Wysokość umywalki – co trzeba o niej wiedzieć?

2021-10-20 00:17:19 (ost. akt: 2021-10-20 00:20:29) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Przy urządzaniu łazienki należy wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne jej wyposażenia, ale przede wszystkim funkcjonalność wnętrza. Nie bez znaczenia okazuje się lokalizacja podstawowych sprzętów sanitarnych, jak również sposób ich montażu. Przy projektowaniu nowej łazienki często zadajemy sobie pytanie, na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka. Wiele zależy od jej rodzaju, jak również preferencji jej przyszłych użytkowników.

Wysokość umywalki i jej znaczenie
Aranżacja łazienki to nie lada wyzwanie, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę zarówno jej design, jak i praktyczność. Jednym z czynników wpływających na wygodę codziennego użytkowania pomieszczenia jest wysokość umywalki, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb wszystkich domowników. Montaż urządzenia na optymalnym poziomie pozwoli uchronić się przed koniecznością schylania czy stawania na palcach.

Wysokość umywalki dla dorosłych
Ile wynosi optymalna wysokość umywalki? Wartość ta będzie różnić się w zależności od potrzeb jej użytkowników. Zgodnie z normami unijnymi, za standardową wysokość na jakiej należy przymocować umywalkę dla osób dorosłych przyjmuje się 85-95cm. Jest ona mierzona od podłogi do górnej krawędzi urządzenia i w większości przypadków zapewnia komfortowe mycie rąk i nie tylko.

Wysokość umywalki dla dzieci
Na jakiej wysokości zamontować umywalkę w łazience, z której korzystają dzieci? Wszystko zależy od wieku i wzrostu naszych pociech. Dziecko w wieku przedszkolnym dość wyraźnie różni się warunkami fizycznymi od kilkunastolatka. W przedszkolach i żłobkach odległość urządzenia od podłogi wynosi od 50 do 85 cm dla różnych grup wiekowych, jednak w długofalowej perspektywie instalacja umywalki na stałe na tak niskiej wysokości jest niepraktyczne. Z tego względu warto ją przymocować w oparciu o uniwersalne standardy, a z myślą o najmłodszych dokupić specjalny podest.

Wysokość umywalki dla niepełnosprawnych
Umywalka w łazience urządzonej z myślą o osobach poruszających się na wózku inwalidzkim powinna być zamocowana nieco niżej niż w przypadku urządzenia dla dorosłych, w pełni sprawnych osób. Nie może ona przekraczać 80cm – w przeciwnym razie korzystanie z niej będzie niewygodne. Należy także pamiętać, że pod spodem powinno się znaleźć dość miejsca na nogi, więc dobrym rozwiązaniem będzie syfon podtynkowy.

Wysokość umywalki a jej rodzaj
W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej stosuje się meble i sanitaria podwieszane, które prezentują się niezwykle efektownie i nie odstają swoją funkcjonalnością od tradycyjnych modeli. To jednak nie jedyna zmiana w aranżacjach łazienek na przestrzeni ostatnich lat. Bardzo popularne okazują się umywalki nablatowe, dlatego powstaje pytanie, na jakiej wysokości powinna się ona znaleźć? Na takiej samej jak urządzenia tradycyjne. Jedyna różnica polega na wysokości montażu szafki – najczęściej trzeba mocno obniżyć jej blat.

Artykuł powstał przy współpracy z https://home.morele.net/

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB