Szerszenie w Olsztynie. Kiedy możemy wezwać strażaków na pomoc?
2021-08-09 12:37:55(ost. akt: 2021-08-10 12:59:54)
Środek lata to czas, kiedy strażacy otrzymują mnóstwo telefonów w sprawie gniazd os czy szerszeni. Zgłaszający proszą o pomoc w ich usunięciu. Jednak strażacy w niektórych przypadkach mogą odmówić interwencji. Sprawdzamy kiedy.
Znajdując w domu gniazdo pszczół, os czy szerszeni, chcemy je jak najszybciej usunąć. Przede wszystkimi z obawy o zdrowie. Wielu z nas w takiej sytuacji prosi o pomoc strażaków. Zanim jednak wybierzemy numer alarmowy straży pożarnej 998, musimy pamiętać o kilku kwestiach.
Strażacy — zanim przyjadą na taką interwencję — dokładnie zapytają nas o znalezione gniazdo. Pomoc uzyskamy tylko w przypadku, gdy zagraża ono życiu osób mieszkających we wskazanym domu, przedszkolu, szkole czy innych budynkach użyteczności publicznej. Jak informują strażacy prowadzący fanpage WM — 998 na Facebooku w takich przypadkach przewiduje się doraźną ewakuację osób poza strefę zagrożenia i usunięcie owadów.
Za bezzasadne wezwanie straży pożarnej uznaje się natomiast zgłoszenia o latających owadach na działkach w pobliżu drzew lub na terenach zalesionych poza obszarami zamieszkania. Jest to bowiem ich naturalne środowisko. Dlatego w tym przypadku strażacy również mogą odmówić przyjazdu.
Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej podkreślają, że interwencje w przypadkach, w których nie ma gniazda, a jedynie latające owady, nie dają rezultatów. Zadaniem strażaków nie jest przepędzanie owadów lecz ratowanie ludzkiego życia. Dodatkowo blokowane są możliwości interwencji przy zdarzeniach stwarzających większe zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi takich jak pożary czy wypadki.
Odrzucone może zostać również zgłoszenie dotyczące miejsca, w którym nie przebywają osoby na stałe (altany, tereny zalesione poza obszarami zamieszkania) ze względu na brak bezpośredniego zagrożenia życia.
Zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane” to do właściciela należy zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu, czyli również usunięcie gniazda, gdy nie występuje zagrożenie życia.
Art. 61. Obowiązki właściciela lub zarządcy przy utrzymywaniu obiektu
Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
1) utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z obowiązującymi w prawie zasadami;
2) zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników związanych z działaniem człowieka lub sił natury takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi i bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Walkę z owadami należy rozpocząć już wiosną
Żeby pozbyć się niepożądanych owadów właściciele posesji powinni prowadzić działania prewencyjne. Łatwiej bowiem jest zapobiegać niż walczyć z już założoną kolonią szerszeni czy os. Aby zniechęcić osy do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi osy mogą przedostać się do środka (także otwierane okna), warto zabezpieczyć siatkami.
Od początku lipca do 10 sierpnia strażacy na Warmii i Mazurach w sprawie usunięcia gniazd os i szerszeni interweniowali 514 razy.
Alicja Kowalczyk
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez