Rząd proponuje system dopłat do czynszu dla najbiedniejszych rodzin

2018-06-12 19:31:49 (ost. akt: 2018-06-12 16:34:11)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Od przyszłego roku ruszy system dopłat do czynszu w pierwszych latach najmu mieszkania. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych.

W 2019 roku na ten cel przewidziano 400 mln zł. W następnych latach kwota ta będzie wzrastała o 400 mln zł rocznie, a w okresie 2023-2027 osiągnie 2 mld zł.

Program jest skierowany do osób, których dochody są zbyt wysokie, aby ubiegać się o mieszkania gminne i jednocześnie zbyt niskie, aby zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszkania. Szacuje się, że w takiej sytuacji jest ok. 40 proc. społeczeństwa, w tym głównie osoby młode, rozpoczynające karierę zawodową.

Aby skorzystać z dopłaty trzeba będzie wykazać się określonym poziomem dochodów i nie mieć innego mieszkania. Gospodarstwa domowe jednoosobowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS. Za każdą kolejną osobę ten limit jest zwiększany o 30 pkt. proc. (90 proc. przeciętnego wynagrodzenia przy gospodarstwie 2-osobowym, 120 proc. - w przypadku trzyosobowego, itd.).

Dopłaty będą przyznawane na 9 lat. Beneficjenci będą co roku weryfikowani, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat.

Dopłaty będą stosowane w przypadku mieszkań zasiedlanych po raz pierwszy. Mogą to być nowo wybudowane mieszkania lub mieszkania znajdujące się w istniejącym budynku mieszkalnym znajdującym się na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, poddanym remontowi lub przebudowie.

Kryteria społeczne, określające preferencje dla beneficjentów dopłat do czynszów, ustali rada gminy. Będzie ona mogła wybrać z określonego w ustawie katalogu, komu w pierwszej kolejności będą wynajmowane mieszkania z dopłatą.

Resort Inwestycji i Rozwoju, który przygotował projekt, ocenia, że program zwiększy możliwości finansowe najemców i umożliwi płacenie czynszu rynkowego za mieszkanie, którego wynajem zapewnia stabilność życiową. W przypadku inwestorów umożliwi im rozszerzenie dotychczasowej skali działalności o nowy rynek z dużym potencjałem na stabilne i długoletnie źródło przychodów czynszowych. Dzięki zastosowaniu dopłat do czynszów oraz włączeniu gmin w proces naboru najemców zmniejsza się ryzyko braku odpowiedniego popytu na mieszkania na wynajem budowane w oparciu o zasady rynkowe. Z kolei samorządy gminne będą miały możliwość zwiększenia zasobu mieszkaniowego na swoim terenie oraz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych lokalnej społeczności bez bezpośredniego angażowania środków publicznych w realizację inwestycji mieszkaniowych.

Wsparcie w formie dopłat będzie obsługiwane przez samorządy gminne i Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza Funduszem Dopłat.

Źródło: MIiR, kurier.pap.pl

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. inny #2520999 | 213.73.*.* 18 cze 2018 10:29

  Niedługo w tym kraju określenie "człowiek pracujący" będzie synonimem frajera :\

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. yhmhmy #2520323 | 89.174.*.* 16 cze 2018 21:38

  A może by tak docenić ludzi pracujących?, spłacających kredyty w sławnym Franku, bo przecież im się dopłaty do kredytów nie należą, no i 500+ też się nie należy, nawet samotnej matce co to dochód z poprzedniego roku przekroczył limit 800zł o 10zł na osobę a w tym roku pobory są nie wymierne do poprzedniego bo nie cała wypłata to pensja zasadnicza ale część była uznaniowa, może by podzielić dochody w PIT ach na stałe i na uznaniowe? a nie tylko wspierać, patologię, nierobów i kombinatorów!!!, dać ludziom zarobić i niech pracują!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. lena #2518998 | 46.170.*.* 14 cze 2018 12:40

  Ci najbiedniejsi ukrywają swoje dochody,co drugi przemyca i handluje papierosami i paliwem,dlaczego nikt tego nie sprawdza,nie idą do pracy bo jest opodatkowana,a teraz inni mają się składać niby na ich biedę...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Obywatel #2518493 | 213.73.*.* 13 cze 2018 15:50

  Ten rząd niech przestanie udawać dobrego wujka ! Rząd nie ma WŁASNYCH PIENIĘDZY! Wszelkie rozdawnictwo jest realizowane z haraczy podatkowych ! Odp...e się od naszych pieniędzy,uwolnijcie gospodarkę !

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. :-) #2518426 | 89.228.*.* 13 cze 2018 13:47

  Rząd proponuje dopłaty ale pieniędzy nie ma żadnych. Skąd kasa na wynajem ? Z naszych portfeli :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)