wygodniej, ale wolę jednak przed zakupem pooglądać złotówkę z każdej strony.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz
:) #1968783 | 195.205.*.* 5 kwi 2016 10:21
W POLSCE DZIEŃ BEZ GOTÓWKI TRWA CAŁY ROK ;)
Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz