Jak tanio zbudować dom? Materiały, projekty, wykonawca

2019-01-23 10:19:27 (ost. akt: 2019-01-23 11:35:02)

Podziel się:

Tani, ponadczasowy i ładny dom to marzenie każdego inwestora – szczególnie w obliczu rosnących cen materiałów, gruntów i wykonawstwa. Czy rzeczywiście można dzisiaj zbudować dom za np. 200 tys. zł, który mógłby być idealną alternatywą dla małego mieszkania w bloku? Na czym warto oszczędzać, a w co zdecydowanie lepiej zainwestować więcej? Odpowiadamy w artykule.

Wybór działki ma znaczenie przy kosztach budowy domu!


Od tego, jaką działkę wybierzemy, będzie w dużej mierze zależeć koszt wybudowania domu. Ważna jest jej wielkość, położenie, ukształtowanie oraz poziom wód gruntowych. Jeżeli działka ma trudny teren, równie ciężko będzie przeprowadzić budowę i dopasować dom do działki, co oznacza dodatkowe koszty. Jeżeli natomiast planujemy budowę piwnicy, poziom wód gruntowych nie może być wysoki, aby jej realizacja przebiegła zgodnie z planami.

Warto zastanowić się również, czy na pewno potrzebujemy działki o powierzchni większej niż 800-1000 m². Do budowy standardowego domu w zupełności wystarczy działka 600-800 m². Jednak wybór działki musi być podyktowany rodzajem domu, jaki chcemy wybudować. Już na wstępie trzeba ustalić, czy ma to być dom parterowy czy z poddaszem lub piętrowy. Dom parterowy potrzebuje znacznie większej powierzchni niż inne budynki.

Zakup projektu domu – jak nie przepłacić?


Oszczędności możemy poczynić także na zakupie projektu domu. Najkorzystniej jest kupić gotowy plan domu za ok. 3-4 tys. zł, zamiast zlecać projekt indywidualny, którego koszt sięga ok. 10 tys. zł. Wśród katalogowych projektów domów znajdziemy kilkadziesiąt propozycji, z czego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. A pamiętajmy, że możemy zmieniać niektóre elementy w gotowych planach (np. układ ścian czy rozmieszczenie okien).

Szukając projektu domu, zwróćmy uwagę, czy dana baza projektów posiada osobną kolekcję domów tanich w budowie. Takie domy wcale nie muszą być bardzo małe, niefunkcjonalne czy z małą liczbą sypialni. Przykładem są poniższe projekty:

1. Poniższy projekt domu (projekt domu Gaja –sprawdź szczegóły)

Jest co prawda niewielki – posiada 68,45 m² powierzchni użytkowej – ale zarazem bardzo funkcjonalny. Zaplanowano w nim 2 sypialnie, salon o powierzchni prawie 20 m², który połączony jest z jadalnią i kuchnią (ok. 10 m²). To świetna alternatywa dla mieszkania w bloku, ponieważ dom wybudujemy do stanu deweloperskiego (przy budowie zleconej firmie) za koszt ok. 133 tys. zł! Uwzględniając koszty wykończenia domu, całość powinna zmieścić się w inwestycji na poziomie 200 tys. zł netto.
2. Poniższy projekt to mały dom, ale dla naprawdę dla dużej rodziny (projekt domu Ewa –sprawdź szczegóły).

Posiada bowiem 85,07 m², na której zaplanowano aż 6 sypialni (2 znajdują się na parterze, 4 pozostałe na poddaszu użytkowym). Salon ma ok. 20 m², a kuchnia 5 m². W domu są 2 łazienki. Koszt wybudowania domu wg tego projektu do stanu deweloperskiego przy budowie systemem zleconym to ok. 188 tys. zł.
Wykonawstwo – system gospodarczy czy zlecony?


Na koszty budowy domu składa się opłacenie wykonawców (ok. 20% kosztów), wynajmu sprzętu (ok. 20%), materiały (60%). Najlepiej, jeśli posiadamy na tyle fachową wiedzę i doświadczenie, że będziemy w stanie sami uczestniczyć w budowie domu. Realizując budowę systemem gospodarczym oraz pozyskując maszyny i sprzęt za pół ceny lub za darmo od znajomych, możemy obniżyć koszty budowy domu nawet o 30%. Oszczędność będzie też wynikała z możliwości wyboru podwykonawców osobno dla każdego elementu domu (inni wykonawcy do budowy ścian, a inni do budowy dachu). Zwykle zlecenie całości prac jednej firmie wiąże się z wyższym kosztem realizacji – ale z drugiej strony to najwygodniejsze dla inwestora rozwiązanie.

Na czym można „ciąć koszty” budując dom?


Poniżej przygotowaliśmy listę elementów, na których możemy sporo oszczędzić trzymając się kilku prostych reguł:

• bryła domu oraz powierzchnia: najtańsze są domy o prostej podstawie, bryle bez urozmaiceń oraz o niewielkiej powierzchni (ok. 100 m2);

• piwnica: znacznie podwyższa koszty budowy – nawet o 20-30% wysokości całej inwestycji;

• dach: powinien być prosty – najlepiej dwuspadowy lub płaski, z jak najmniejszą liczbą okien dachowych; nie bez znaczenia jest także więźba – do tańszych rozwiązań należy więźba z prefabrykatów; zrezygnujmy także z lukarn, wieżyczek, wykuszy czy innych elementów, które zwiększają ilość odpadów oraz koszty ocieplenia;

• okna – najtańsze są okna prostokątne; warto wybrać modele, które są pokryte imitacją drewna – nie będą z czasem żółknąć, jak dzieje się to w przypadku białych okien plastikowych;

• garaż: nie jest potrzebny każdemu, więc może warto z niego zrezygnować; to wydatek rzędu ok. 20 tys. zł, a znacznie tańszą alternatywą dla niego może być wiata garażowa;

• elewacja: najtańszy jest tynk, a do najdroższych rozwiązań należy kamień dekoracyjny, cegła lub drewno;

• balkony i tarasy: każdy balkon to dodatkowy problem pod względem izolacji; tworzy on bowiem miejsce do powstania mostków cieplnych, przez które później może uciekać energia z domu; warto więc zminimalizować liczbę takich konstrukcji.


Źródła zdjęć i wsparcie merytoryczne – firma Tooba.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB