Przez wspólną historię do partnerstwa

2020-02-27 12:00:00 (ost. akt: 2020-03-01 21:31:45)
Ewa Wrochna i Svetlana Sokolova w towarzystwie marszałka Gustawa Marka Brzezina podczas konferencji prasowej inaugurującej realizację projektu

Ewa Wrochna i Svetlana Sokolova w towarzystwie marszałka Gustawa Marka Brzezina podczas konferencji prasowej inaugurującej realizację projektu

Autor zdjęcia: arch. MBL

Podziel się:

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku rozpoczęło realizację projektu transgranicznego w partnerstwie z kaliningradzkim Ogrodem Zoologicznym.

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku rozpoczęło realizację projektu „Olsztynek-Kaliningrad – from the common history to the future partnership” („Olsztynek-Kaliningrad – od wspólnej historii do przyszłego partnerstwa”) w Programie Współpracy Transgranicznej POLSKA-ROSJA 2014-2020. Partnerem olsztyneckiego skansenu jest w tym projekcie Ogród Zoologiczny w Kaliningradzie, na którego terenie, jeszcze przed I wojną światową, powstały pierwsze obiekty, które obecnie zobaczyć można w Olsztynku.

Ewa Wrochna i Svetlana Sokolova
Ewa Wrochna - dyrektor MBL i Svetlana Sokolova - dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Kaliningradzie
fot. arch. MBL

— W projekcie zaplanowano szereg różnych działań, z których najważniejszym dla naszego Muzeum jest budowa magazynu studyjnego z częścią otwartą dla publiczności – informuje dyrektor MBL Ewa Wrochna. — Oznacza to, że turyści będą mogli wejść do udostępnionej części magazynu i zobaczyć, w jaki sposób przechowuje się zbiory. Budynek magazynu będzie kopią stajni z założenia folwarcznego w Tołkinach. Cała budowa zostanie utrwalona na filmie, który zaprezentujemy podczas uroczystego otwarcia obiektu.
Inne działania Muzeum:
• Stworzenie ścieżki edukacyjno-historycznej przedstawiającej obiekty litewskie znajdujące się w Muzeum i takie, które zostały na jego terenie wybudowane, ale nie przetrwały do naszych czasów. Ścieżkę będą tworzyły tablice informacyjne połączone z mobilną aplikacją, w której zostaną zamieszczone ryciny i plany tych obiektów, ich zdjęcia z czasów królewieckich, historia i opisy.
• Zlecenie wykonania projektów architektonicznych wspomnianych wyżej nieistniejących już budynków litewskich: stajnia, stodoła i piwnica ziemna z Pempen oraz chałupa rybacka z Gilge. Projekty będą pierwszym krokiem zmierzającym do odbudowy tych obiektów w przyszłości.
• Zlecenie wykonania projektu architektonicznego kopii dworu z terenu dawnych Prus, który w przyszłości uzupełni zabudowę dworsko-folwarczną znajdującą się w Muzeum.
• Organizacja konferencji „Old places – new meanings” Konferencja będzie poświęcona wymianie informacji i doświadczeń inwestorów z Polski i Rosji dotyczących adaptacji historycznych miejsc do nowych funkcji z zachowaniem dawnego charakteru i wykorzystania ich jako atrakcyjnego produktu turystycznego. Grupą docelową będą użytkownicy obiektów, przedstawiciele muzeów i innych instytucji kultury, lokalne małe firmy w obu regionach Beneficjentów oraz wszyscy, którym nie jest obojętny los historycznych obiektów.
Wartość całkowita projektu to 1 934 283,46 euro, a część działań realizowanych przez Muzeum opiewa na 1 021 210,36 euro, z czego 919 089,32 euro to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB