WM.pl
2 sierpnia 2025, Sobota
imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
  • 25°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

W Iławie policzono skrzydlatych sąsiadów [WIDEO, ZDJĘCIA]

2021-02-01 11:00:00(ost. akt: 2021-02-01 11:32:46)

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Kormoran, zięba, paszkot czy mazurek - to nie jedyne ptasie skarby, które zaobserwowali uczestnicy Zimowego Liczenia Ptaków. Odbyło się ono z inicjatywy iławianki Magdaleny Rudnickiej.

Warto przeczytać

  • Odpust parafialny Przemienienia Pańskiego
  • Auto osobowe zderzyło się z pociągiem relacji Szczecin-Białystok...
  • Olsztyn pamięta – 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego...
Zimowe Liczenie Ptaków to nowa inicjatywa w Iławie, choć i w Polsce, i na świecie, organizowana jest cyklicznie. Rzecz w tym, żeby policzyć ptaki, które mieszkają w naszej okolicy i sprawdzić, jakie gatunki żyją w pobliżu ludzi.
Magdalena Rudnicka prowadzi na FB profil o nazwie Dzika Iława.

A w niedzielę (31 stycznia) przed południem zaprosiła na wspólne liczenie ptaków. Start nastąpił z Wyspy Młyńskiej. Dlaczego tu? Jeśli chodzi o zimowe wędrówki ptaków, to najważniejszymi korytarzami międzynarodowymi są: linia brzegowa Morza Bałtyckiego oraz dolina Wisły i Odry. – To są korytarze o znaczeniu międzynarodowym – mówiła M. Rudnicka. – A my na miejscu mamy korytarz lokalny, które służą ptakom zostającym u nas na zimę, i które potrzebują przenieść się na zimę w miejsce, gdzie jest więcej pożywienia. I według mnie Iławka jest idealnym miejscem, łączy tereny leśne, akwenu Jezioraka i - dalej - z Drwęcą. Umożliwia bezpieczne przemieszczanie się na znaczne odległości wielu gatunkom ptaków.

Zimowe Ptakoliczenie Zobacz więcej zdjęć. Kliknij i otwórz galerię.




Dzwońce, paszkoty, grubodzioby, jer, modraszka - te egzotycznie brzmiące słowa to nazwy naszych ptasich sąsiadów, zimujących w Iławie. Uczestnicy spotkali nawet kormorana i schodzącego po pniu głową w dół kowalika. Pod względem ilości wygrały oczywiście kaczki krzyżówki (naliczono 83 sztuki), napotkano 5 łabędzi niemych, 11 wróbli zwyczajnych,
Liczenie trwało półtora godziny, łącznie zaobserwowano 21 gatunków ptaków.

Zobacz nagranie:


Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Zimowe Liczenie Ptaków Iława Magdalena Rudnicka
Edyta Kocyła-Pawłowska
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B