Projekty dla osób z niepełnosprawnościami

2016-11-11 06:12:31 (ost. akt: 2016-11-10 13:25:46) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Arch. GO

Podziel się:

Osoby z niepełnosprawnością mogą brać udział we wszystkich projektach finansowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) pod warunkiem oczywiście, że spełniają ogólne warunki udziału, np. wiek, status na rynku pracy. Jednak trzeba podkreślić, że osoby z niepełnosprawnością we wszystkich projektach unijnych traktowane są jako priorytetowa grupa odbiorców. Beneficjenci realizujący projekty muszą więc zapewniać dostępność swoich projektów dla osób z niepełnosprawnościami i w zasadzie niemożliwa jest sytuacja, by założenia projektu przewidywały brak możliwości skorzystania przez takie osoby z oferowanego wsparcia.

Jeżeli osoba niepełnosprawna zgłaszająca się do projektu będzie miała jakieś specyficzne potrzeby wynikające z niepełnosprawności, możliwe jest sfinansowanie kosztów z tego wynikających, np. zatrudnienie asystenta osoby niepełnosprawnej, tłumacza języka migowego, sfinansowanie kosztu specjalistycznego transportu na miejsce realizacji szkolenia czy stażu, dostosowanie materiałów szkoleniowych (np. druk Braille'em, itd.).

Beneficjent z własnej woli może zaplanować skierowanie projektu wyłącznie do osób z niepełnosprawnościami (mówimy wówczas o tzw. projekcie dedykowanym). W najbliższym czasie rozpocznie się realizacja projektów dofinansowanych z RPO WiM na lata 2014-2020 przez WUP w ramach Działania 10.2 zakładających aktywizację zawodową osób niepracujących w wieku powyżej 29. roku życia (od dnia 30. urodzin), w tym również osób z niepełnosprawnościami. Jeden z projektów będzie realizował w regionie Okręg Warmińsko-Mazurski Polskiego Związku Niewidomych. Związek otrzymał dofinansowanie na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych wzrokowo.

Informacji na temat projektów dofinansowanych przez WUP, z których skorzystać mogą m.in. osoby niepełnosprawne szukać można: w zakładce: „Poznaj projekty” na stronach WUP dotyczących PO WER i RPO: http://power.wupolsztyn.praca.gov.pl oraz http://rpo.wupolsztyn.praca.gov.pl, w ogólnopolskiej wyszukiwarce dotacji pod adresem: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/ oraz kontaktując się z właściwym dla miejsca zamieszkania powiatowym urzędem pracy.

Osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na szerokie wsparcie, np. :

• dostosowanie komputerów, np. wynajęcie lub zakup programów powiększających, mówiących, drukarek materiałów w alfabecie, Braille’a,
• zwolnienie tempa /wydłużenie czasu wynikającego np. z konieczności tłumaczenia na język migowy,
• dostosowanie budynków, np. montaż tymczasowych podjazdów, platform, wind; oznakowanie obiektów tablicami z treścią w alfabecie Braille’a,
• dostosowanie akustyczne, np. montaż pętli indukcyjnej czy systemów FM,
• zapewnienie specjalistycznego wsparcia personalnego, np. asystenta tłumaczącego na język łatwy, asystenta osoby z niepełnosprawnością, tłumacza języka migowego, przewodnika osoby mającej problemy w widzeniu,
• transport, w tym specjalistyczny, na miejsce realizacji projektu,
• dostosowanie materiałów projektowych/szkoleniowych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, np. instalacja programów powiększających, mówiących, drukarek materiałów w alfabecie Braille’a.
* Koszty dostosowania do potrzeb uczestnika projektu/personelu z niepełnosprawnością mogą wynieść do 12 tys. zł na osobę.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB