Wymagania Dalii

2018-02-08 14:56:24 (ost. akt: 2018-02-08 15:00:01) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Mat. promocyjne

Podziel się:

Dalie są roślinami niezimującymi w gruncie i dlatego, podobnie jak u mieczyków, uprawa trwa zaledwie kilka miesięcy. Co roku sadzi się karpy w innym miejscu, najlepiej słonecznym, starannie przygotowanym.

Gleba powinna być średnio zwięzła, próchniczna, głęboko spulchniona. Na wiosnę, przed posadzeniem karp, wzbogaca się glebę nawozem wieloskładnikowym w ilości 0,5-0,7 kg na 10 m2 zagonu. Odstępy między roślinami zależą od siły wzrostu odmiany; dalie karłowate sadzi się w odstępach 30-40 cm, a bardzo wysokie nawet co 1 m. Warstwa gleby przykrywająca karpy powinna mieć grubość 4-5 cm, aby pędy się nie wyłamywały. Podlewanie podczas suszy jest konieczne, gdyż dalie w razie niedostatku wody łatwo więdną. Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest bardzo duże, gdyż oprócz okazałych liści i kwiatów rośliny muszą utworzyć okazałą karpę. Wskazane jest więc kilkakrotne dokarmianie, od połowy czerwca do połowy sierpnia, co 2-3 tygodnie. Dopóki rośliny nie rozrosną się zbyt silnie można stosować nawóz posypowo, później lepiej podlewać odżywką płynną. Stosuje się łącznie około 0,3-0,5 kg nawozu wieloskładnikowego na 10 m2, w zależności od siły wzrostu odmiany. Odmiany bardzo wysokie wymagają palikowania, gdyż silny wiatr może uszkodzić rośliny.

Dopiero po wystąpieniu pierwszego przymrozku, gdy liście ściemnieją, przycina się pędy tuż nad ziemią i ostrożnie wykopuje karpy. Przed przystąpieniem do wykopywania powinno się u nasady grubego pędu przywiązać etykietkę z nazwą odmiany, a przynajmniej napisać wysokość roślin i barwę kwiatów. Jest to ważna informacja na przyszły rok, która ułatwi prawidłowe rozmieszczenie roślin w ogrodzie. Więcej informacji na temat uprawy i sadzonek dalii znajdziesz tutaj.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB