Po co mam iść na studia? I jak je wybrać? – w 5 pytaniach i odpowiedziach

2017-08-28 05:55:00 (ost. akt: 2017-08-28 14:44:01) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Chcesz się rozwijać, mieć lepszą pozycję zawodową, zapewnić przyszłość sobie i swojej rodzinie. Pamiętasz o tym, że osoba z wykształceniem wyższym zarabia 50% więcej niż absolwent szkoły średniej. Wahasz się jednak. Nie wiesz, czy na pewno nadajesz się do studiowania. Pozostają Ci również rozliczne decyzje: gdzie, w jakim trybie, i przede wszystkim – na jaki kierunek?

1. Czy ja w ogóle nadaję się na studia? Nie wiem, czy mój umysł jest wystarczająco chłonny. Mam już więcej lat niż typowy student. Jestem zbyt zajęta, pracuję. Mam rodzinę, którą chcę się zająć.

W obecnym, szybko zmieniającym się świecie, ciągły rozwój jest koniecznością. Obecnie w Polsce tylko 51% osób pracuje w swoim wyuczonym zawodzie. Za granicą te statystyki są jeszcze niższe. Bez względu na to, ile masz lat i jaka jest Twoja sytuacja życiowa, musisz się uczyć, aby nie zostać w tyle.

Studia są w zasięgu ręki dla każdej osoby, która zdała maturę. Wiek czy status zawodowy potraktuj jako swój atut. Masz już więcej doświadczenia, większą wiedzę o życiu. Wiesz, po co chcesz się uczyć. Nie będziesz tracić czasu.

Sprawdź ofertę Uczelni nawww.wsiie.olsztyn.pl
Zarezerwuj od razu miejsce na liście studentów na: www.rekrutacja.olsztyn.pl

Jeśli jesteś młodym człowiekiem, tym bardziej wykorzystaj okazję do studiów, kiedy jeszcze nie masz zbyt wielu zobowiązań i jest łatwiej pogodzić je z potrzebą wolnego czasu.

2. Dzienne czy zaoczne?

Obydwa systemy mają swoje zalety, zależnie od tego, czy czujesz się gotowa/gotowy do
dorosłości, jak bardzo samodzielną osobą jesteś i czy masz odpowiednie warunki finansowe.

- Od zawsze wiedziałam, że chcę studiować dziennie – Kasia, 23 lata, studentka marketingu, nie ma co do tego wątpliwości. - Moi rodzice wspierali mnie w tym podejściu. Studia dzienne to 5 lat wspaniałych przeżyć, codzienny kontakt z wiedzą i rówieśnikami. Takie przyjaźnie zostają często na całe życie.
Ania, 26 lat, absolwentka Administracji, ma inne doświadczenia:
- Kiedy kończyłam szkołę średnią i zdawałam maturę, wiedziałam już, że chcę zacząć szybko pracę i wybić się na samodzielność. Wiedziałam też, że nie będę mogła pozwolić sobie na studia dzienne. Moim oczywistym wyborem były studia zaoczne. Co więcej, mogłam je połączyć z pracą zawodową. Jestem bardzo zadowolona ze swojej decyzji. Dużo łatwiej przyjmowałam wiedzę na zajęciach, bo na bieżąco mogłam ją dopasować do tego, co robię w pracy.

Sprawdź ofertę Uczelni na www.wsiie.olsztyn.pl
Zarezerwuj od razu miejsce na liście studentów na: www.rekrutacja.olsztyn.pl

3. Daleko czy blisko?

Jeśli chcesz rozpocząć zupełnie nowy rozdział życia, rzucić wszystko, jak również nie masz zbyt bliskich więzi z rodziną, wyjazd może okazać się dobrym pomysłem. Wyjazd jest dla Ciebie oczywisty również wtedy, kiedy jesteś w 100% zdecydowana/y na studia nietypowe, ekskluzywne, dostępne tylko na danej uczelni. Pamiętaj, że będziesz potrzebować dobrego zabezpieczenia finansowego, dużej odwagi i elastyczności, aby odnaleźć się w odległym, nieznanym mieście.

