Jak samemu zrobić świeczkę zapachową?
2021-11-03 10:44:13(ost. akt: 2021-11-03 10:50:25)
Artykuł
sponsorowany
Zastanawiasz się, w jaki sposób tanim kosztem nadać Twojemu wnętrzu ciepła i przytulności? Koniecznie zaopatrz się w świece zapachowe. Nie musisz jednak ich kupować w sklepie. Stylowe, oryginalne świecie możesz wykonać samodzielnie. To proste!
Świece zapachowe, zwłaszcza jesienią, kiedy szybko zapada zmierzch tworzą w salonie niepowtarzalny klimat – blask świecy w połączeniu z pięknym aromatem ma magiczny wpływ na nastrój wszystkich domowników. Świece zapachowe wykonywane w domu bądź też kupowane w sklepie mogą mieć różna formę, kształt, kolor, ale przede wszystkim zapach. W zależności od naszych upodobań lub nastroju możemy wybrać świeże i pobudzające zapachy cytrusowe, smakowite aromaty wanilii, czy też klimatyczne nuty korzenne. Warto przed wyborem odpowiedniego zapachu zapoznać się z informacjami, jakie dany aromat może mieć na nas wpływ. Niektóre zapachy mogą nas bowiem pobudzić, a niektóre uspokoić. Niektóre nadają się idealnie do kuchni, albo jadalni, a niektóre do sypialni lub łazienki.
Jeśli zdecydujesz się wykonać świecie samodzielnie, potrzebujesz zaledwie kilku produktów, które z łatwością znajdziesz w domu.
Niezbędne produkty:
- wosk (parafina)
- garnek oraz miskę lub mniejszy garnek do sporządzenia kąpieli wodnej
- foremkę – plastikową lub szklane naczynie do umieszczenia w nich rozpuszczonego wosku,
- gotowy knot lub sznurek bawełniany,
- nożyk,
- szpatułkę do wyrównania powierzchni wosku,
- opcjonalnie: barwniki, olejki kupne bądź naturalne oraz dodatkowe dekoracje.
Etap I Przygotowanie formy
Nim rozpoczniemy roztapianie naszego wosku, należy przygotować wszystkie potrzebne produkty, w tym foremkę na naszą świecę. Możemy wykorzystać tutaj zarówno naczynie plastikowe (pamiętając, że po ostygnięciu świeczki będziemy je rozcinać nożyczkami) lub też naczynie szklane. Tutaj idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju naczynia jak, np. słoiczki po jogurtach, po miodzie albo dżemie, ewentualnie kryształowe szklanki, z których już nie korzystamy. Kolejno musimy przygotować knot. Można wykorzystać knot gotowy lub też po prostu kawałek bawełnianego sznurka.
Etap II. Roztapianie wosku
Niezbędną do przygotowania świec zapachowych w domu parafinę możesz nabyć w sklepie, bądź też zużyć nawet resztki świec, które masz w domu. Pierwszym krokiem jest przygotowanie kąpieli wodnej. Większy garnek do połowy napełnij wodą i ją zagotuj. Parafinę przelej lub połam gotowe świeczki na kawałki i umieść w mniejszym naczyniu, które zawiesisz nad gotującą się wodą. Gorąca woda będzie ogrzewała naczynie i stopniowo roztapiała wosk.
Etap III. Barwniki oraz olejki zapachowe
Kiedy wosk uzyska już płynną konsystencję możesz do niego dodać barwniki oraz olejki zapachowe. Gotowe barwniki są do nabycia w sklepie, można jednak także wybrać rozwiązania naturalne, ekologiczne. Świetnym pomysłem będzie dodanie do płynnej, gorącej jeszcze parafiny kawałków czekolady. Czekolada rozpuści się, zabarwiając parafinę na czekoladowy kolor. Świeczka będzie również dzięki takiemu zabiegowi smakowicie pachniała. Ciekawym pomysłem jest także dodanie skórek pomarańczowych i cytrynowych, które nie dość, że nadadzą cudownego cytrusowego zapachu, to jeszcze będą oryginalnie wyglądać zatopione w wosku. Innym pomysłem jest dodanie goździków lub też ziarenek kawy. Piękny naturalny aromat w jesiennym klimacie osiągniemy, dosypując korzenne przyprawy takie jak cynamon, czy też kardamon.
Etap III. Wylewanie masy woskowej i formowanie świecy
Do przygotowanej foremki wkładamy knot. Aby nie utopił się w wosku, a był jedynie częściowo zanurzony, dobrze jest go przytrzymać np. za pomocą szpatułki lub klamerki. Następnie powoli wlewamy płynny wosk do naczynia. Dno foremki możemy dodatkowo wyłożyć przykładowo ziarenkami kawy. Piękny efekt uzyskamy, tworząc świecę o kilku warstwach kolorystycznych. Musimy jednak pamiętać, że każda warstwa musi zastygnąć, nim wlejmy kolejną.
Etap IV. Studzenie świeczki i dekoracja
Wykonaną świecę należy odstawić, by porządnie wystygła. Dopiero gdy mamy pewność, że wosk nie jest już płynny, możemy przystąpić do rozcinanie foremki, jeśli zdecydowaliśmy się na foremkę plastikową. Jeśli natomiast wybraliśmy naczynie szklane pozostaje nam już jedynie ozdobienie gotowej świeczki. Efektownie będzie wyglądać kokardka wykonana z naturalnej trawy, w którą przepleciemy np. laskę cynamonu.
Rozwiązania gotowe - świece, kominki oraz pałeczki zapachowe
Samodzielne wykonanie świeczki zapachowej to ciekawy pomysł na jesienne popołudnia i wieczory. Jeśli jednak wolimy skorzystać z gotowych rozwiązań, warto zaopatrzyć się w świece zapachowe z naturalnego wosku topowych marek takich jak Wood Wick, których drewniane knoty wydają podczas palenia klimatyczne dźwięki palonego w kominku drewna.
Ciekawym pomysłem na wypełnienie wnętrza domu pięknym zapachem są także kominki zapachowe przykładowo marki Yankee Candle. Kominki wyglądają bardzo elegancko i dopełniają wystroju nowoczesnego wnętrza. Składają się z metalowej podstawy w kolorze czarnym, na której umieszczona jest miseczka, do której wkładamy zakupiony wosk zapachowy.
Alternatywą dla osób, które chcą wypełnić swoje wnętrze pięknym aromatem, ale nie chcą zapalać świec są natomiast pałeczki aromatyczne. Wyjątkowe kompozycje zapachowe „ubrane są” w stylową formę dzięki czemu stanowią także nowoczesny element dekoracyjny.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez