Ogromny pożar w sortowni śmieci w Olsztynie. Z ogniem walczyło kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej [ZDJĘCIA, VIDEO, AKTUALIZACJA]

2018-05-24 06:40:43 (ost. akt: 2018-05-24 18:07:31)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podziel się:

W nocy w sortowni śmieci przy ulicy Lubelskiej w Olsztynie wybuchł pożar. Z ogniem walczyło 45 zastępów straży pożarnej. Na miejsce wciąż przyjeżdżają nowe zastępy, które dogaszają pożar.

Pożar na wysypisku Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi wybuchł około godz. 3 w nocy ze środy na czwartek. Ogień zajął teren o powierzchni około 50 na 70 m. Słupy dymu widać było z odległości kilku kilometrów. W okolicach ulic Lubelskiej, Towarowej oraz na osiedlach Kętrzyńskiego i Pojezierze, a także w południowych dzielnicach Olsztyna panowało spore zadymienie.

Jak informował rano dyżurny miasta - nie ma zagrożenia dla zdrowia mieszańców, ale sugerowane jest zamknięcie okien i niewychodzenie z domu bez potrzeby. Potencjalne zagrożenie dotyczy osiedli we wschodniej i południowo-wschodniej części miasta. Rano normy przekroczone tu były nawet o 408 %. >>> Duże zanieczyszczenie powietrza na południu Olsztyna

— W tej chwili na miejscu pracuje 35 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej z powiatu i spoza powiatu — powiedział nam około godz. 7.30 st. kpt. Rafał Melnyk, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straż Pożarnej w Olsztynie. — Płonęła duża hałda przemielonych mebli tapicerowanych, m.in. starych szaf.

Dogaszanie pożaru potrwa jeszcze wiele godzin. — Użyjemy koparko-ładowarek, które przerzucą sterty śmieci. Strażacy wtedy poleją śmieci wodą, żeby te ponownie się nie zapaliły. Myślę, że cała akcja potrwa jeszcze około doby. Za 8, a może nawet 12 godzin, będziemy mogli określić, kiedy akcja się skończy — poinformował nas około godz. 11 Rafał Melnyk. — Na miejscu pracuje 45 zastępów, czyli 140 strażaków. Sukcesywnie wymienialiśmy pracujących kolegów. Część pracuje, a część odpoczywa, ale są też tacy, którzy pracowali bez przerwy. Strażacy mają zapewniony stały dostęp do wody pitnej i zorganizowany posiłek regeneracyjny.

— Pożar wybuchł na składowisku śmieci wielkogabarytowych — dodaje Paweł Gęsicki, rzecznik ZGOK. — To składowisko jest otoczone murem oporowym i dzięki temu pożar nie rozprzestrzenił się na inne rejony zakładu. Składowisko jest nieco oddalone od hali produkcyjnej. Zdrowie i życie pracowników nie było zagrożone. Zakład pracuje normalnie.

— To już dziewiąty pożar na składowiskach w Polsce w ostatnim czasie — zauważył Paweł Gęsicki. — Na pewno przyczynia się do tego pogoda. Odpady nie leżą pod dachem, są wysuszone i jest gorąco.

— Policja na pewno zbada, co było przyczyną pożaru — powiedział mł. asp. Rafał Prokopczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. — Na miejscu pracują policjanci, którzy zabezpieczają ruch komunikacyjny w pobliżu sortowni. Jest też technik kryminalistyki. Zostanie również powołany biegły z zakresu pożarnictwa.

ar/kk/an
AKTUALIZACJA:
Nie ma pomiarów świadczących o przekroczeniu dopuszczalnego stężenia toksycznych substancji w dolnej warstwie powietrza — informuje zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, st. bryg. Michał Kamieniecki. — W górnej warstwie zanotowaliśmy śladowe ilości amoniaku.

Co ważne — pod utwardzoną nawierzchnią, na której składowane są odpady, umiejscowiona jest szczelna membrana. — Od piątku będziemy pobierać próbki z głębszych warstw ziemi i wody — informuje Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Joanna Kazanowska. — Będziemy sprawdzać w nich zawartość metali ciężkich i związków azotu.

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Czytelnik

Fot. Kamil Foryś

Fot. Kamil Foryś

Fot. Kamil Foryś


Komentarze (121) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tata #2515097 | 178.36.*.* 7 cze 2018 16:38

  Najprawdopodobniej pozary wznieca ten, co najwiecej na nich korzysta. Sa to przewaznie zorganizowane grupy przestepcze i mafia ktore wynajmuja do tego typa o ps. Samopodpalacz

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec #2509138 | 88.156.*.* 28 maj 2018 06:02

  Celowe podpalenie, takie pożary w sortowniach i wysypiskach były ostatnio w całej Polsce. Niemcy, Anglia, Francja zrobili z Polski miejsce na swoje toksyczne odpady, jak cała Europa robi to z Afryki. Najtańszym sposobem na likwidacje odpadów to pożar i jeszcze kasa z ubezpieczenia będzie. https://www.facebook.com/photo .php?fbid=389254858243320&set=gm.2116591 168621152&type=3&theater

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Liczy się kasa 10% ja, 10% śfagier #2509091 | 94.254.*.* 27 maj 2018 23:34

  W tym przypadku jak i w innych pożarach odpadów, PIENIĄDZE PRZYSZŁY Z DYMEM!!! Tak właśnie przyjezdny wsiun śmieje się nam w oczy. Dalej wybierajcie uczoną sztuczną szczękę to wasze dzieci będą wdychać smród systematycznie. Całe stado uczonych idiotów twierdzi że właśnie tam powinna powstać spalarnia. Brawo!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ferdek kiepski #2508744 | 79.124.*.* 27 maj 2018 12:27

  tak wyglądają najwyższa troska o środowisko naturalne o której drą japy w mediach - Kowalski za spalenie kawałka płyty ze starych mebli jest ścigany z całą surowością prawa a za ,,samoczynne'' podpalenie śmieci nikt nie odpowie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zulugula #2508729 | 79.124.*.* 27 maj 2018 12:02

  jakoś dziwnie się składa że tyle pożarów składowisk śmieci wybucha ,,samoczynnie'' a urzędnicy ministerstwa od środowiska nic nie mogą zrobić w tym temacie, pewnie mają ważniejsze sprawy na głowie m.in. ochrona stołków na których siedzą i pierdzą

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (121)