WM.pl
1 czerwca 2025, Niedziela
imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
  • 21°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Rusza modernizacja Teatru AGT w Olecku

2020-10-19 10:16:29(ost. akt: 2020-10-19 10:28:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Po modernizacji sala Teatru AGT w Olecku stanie się obiektem kulturalnym na miarę XXI wieku. Inwestycja będzie kosztowała 7,9 mln zł, w tym unijne dofinansowanie wyniesie 6,7 mln zł.

Warto przeczytać

  • Niech spełniają się dziecięce marzenia!
  • To już tradycja. Studenci UWM w Olsztynie walczyli w Boju...
  • 15 sióstr katarzynek - warmińskich męczennic - zostało...
Po modernizacji budynek Teatru AGT zmieni swój kształt. W miejscu istniejącej obecnie wiaty i schodów betonowych powstanie nowy budynek z głównym wejściem do całego obiektu. Sama sala powiększy się i zostanie podwyższona, usprawnione zostaną ciągi komunikacyjne, powstanie małe foyer oraz przestrzeń wystawiennicza, która pozwoli na prezentacje widoczne także z zewnątrz budynku.

Warto wspomnieć, że autorami projektu są Iwona i Cezary Gierszewscy, architekci z Olecka.
Dotacja obejmuje także wyposażenie obiektu w niezbędny i nowoczesny sprzęt techniczny: oświetleniowy i nagłośnieniowy. Planowane jest zagospodarowanie przestrzeni wokół teatru.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


Budynek teatru AGT ma ciekawą historię. Jest to faktycznie zespół kilku budynków z których jako pierwszy, bo w 1904 roku zbudowano budynek browaru składający się z trzykondygnacyjnej wieży suszarni chmielu zwieńczonej latarnią i sąsiadującego z nią podpiwniczonego budynku. Pod koniec lat 70. XX w. budynek nadbudowano, adaptując całość na budynek hotelowy na zlecenie Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Olecku. Później obiekt zmienił właściciela i przeznaczenie, co w 1984 roku zaowocowało jego rozbudową o salę teatralną AGT, która jeszcze pod koniec lat 90. budziła podziw oraz zazdrość w całej teatralnej Polsce. Na jej deskach grały teatry amatorskie z Olecka oraz goście z całego kraju: Akademia Teatralna z Warszawy, Polski Teatr Tańca, Porywacze Ciał i Strefa Ciszy z Poznania, Grupa Chwilowa z Lublina, a także zespoły z zagranicy. Czas nie stoi jednak w miejscu i lata świetności stały się przeszłością. Obiekt bezwzględnie wymagał radykalnej przebudowy.

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Olecko Teatr AGT modernizacja remont
Zbigniew Malinowski
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Artystka z rozbieranego teatru #2988969 | 91.233.*.* 20 paź 2020 19:31

    Na tej informacyjnej tablicy jest osoba która twierdzi, że zmieliła płeć, jak i kolor skóry i należy coś z tym zrobić. Najwyższy też czas, żeby zmienić nazwę tego przybytku, bo dotychczasowa jest archaiczna, młodzieży nic nie mówiąca i nieprzystająca do Olecka.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. żal #2988596 | 5.172.*.* 20 paź 2020 09:46

    A byłą potęgową też obejmuje przebudowa...

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

  3. Mol #2988585 | 10.10.*.* 20 paź 2020 09:32

    SZPITALE BUDUJTA ANIE K...... TEATRY

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  4. młoda #2988475 | 83.6.*.* 19 paź 2020 22:12

    żeby znowu budynek nie korzył sie z unasiennianiem, jak kiedys z młodzieżą bywało :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Architekt Wenus Mars #2988436 | 188.146.*.* 19 paź 2020 20:58

      Tego chyba nie warto wspominać.

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (7)
    GazetaOlsztyńska.pl
    • Koronawirus
    • Wiadomości
    • Sport
    • Olsztyn
    • Plebiscyty
    • Ogłoszenia
    • Nieruchomości
    • Motoryzacja
    • Drobne
    • Praca
    • Patronaty
    • Reklama
    • Pracuj u nas
    • Kontakt
    ul. Tracka 5
    10-364 Olsztyn
    tel: 89 539-75-20
    internet@gazetaolsztynska.pl
    Biuro reklamy internetowej
    tel: 89 539-76-29,
    tel: 89 539-76-59
    reklama@wm.pl

    Bądź na bieżąco!

    Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

    • Polityka Prywatności
    • Regulaminy
    • Kontakt
    2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B