WM.pl
16 października 2025, Czwartek
imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła
  • 10°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Co się dzieje z jeziorem Rydzówka?

2021-11-17 08:15:49(ost. akt: 2021-11-17 08:25:28)

Autor zdjęcia: wegorzewo.pl

Czy ktoś wie, co się dzieje z jeziorem Rydzówka? Od kilku miesięcy z jeziora ubywa raptownie woda. Mój dziadek żyje 88 lat i jeszcze nie widział takiego stanu wody – alarmują mieszkańcy powiatu węgorzewskiego.

Warto przeczytać

  • Najnowsze wydanie Gazety Olsztyńskiej
  • Ta fasada jest warta twojego głosu
  • Z cyberwojny zrobili „wojnę Polski z Rosją”
Jezioro Rydzówka położone na Pojezierzu Mazurskim w gminie Węgorzewo, nieopodal wsi Leśniewo zdaniem okolicznych mieszkańców i miłośników mazurskiej przyrody wysycha. Poziom akwenu spadł w ciągu kilku miesięcy o ponad pół metra. Rydzówka należąca do grupy najmniejszych jezior w Polsce znika w oczach, co niepokoi mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy od wiosny obserwują to zjawisko.

Fot. wegorzewo.pl

- Co się dzieje z Rydzówką? - pytają węgorzewianie. - Wody w jeziorze strasznie ubywa. Zaraz zniknie nam jezioro.

- Woda po roztopach w tym roku miała najwyższy poziom od 10 lat – informuje internauta na lokalnym forum. - Po pół roku już najniższy od 50 lat. Różnica między wiosną a jesienią to 55 cm.
Nie ma naturalnego uzasadnienia, żeby na ponad 400 ha jeziorze woda spadła o 55 cm w ciągu 2 miesięcy w sposób naturalny.

- Dzwoniłem do Wód Polskich oddziału Giżycku i Olsztynie – informuje internauta. - Twierdzą ze pani śluzowa na tamie w Gujach nic nie otwierała. Ja mam duże wątpliwości co do prawdomówności w tej zaistniałej sytuacji.

- Niedaleko jeziora zostały sprzedane działki budowlane i może maja zbyt mokry teren pod zabudowę domów – zastanawiają się mieszkańcy pobliskich wsi. - Ktoś potrzebował osuszyć sobie teren, ale przedobrzyli.

Fot. wegorzewo.pl

Okazuje się, że jezioro Rydzówka nie wysycha, a poziom wody, która ubyła, będzie można odbudować w przyszłym roku dzięki odpowiedniemu gospodarowaniu.

- Gwałtowne zmiany klimatyczne i związane z tym ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak długie okresy bezdeszczowe, brak śniegu zimą czy nawalne, ale krótkotrwałe deszcze, mają wpływ na stany wód także w jeziorach - wyjaśnia Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. - Problem obniżania się poziomu jezior występuje zazwyczaj sezonowo, podczas okresu lub roku wyjątkowo suchego. Należy jednak zaznaczyć, że w kolejnych latach dzięki prawidłowemu gospodarowaniu wodą poziom ten zostaje wyrównany wraz z przychodzącymi opadami.

Jezioro o powierzchni wynosi niespełna 500 ha ma cztery wyspy: Ostrów Wielki, Długi Ostrów, Mała Kępa, Trzonkowy Ostrów. Oficjalnie północna część jeziora Rydzówka uznawana jest za początek Kanału Mazurskiego, którego południowy odcinek biegnący pomiędzy jeziorami Mamry a Rydzówką nie został ukończony.

- Zbiornik zasilany jest dwoma niewielkim dopływami oraz za pośrednictwem rowów melioracyjnych – informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz. - Odpływ wody z jeziora odbywa się poprzez Kanał Mazurski oraz niewielką rzekę Rawda. Na obniżenie poziomu wody w jeziorze nie wpłynęły działania ludzi, a czynniki naturalne i duża podatność jeziora na ich działanie. Problem obniżania się poziomu wód dotyka małych jezior, silnie zeutrofizowanych, starzejących się. Jest to zjawisko naturalne. Przykładem może być jezioro Wojsak w Giżycku. Jest to jezioro zanikowe, które powoli zarasta na skutek dużego ładunku biogenów.
Renata Szczepanik





Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Węgorzewo Leśniewo jezioro Rydzówka spadek poziomu wody susza
ARedaktor testowy
więcej od tego autora

PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B