- Kiedy decydowałam się na studia, wiedziałam, że nie chcę wyjeżdżać daleko. Nie jestem stworzona do życia w metropoliach. Nie chciałam również tracić kontaktu z rodziną i znajomymi ze szkoły. Wolałam mieć poczucie bezpieczeństwa i skupić się na nauce, a nie na organizacji życia od nowa – mówi Kasia.

Jeśli kuszą Cię odległe studia, ale masz obawy związane z funkcjonowaniem w obcym mieście i nie chcesz osłabiać zbytnio więzi z bliskimi, poszukaj w ofercie regionalnych wyższych uczelni zajęć, które dadzą ci podobny zakres wiedzy i umiejętności. Możesz również wybrać studia zaoczne, dzięki czemu będziesz nadal mieszkać w swoim mieście i wyjeżdżać w poszczególne weekendy.


Sprawdź ofertę Uczelni na www.wsiie.olsztyn.pl
Zarezerwuj od razu miejsce na liście studentów na: www.rekrutacja.olsztyn.pl

4. Pasja czy praca?

Wiesz, co chcesz studiować i co lubisz robić, ale obawiasz się, że nie będziesz mieć z tego pieniędzy? To częsty dylemat ludzi myślących poważnie o swojej przyszłości.
Teraz masz jednak mnóstwo możliwości, aby połączyć swoją pasję z dobrymi perspektywami zawodowymi:
* bardzo ważny jest praktyczny profil Twoich studiów dostosowujący je do potrzeb rynku pracy. Np. osoba po polonistyce może zostać rzecznikiem prasowym, jeśli otrzyma odpowiednie przygotowanie.
* zwróć uwagę na specjalizacje na Twoich wymarzonych studiach. To one tak naprawdę są kluczowe i pomogą Ci odnaleźć się później na rynku pracy, a jednocześnie – robić to, co kochasz.
NP. pedagog może dzięki specjalizacji wykonywać prace związane z opieką społeczną, pisać programy edukacyjne bądź prowadzić własną działalność.

Sprawdź ofertę Uczelni na www.wsiie.olsztyn.pl
Zarezerwuj od razu miejsce na liście studentów na: www.rekrutacja.olsztyn.pl

5. Nauka czy rodzina?

Nie musisz wybierać pomiędzy jednym a drugim. Dodatkowe wykształcenie daje szansę na lepsze życie dla Ciebie i Twoich bliskich – na pracę ciekawszą, lepiej płatną, być może bliżej domu.
Jeśli obawiasz się osłabienia więzi rodzinnych, tym bardziej przemyśl studia zaoczne, najlepiej w regionie. Przejrzyj oferty lokalnych uczelni, do których będziesz mieć szybki dojazd.
Zastanów się również nad szkołą, która nie wydrenuje Twojej kieszeni

Zapoznaj się z ofertą znanej od 20 lat w regionie Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP z Wydziałami w Olsztynie i Kętrzynie:

> studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe,
> mnóstwo atrakcyjnych specjalizacji, dostosowanych do potrzeb rynku pracy,
> profil praktyczny,
> zajęcia co dwa tygodnie, tylko w soboty i niedziele,
> elastyczna kadra, atrakcyjne ceny, liczne stypendia, programy zniżkowe.

Sprawdź ofertę Uczelni na www.wsiie.olsztyn.pl
Zarezerwuj od razu miejsce na liście studentów na: www.rekrutacja.olsztyn.pl
Powodzenia w wyborach życiowych!

Credits by citirecruitment

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Alicja #2316217 | 83.142.*.* 29 sie 2017 13:42

    myślę, że nie tak ważne jest jakie studia się wybierze, tylko co w ich trakcie się robi i jakie doświadczenie zdobywa, ja tylko dzięki temu że studiowałam miałam szansę pojechać na https://www.campamerica.pl/ a pewnie w innych okolicznościach, samodzielne zorganizowanie wyjazdu do USA i to jeszcze na tak długo nigdy by mi się nie udało

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz