Funkcjonalny i tani w budowie dom parterowy – jak wybrać projekt?

2019-04-02 13:49:01 (ost. akt: 2019-04-02 13:58:41)

Podziel się:

Domy parterowe są coraz popularniejsze. Ich głównymi zaletami są łatwość komunikacyjna i nieograniczony kontakt z ogrodem. Jednak nie każdy dom parterowy będzie funkcjonalny, a niektóre jego elementy architektoniczne mogą znacznie podnieść koszty inwestycji. Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu, by tego uniknąć? Podpowiadamy w artykule!

Wady i zalety domu parterowego


Dom parterowy pięknie wtapia się w otaczający go krajobraz, zachwyca otwartością na ogród i przestronnymi wnętrzami. Jego największym atutem jest łatwa komunikacja bez schodów. Taki dom łatwo przystosować do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Stanowi więc idealną propozycję dla seniorów i osób niepełnosprawnych, ale nie tylko! Wygodę budynku bez schodów docenią również rodziny z małymi dziećmi. Rodzice nie będą musieli się martwić o bezpieczeństwo pociech podczas poruszania się po schodach i wykonywać dodatkowych zabezpieczeń. Domy parterowe chętnie wybierane są również przez osoby, które chcą wypoczywać w kontakcie z przyrodą. Idealnie wpisują się w trend „slow life”.

Jeśli dokonamy wyboru odpowiedniego projektu domu parterowego, będzie również zdecydowanie łatwiejszy w aranżacji i wygodniejszy niż budynek z poddaszem użytkowym. Co więcej, jego budowa nie jest narażona na tyle błędów wykonawczych, więc przebiegnie bez przeszkód i znacznie szybciej.

Budynki parterowe nie są oczywiście pozbawione wad. Do największych z nich można zaliczyć konieczność posiadania większej działki. Innym ograniczeniem jest to, że budynku bez schodów nie uda się postawić na terenie o dużym spadku. Nie jest jednak prawdą, że posesja musi być szeroka – w internetowych bazach projektów znajdziemy wiele propozycji domów parterowych na wąskie działki.

Jak wybrać projekt funkcjonalnego domu parterowego?


W przypadku domów z poddaszem użytkowym lub piętrowych podział stref jest oczywisty. Strefa dzienna planowana jest na parterze, a nocna – na wyższej kondygnacji. W budynkach parterowych zadanie jest nieco trudniejsze, dlatego warto uważnie przyjrzeć się projektowi. Przestrzeń dzienna powinna znajdować się po przeciwległej stronie strefy nocnej lub w centralnej części budynku. Taki układ sprawi, że każdy z domowników będzie się czuł komfortowo.

Domy parterowe oparte są najczęściej na rzucie prostokąta lub kwadratu, co umożliwia stworzenie czytelnego układu wnętrz. Możemy spotkać się też z budynkami, zaplanowanymi w kształcie litery T lub L, w których ekspozycja pomieszczeń dziennych jest jeszcze lepsza.

Nie bez powodu w większości projektowanych domów dominują otwarte przestrzenie. Salon, kuchnia i jadalnia tworzą spójną całość, dzięki czemu zyskuje się znacznie więcej miejsca (które zajęłyby ściany działowe). Ale zalet jest oczywiście znacznie więcej. Wnętrze wydaje się większe, a naturalne światło swobodnie po nim wędruje. Takie rozwiązanie sprzyja również integracji domowników. Przykładowo przebywający w kuchni rodzice mogą rozmawiać z bawiącymi się w salonie dziećmi.

Ważną kwestią jest też uwzględnienie pomieszczeń gospodarczych, pozwalających na przechowywanie różnych przedmiotów i równocześnie podnoszących komfort użytkowania i funkcjonalność domu. Należą do nich spiżarnia, pralnia, garderoba, niewielki składzik.Tani w budowie dom parterowy – jak wybrać projekt?


Wybór odpowiedniego projektu domu parterowego ma kluczowe znaczenie dla kosztów budowy oraz późniejszej eksploatacji. Niedrogi w realizacji projekt powinien zakładać stosunkowo niewielką kubaturę i powierzchnię użytkową domu. Najlepszym rozwiązaniem będzie budynek o proste bryle, zaplanowanej na rzucie prostokąta lub kwadratu. Należy zrezygnować z dodatkowych elementów architektonicznych (np. wykusza), ponieważ mogą przyczynić do podniesienia kosztów inwestycji i powstania mostków cieplnych.

Niemniej ważną kwestią jest wybór dachu – powinien być płaski i dwuspadowy. Dzięki temu nie powstanie zbyt dużo odpadków materiału, a czas pracy fachowca się nie przedłuży.

Szukając dodatkowych oszczędności przy budowie domu, warto zdecydować się na wiatę garażową zamiast garażu murowanego. Najlepsze rozeznanie co do wydatków, a następnie sprawne zaplanowanie i kontrolowanie przebiegu prac budowlanych umożliwi inwestorom kosztorys, wykonany przez profesjonalistów.

Artykuł powstał we współpracy Tooba.pl – internetową bazą projektów domów.