Odkurzacze z filtrem wodnym – 5 powodów, dla których warto je kupić

2021-04-27 07:25:32 (ost. akt: 2021-04-27 07:25:41) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Sprzątanie domu to jedna z tych czynności, które mało kto lubi, ale jednak trzeba je wykonywać i to stosunkowo często. Skoro jednak nie da się tego uniknąć, dlaczego nie sięgnąć po nowoczesny sprzęt, w którym zastosowane rozwiązania technologiczne znacznie ułatwiające codzienne obowiązki? Odkurzanie i mycie podłogi przy zastosowaniu odkurzaczy z filtrem wodnym jest nie tylko łatwe, ale również przyjemne, a osiągnięty efekt zadowoli każdego miłośnika czystości. Czysta podłoga to nie tylko estetyczny wygląd, ale również brak kurzu, roztoczy i grzybów, mających niekorzystny wpływ na zdrowie. Jak działają odkurzacze z filtrem wodnym i dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?

1. Zasada działania odkurzacza z filtrem wodnym
2. Zalety odkurzacza z filtrem wodnym
3. Wady odkurzacza z filtrem wodnym
4. Jak używać odkurzacza z filtrem wodnym?
5. Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza z filtrem wodnym?

Zasada działania odkurzacza z filtrem wodnym

Tradycyjne odkurzacze podczas pracy zasysają powietrze wraz z zanieczyszczeniami i przesyłają je przez system filtrów, gdzie ulega ono oczyszczeniu, a nieczystości gromadzą się w workach z tkaniny lub papieru. Jest to jednak metoda do pewnego stopnia mało skuteczna, gdyż najdrobniejsze elementy wracają ponownie do atmosfery. Rozwiązaniem jest wykorzystanie zbiornika z wodą, przez który przechodzi brudne powietrze. Dzięki związaniu się kurzu i innych zanieczyszczeń z drobinami wody osadzają się one w specjalnym zbiorniku, a oczyszczone powietrze opuszcza urządzenie. Dodatkową zaletą wykorzystania filtra wodnego jest fakt, iż nawilża on i odświeża opuszczające go powietrze. Ta metoda oczyszczania sprawia, iż odkurzacze z filtrem wodnym są w stanie usunąć nawet najmniejsze drobiny zanieczyszczeń oraz wszystkie alergeny z otoczenia.

Zalety odkurzacza z filtrem wodnym

Jak już wspomniano, odkurzacze z filtrem wodnym pochłaniają nawet najdrobniejsze cząstki brudu, a także roztocza i alergeny zawarte w otaczającym nas powietrzu. Dzięki temu sprzęt ten sprawdza się zwłaszcza w gospodarstwach domowych alergików czy też osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Oprócz wysokiego stopnia filtracji do zalet tego urządzenia należy również brak konieczności regularnego zakupu i wymiany filtrów, takich jak choćby papierowe worki. Materiałem filtracyjnym jest tutaj woda, do której przecież mamy niemal nieograniczony dostęp. Również czyszczenie urządzenia jest proste i sprowadza się do przetarcia wilgotną szmatką zbiornika na zabrudzoną wodę. Bardziej zaawansowane modele posiadają opcję mycia dywanów czy tapicerki, co znacznie rozszerza zakres możliwości odkurzacza. Spora liczba końcówek umożliwia dotarcie do każdego zakamarka w pomieszczeniu, w którym stosujemy to urządzenie, dzięki czemu możemy być pewni, iż podłoga będzie czysta, a powietrze odpowiednio nawilżone.

Wady odkurzacza z filtrem wodnym

Odkurzacze z filtrem wodnym nie są urządzeniami idealnymi, mają także swoje wady. Trzeba jednak pamiętać, iż korzyści, jakie dzięki nim można osiągnąć, znacznie przewyższają niedogodności. Do tych ostatnich zaliczyć można choćby wagę urządzenia, większą niż innych odkurzaczy. Wpływ na to ma wykorzystanie wody – napełniony nią zbiornik wraz z całym odkurzaczem może osiągnąć masę nawet do dziesięciu kilogramów. Odkurzacze takie mają również znacznie większą moc w porównaniu innymi rodzajami, co przekłada się co prawda na wysoką skuteczność, ale równocześnie powoduje stosunkowo głośną pracę takiego sprzętu. Są to także urządzenia o dość dużych rozmiarach, głównie ze względu na konieczność zastosowania zbiornika wodnego, mogą więc sprawiać drobne kłopoty w niewielkich pomieszczeniach. Odkurzacze z filtrem wodnym to urządzenia wymagające zasilenia przewodowego, warto więc przed zakupem sprawdzić, jaki jest ich zasięg pracy.

Jak używać odkurzacza z filtrem wodnym?

Używając odkurzacza z filtrem wodnym, należy pamiętać, że nie jest to panaceum na wszelkie zabrudzenia. Aby osiągnąć maksymalny efekt jego działania, należy regularnie czyścić go po każdym użyciu. Na szczęście jest on wyjątkowo łatwy w czyszczeniu, więc czynność ta zajmuje kilkadziesiąt sekund. Podczas planowania zakupu nie należy sugerować się wielkością zbiornika – niezależnie od tego, na jak pojemny odkurzacz się zdecydujemy, czyszczenie jest konieczne zawsze po jego użytkowaniu. Warto również szczegółowo zapoznać się z instrukcją obsługi i dodatkowymi akcesoriami, by w pełni wykorzystać możliwości tego urządzenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza z filtrem wodnym?

Jednym z ważniejszych parametrów odkurzacza jest jego moc. Urządzenia o dużej mocy polecane są głównie alergikom oraz posiadaczom zwierząt domowych, zwłaszcza gubiących sierść psów. Istotna jest również wielkość powierzchni, którą będziemy czyścić oraz rodzaj nawierzchni. Pozwoli to na wybranie urządzenia ze specjalnymi końcówkami oraz o długości przewodu pozwalającej na zminimalizowanie liczby przerw w działaniu odkurzacza, spowodowanych przełączaniem zasilania do innego gniazdka. Sprawdzić należy również głośność urządzenia – optymalnie byłoby zaopatrzyć się w odkurzacz generujący hałas mniejszy niż 70 decybeli, jednak nie w każdym przypadku jest to możliwe.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB