Konfiguracja kamery internetowej - jak ustawić kamerę?

2021-12-06 11:21:12 (ost. akt: 2021-12-06 11:23:17)

Podziel się:

Podczas pracy i nauki zdalnej w czasie pandemii kamery internetowe były powszechnie używane. Także prywatne konwersacje przeniosły się do sieci. Rozmowy za pomocą video chatów, prowadzenie transmisji lub tworzenie filmów, publikowanych następnie w mediach społecznościowych - wszystkie te czynności wymagają odpowiednio skonfigurowanej kamery i dobrej jakości obrazu.

Jakość obrazu w kamerze w laptopie - jak ją poprawić?

Jak poprawić jakość kamery w laptopie? Proces warto rozpocząć od ustawienia odpowiedniej rozdzielczości obrazu. Obecny standard to Full HD, czyli 1920x1080 pikseli. Tańsze lub starsze modele kamer internetowych zazwyczaj oferują rozdzielczość HD, czyli 1280x720 pikseli. Jeśli potrzebujemy kamery do profesjonalnego streamingu lub zastosowań telekomunikacyjnych, powinniśmy przemyśleć zakup kamery 4K. Wiąże się to z większą ceną urządzenia, jednak jakość obrazu jest dużo lepsza.

Warto także sprawdzić, czy kamera posiada dedykowane oprogramowanie do obsługi. Jeżeli nie - należy wyszukać odpowiedniej aplikacji na stronie producenta. Programy do obsługi kamer pozwalają na zmianę wielu parametrów.

Następnym krokiem jest dopasowanie parametrów w ustawieniach kamery. Poza rozdzielczością, możemy ustawić jasność obrazu, ostrość, a także nasycenie barw. Przy wolnym łączu internetowym należy pamiętać o obniżeniu rozdzielczości, aby zachować płynny przesył obrazu. Standardem jest nagrywanie 30 klatek na sekundę, które gwarantuje naturalnie wyglądającą jakość obrazu. Bardziej zaawansowane modele oferują nagrywanie 60 klatek na sekundę.

Większość kamerek internetowych ma wbudowany mikrofon. Nowoczesne, bardziej zaawansowane modele nawet kilka. Dzięki temu można transmitować nie tylko obraz, ale także i dźwięk. Dwa mikrofony umożliwiają zapis dźwięku stereo i eliminację szumów tła. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się podczas pracy zdalnej, gdy pozostali domownicy generują niepożądany hałas. Oprogramowanie potrafi oddzielić najsilniejszy dźwięk i odseparować go od echa w tle. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o kamerach internetowych, zajrzyj tutaj.

Jak przygotować miejsce, które ma być filmowane?

Poza ustawieniami kamery internetowej, na jakość obrazu ogromny wpływ ma także oświetlenie miejsca, w którym nagrywa się film lub prowadzi rozmowę wideo. Od światła zależy, czy obraz będzie dobrze widoczny, rozmyty lub zbyt mało nasycony. Źródło światła powinno znajdować się za kamerą, z boku lub nad nią. Nigdy nie powinno być skierowane wprost na obiektyw.

W przypadku oddzielnego mikrofonu ważne jest jego odpowiednie umieszczenie. Aby uchwycić wszystkie dźwięki należy umieścić go nad lub pod obiektywem kamery. Nie może być jednak umieszczony w jej bezpośrednim sąsiedztwie, gdyż może to zniekształcać dźwięk.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę przy kupowaniu kamery internetowej?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli kamer internetowych. Zainwestowanie w taki sprzęt zdecydowanie zwiększy jakość nagrywanego obrazu. Kupując kamerkę internetową można wybierać spośród dwóch kategorii cenowych. Tańsze oferują obraz w rozdzielczości HD, podczas gdy droższe modele nagrywają w standardzie Full HD, a nawet 4K. W droższym sprzęcie wbudowany jest zazwyczaj lepszy mikrofon nagrywający pełne stereo.

Pełna oferta kamer internetowych: https://www.komputronik.pl/category/1754/kamery-internetowe.html

Kolejną funkcją, na którą warto zwrócić uwagę jest łączność bezprzewodowa. Kamera korzystająca z technologii Bluetooth to duża wygoda i ułatwienie. Można postawić ją w dowolnym miejscu bez zamartwiania się o kable.

Kupując kamerkę warto także zwrócić uwagę na regulację ostrości. Obecnie dostępne są trzy standardy: autofocus - najwygodniejszy dla użytkownika, gdzie kamera sama dostosowuje ostrość do obiektu znajdującego się na środku ekranu, focus free - ostrość stała bez możliwości regulacji, skupiona na obiektach w średniej i dalekiej odległości od kamery oraz manualna - gdzie użytkownik sam musi dostosować ostrość obrazu do swoich potrzeb.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB