Podwyżka stóp procentowych - jak wpłynie na ratę Twojego kredytu hipotecznego?

2021-10-21 13:22:04 (ost. akt: 2021-10-21 13:24:43)

Podziel się:

Mieszkańcy Mazur chętniej niż w poprzednich latach zaciągają kredyty hipoteczne, aby zrealizować marzenie o własnym domu lub mieszkaniu. To odzwierciedlenie ogólnopolskiej tendencji kilkunastoprocentowego wzrostu liczby wniosków, które trafiają do banków. Jeżeli także planujesz wnioskowanie o kredyt hipoteczny, koniecznie sprawdź, w jaki sposób podwyżka stóp procentowych wpływa na jego oprocentowanie!

Czym są stopy procentowe?
Najprościej stwierdzić, że stopy procentowe pełnią rolę wskaźnika, na podstawie którego banki decydują o oprocentowaniu udzielanych pożyczek i kredytów. Wysokość stóp procentowych określa Rada Polityki Pieniężnej. Jej członkowie w trakcie spotkań decydują, czy stopy mają utrzymać się na dotychczasowym poziomie, rosnąć, czy maleć.

Zasada jest prosta – jeżeli stopy procentowe rosną, wzrasta oprocentowanie kredytów. Dlaczego? Ponieważ pożyczanie na rynku międzybankowym jest droższe. W 2020 roku, w reakcji na kryzys w związku z ogłoszeniem pandemii i ograniczeniami gospodarczymi, Rada Polityki Pieniężnej ustaliła rekordowo niskie stopy oprocentowania: 0,1%. To jeden z głównych czynników, który wpłynął na masowe zainteresowanie Polaków (w tym mieszkańców Mazur) zaciągnięciem kredytu na atrakcyjnych zasadach, ze stosunkowo niskim oprocentowaniem (na które składa się także stała marża banku).

Istnieje jednak zasadniczy problem, o którym niektórzy zdają się zapominać. Stopy procentowe są wskaźnikiem zmiennym, zależnym od decyzji politycznych i założeń Rady Polityki Pieniężnej. Jeżeli masz krótkoterminowe zobowiązanie, zapewne nie martwisz się tym, że jedna czy druga rata okażą się nieco droższe. Ale co w sytuacji osób, które mają przed sobą 20 lub 30 lat spłacania kredytu hipotecznego? Należy założyć, że w tak długiej perspektywie stopy procentowe zmienią się jeszcze wiele razy. Za każdym razem wpłyną na wysokość raty Twojego kredytu. Czy masz tego świadomość? Niewielkiej zmiany być może nawet nie zauważysz. Ale teoretycznie jest możliwe, że rata kredytu zmieni się nawet o kilkaset złotych. A dla wielu osób to już istotna zmiana w domowym budżecie.

Zmiana stóp procentowych w Polsce
Stopy procentowe na poziomie 0,1% oznaczały wspomniany rekord, ale mówimy już o nich w czasie przeszłym. W październiku 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła je do poziomu 0,5% (a więc nastąpił wzrost o 0,4 p.p.), mimo że prezes NBP Adam Glapiński jeszcze kilka tygodni wcześniej przekonywał, że tego typu zmiana byłaby błędem. Co to oznacza dla klienta posiadającego kredyt hipoteczny?

Załóżmy, że musisz spłacić kwotę 300 tys. zł. Skorzystajmy z kalkulatora zmian oprocentowania online. Co miesiąc wydajesz 1500 zł na ratę kredytu hipotecznego. Wzrost oprocentowania o 1 pp. będzie oznaczało dla Ciebie już ponad 138 zł większą ratę. A gdyby oprocentowanie wzrosło o 3 p.p.? Cóż, z 1500 zł miesięcznie zrobi się 1936 zł – dokładnie 436 zł więcej niż dotychczas!
Czy stopy oprocentowania zmienią się tak diametralnie? W perspektywie wielu lat spłaty nie jesteśmy w stanie tego dokładnie przewidzieć. Trzeba mieć zatem gotowe scenariusze – te optymistyczne, ale i zakładające trudności ze spłatą zobowiązania.

Pożyczki z krótkim terminem
Skoro na naszych oczach rosną raty kredytów i pożyczek, możemy jasno stwierdzić, że bezpieczniejsze są zobowiązania krótkoterminowe. Te z długim okresem spłaty wiążą się z niepewnością. Jeśli szukasz szybkiej pożyczki do spłaty w maksymalnie kilka lat, skorzystaj z porównywarki https://sowafinansowa.pl/pozyczki-online/.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB