Nie tylko dla lekarzy, czyli kilka słów o odzieży medycznej

2021-01-21 15:18:55 (ost. akt: 2021-01-22 13:20:18) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Bardzo często zapominamy, jak bardzo istotnym elementem powszedniego wyposażenia pracowników medycznych jest odzież medyczna. Nie jest to jednak kojarzony w dalszym ciągu z tym zawodem biały, bawełniany fartuch, którego miejsce znajduje się dzisiaj co najwyżej w muzeum.

Czym jest odzież medyczna?
Odzież medyczna to nowoczesne, a zarazem trwałe i niewymagające prasowania ubranie, zaprojektowane tak, aby było dopasowane do sylwetki oraz odpowiadało codziennym potrzebom medyków (dwa przykłady: chowane kieszenie i szlufki na identyfikator lub stetoskop). Jedną z bardziej widocznych cech odzieży medycznej, czymś co rzuca się od razu w oczy, jest natomiast pozbawienie jej chociażby zapięć typu zamek błyskawiczny, które mogłyby być jeszcze jednym potencjalnym źródłem zakażenia. W tym przypadku zamiast zamków stosuje się kryte zatrzaski, które są o wiele łatwiejsze w sterylizacji.

Dobrej jakości i prawidłowo dobrana odzież medyczna, zapewnia ochronę i odpowiednią higienę wykonywanej przez nich pracy. Inną, bardzo ważną funkcją, jaką musi spełniać tego rodzaju odzież, to zapewnienie jej użytkownikom poczucia wygody i komfortu, który pozwoli im na sprawne, wielogodzinne funkcjonowanie w trakcie dyżurów, zabiegów, operacji etc.

Odzież medyczna służy też tzw. identyfikacji wizualnej poszczególnych pracowników służby zdrowia, oznaczając w ten sposób funkcje poszczególnych lekarzy, personelu pielęgniarskiego, ratowników medycznych oraz pozostałego personelu medycznego.

https://m.wm.pl/2021/01/orig/img-6943-1-674496.jpg

Odzież medyczna to obowiązek
Trzeba też pamiętać, że stosowanie odzieży medycznej w pracy leczniczej lub w pracy pielęgnacyjnej zostało w naszym kraju usankcjonowane prawnie. Jest jednym z obowiązków prawnych w ramach prawidłowego świadczenia usług tego rodzaju, czego zasadniczą intencją jest chęć zapobieżenia przenoszenia tzw. zakażeń zabiegowych lub szpitalnych zarówno wśród medyków, jak i pacjentów. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., wśród wielu nowych zapisów prawnych wdrożonych wówczas w kraju nad Wisłą, znalazł się standard EN 13795, dotyczący stosowania odzieży medycznej. Wraz z nim wprowadzona została dyrektywa wykonawcza oznaczona numerem ECD 93/42/EEC, nazywana popularnie MDD(od ang. Medical Devices Directive), która dokładnie precyzowała wszelkie kwestię w tej materii.
W ślad za regulacjami unijnymi, powstały również rozporządzenia krajowe, w tym przede wszystkim Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (źródło: Dziennik Ustaw 2012, poz. 739).
Aktualnie obowiązujące w Polsce przepisy wskazują na kilka zawodów, których przedstawicieli zobowiązani są do noszenia odzieży medycznej. Są to:
pracownicy szpitali;
pracownicy przychodni;
pracownicy pogotowia;
pracownicy laboratoriów;
pracownicy sanepidu;
pracownicy centrów krwiodawstwa;
pracownicy aptek.
Niektórzy, w kontekście odzieży medycznej, powołują się również na art. 237§1 Kodeksu Pracy, który mówi, iż pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej, zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.

Odzież medyczna - dla kogo?
Dla kogo dedykowana jest odzież medyczna? Oczywiście, jak zostało to już wspomniane, przede wszystkim zainteresowani nią powinni być pracownicy sektora medycznego. Noszą ją w swojej pracy osoby zatrudnione w branży usług medycznych, jak: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, opiekunowie medyczni. Pracowników wyposażonych w odzież medyczną spotkamy zatem w takich miejscach, jak szpitale, przychodnie, gabinety stomatologiczne, a także w sanatoriach, uzdrowiskach, w gabinetach rehabilitacji i fizjoterapii medycznej oraz w gabinetach masażu leczniczego.
To jednak nie wszyscy, bo istnieje jeszcze sporo zawodów, w której zwraca się szczególną uwagę właśnie na higienę. Dlatego odzież medyczna to także codzienny strój pracowniczy reprezentantów takich profesji, jak farmaceuta, masażysta, fizjoterapeuta, weterynarz, jak również zawodów związanych z urodą (kosmetolog, pracownicy spa i salonów odnowy biologicznej, a czasem nawet fryzjerzy).

https://m.wm.pl/2021/01/orig/img-6760-1-674498.jpg

Rodzaje odzieży medycznej
Zasadniczy podział odzieży medycznej wyznacza płeć osoby z niej korzystającej, więc wyróżniana jest odzież medyczna męska oraz odzież medyczna damska. Wynika to, co zresztą oczywiste, z różnej budowy ciała mężczyzny i kobiety.
Jeżeli chodzi o poszczególne rodzaje tego ubioru, to w przypadku odzieży medycznej męskiej, jest to:
Bluzy medyczne męskie (wersja z krótkim lub z długim rękawem);
Koszulki medyczne męskie;
Spodnie medyczne męskie;
Fartuchy medyczne męskie;
Obuwie BHP (wyprofilowane, z antypoślizgową podeszwą etc.);
Czepki medyczne.
Odzież medyczna damska to oferta podobna, jednakże jest troszkę szersza:
Bluzy medyczne damskie (wersja z krótkim lub z długim rękawem);
Koszulki medyczne damskie;
Fartuchy medyczne damskie;
Spodnie medyczne damskie;
Spódnica medyczna;
Sukienka medyczna;
Obuwie BHP (wyprofilowane, z antypoślizgową podeszwą itp.);
Czepki medyczne.
To na jakie ubranie zdecyduje się ostatecznie dany pracownik powinno zależeć od jego indywidualnych upodobań oraz codziennych potrzeb, wynikających z charakteru powierzonych mu obowiązków.
Jak wybrać odpowiednią odzież medyczną?
Kupując profesjonalną odzież medyczną warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, trzeba się zastanowić, czego należy oczekiwać od tego rodzaju uniformu roboczego. A ten powinien charakteryzować się przede wszystkim wygodą, dobrą cyrkulacją powietrza, a jednocześnie wyróżniać się stroną wizualną i być zarazem estetyczną, jak i elegancką. To z kolei automatycznie podniesie prestiż i szacunek otoczenia oraz pacjentów wobec osoby w ten sposób ubranej.
Dlatego przy wyborze odzieży medycznej, oprócz oczywiście jej walorów ochronnych i względów higienicznych, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:
rozmiar - w ubraniu trzeba czuć się komfortowo i swobodnie;
krój, sposób zszycia - podobnie jak wyżej, trzeba dobrać najbardziej preferowaną opcję;
rodzaj - należy zastanowić się, jakie ubranie będzie najbardziej praktyczne w codziennym wypełnianiu obowiązków (spodnie, czy spódnica, bluza z długim rękawem, czy bluza z krótkim rękawem);
materiał - najlepszym wyborem są dobrej jakości tkaniny, odporne na wielokrotne pranie oraz sterylizacje w wysokich temperaturach;
dodatki - warto zastanowić się nad dodatkowymi cechami odzieży, jak kieszenie, czy rodzaj zapięć.
W dobie szybkiego Internetu i szerokiego dostępu do najróżniejszego rodzaju sklepów, które oferują tego typu odzież, warto jednak również zwracać uwagę na opinię innych osób oraz uważnie przyglądać się oferowanym w nich produktom. Jak pokazuje praktyka, nie wszyscy sprzedawcy oferują tej samej, wysokiej klasy i jakości, odzieży medycznej, a niekiedy nawet można natknąć się na oszustów. Należy zatem korzystać ze sprawdzonych i cieszących się uznaniem klientów sklepów takich jak Medhoodie.

Tekst powstał we współpracy z agencją interaktywna Algov.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB