Jak uchronić się przed oszustwem przy przelewach pieniężnych

2021-11-03 12:30:00 (ost. akt: 2021-11-03 12:30:23) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz korzystać z usług międzynarodowych przelewów pieniężnych, czy już czujesz się komfortowo wykonując je, zawsze istnieje prawdopodobieństwo oszustwa. Ważne jest, aby posiadać informacje i wiedzieć, jak tego uniknąć, zanim będzie za późno. Nawet jeśli już coś słyszałeś lub dowiadywałeś się na ten temat, zawsze może być jeszcze jakaś nowa wiadomość. Dlatego warto być na bieżąco, aby nie trzeba było się potem uczyć na własnych błędach. Niestety, okres pandemii stworzył oszustom nowe możliwości wykorzystywania ludzi, dlatego lepiej mieć się na baczności. Czytaj dalej, aby poznać cenne wskazówki, jak uchronić się przed oszustwami.

Rada 1: Bądź na bieżąco
Znajomość rodzajów oszustw i sposobu, w jaki rozgrywają się scenariusze wyłudzeń lub kradzieży, może uchronić cię przed padnięciem ich ofiarą. Na bieżąco dowiaduj się o nieuczciwych taktykach, dzięki czemu będziesz wiedział, na jakie znaki ostrzegawcze zwrócić uwagę.

Rada 2: Weryfikuj ludzi i sytuacje
Niezależnie od tego, czy rozmawiasz z kimś przez telefon, Internet, czy przy swoich drzwiach, zawsze powinieneś zweryfikować to, co mówi, zanim mu udostępnisz jakiekolwiek swoje dane osobowe. Nie bój się prosić o poświadczenia i sprawdzać je nawet dwukrotnie. Skontaktowanie się z firmą, organizacją, a nawet agencją rządową może pomóc w sprawdzeniu, czy osoba, która się z tobą skontaktowała, rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje i czy dana sytuacja jest prawdziwa.
Wykonaj dodatkowe wyszukiwanie na podstawie dostępnych informacji – po prostu sprawdź w Internecie nazwę firmy za pomocą odpowiednich słów kluczowych, takich jak „oszustwo”, „naciąganie”, czy zwrotów jak „rozmowa podatkowa”. Sprawdź, czy jest to zarejestrowana firma z rzeczywistym adresem i opiniami klientów.

Rada 3: Nie odpowiadaj na niespodziewane żądania lub wnioski
Wiele oszustw zaczyna się od oficjalnych powiadomień, które wydają się prawdopodobne. Podejrzane wiadomości e-mail lub SMS-y służą do kradzieży pieniędzy, informacji i tożsamości poprzez otwarcie wiadomości e-mail, kliknięcie załącznika lub łącza w celu podjęcia określonej akcji.
Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość e-mail, nie otwieraj jej ani żadnych załączników czy linków. Zamiast tego zgłoś wiadomość e-mail jako próbę wyłudzenia informacji. Nigdy nie klikaj linków w podejrzanych wiadomościach e-mail, nawet jeśli ma to na celu „anulowanie subskrypcji” od nadawcy. Jeśli wiadomość e-mail wydaje się pochodzić od firmy, z którą prowadzisz interesy, a zgłaszany jest problem z twoim kontem, skontaktuj się z tą firmą innymi kanałami — telefonicznie lub za pomocą formularza kontaktowego na stronie internetowej firmy, aby sprawdzić, czy rzeczywiście wystąpił taki problem.
Pamiętaj, że jeśli organizacja lub firma, z którą prowadzisz interesy jest podmiotem prawnym, nie powinna wymagać od ciebie podania numeru konta — bo zapewne go już posiada. Nie powinni też pytać o twoje hasło ani inne dane osobowe.

Rada 4: Ostrożnie przy płatnościach z góry
Oszuści często proszą o opłaty z góry lub zaliczki za pośrednictwem usług przekazów pieniężnych, a te mogą mieć bardzo szeroki zakres. Pamiętaj: jeśli oferta wydaje się zbyt piękna, aby była prawdziwa, najprawdopodobniej trzeba się mieć na baczności. Nie powinieneś nikomu płacić za obietnicę lub w oczekiwaniu na otrzymanie czegoś o większej wartości, takiego jak pożyczka o lepszym oprocentowaniu, usługi załatwienia karty kredytowej lub kredytu, dotacji, opłaty inwestycyjnej czy uzyskania spadku.

Chroń się przed oszustami
Przekaz pieniężny to świetny sposób na wysłanie pieniędzy do rodziny lub przyjaciół, a najlepszą obroną przed padnięciem ofiarą oszustwa jest bycie świadomym i znajomość procesu oraz usługodawcy. Dlatego dowiedz się, jak rozpoznać znaki ostrzegawcze nieuczciwości, zanim będzie za późno.
Pamiętaj, że powinieneś wysyłać pieniądze tylko za pośrednictwem renomowanej firmy przekazów pieniężnych i tylko do znanych ci odbiorców - przyjaciół, krewnych lub tych, którym ufasz. Nigdy nie wysyłaj pieniędzy komuś, kogo nie spotkałeś osobiście lub nie masz pewności, co do jego uczciwości. Oszuści czasami zachęcają ludzi do przelewania pieniędzy z różnych powodów, jak na przykład:
• Nagłego wypadku, o którym jeszcze nie wiesz.
• Zakupu online.
• Na ochronę antywirusową.
• Na kaucję lub opłatę za wynajmowaną nieruchomość.
• Aby ubiegać się o wygraną w loterii lub uzyskać nagrodę.
• Opłacić podatki.
• Darowiznę na cele charytatywne.
• Na jakiś zakup w niewiarygodnie atrakcyjnej cenie.
• Za możliwość pracy.
• Opłatę za kartę kredytową lub pożyczkę.
• Aby rozwiązać problem imigracyjny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oszustwach, wyłudzeniach lub o tym, jak chronić się podczas przesyłania pieniędzy, odwiedzić stronę Western Union. Bądź poinformowany i bądź bezpieczny.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Frank psedu CHF #3079812 | 178.42.*.* 3 lis 2021 12:40

    A ja nabrałem ponad 800 tyś. polaczków , mimo że maja w Konstytucji art. 76 i co wy na to????

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Frank psedu CHF #3079809 | 178.42.*.* 3 lis 2021 12:40

    A ja nabrałem ponad 800 tyś. polaczków , mimo że maja w Konstytucji art. 76 i co wy na to????

    ! - + odpowiedz na ten komentarz