10 energooszczędnych rozwiązań, które muszą znaleźć się w dobrym projekcie domu

2021-12-20 17:48:18 (ost. akt: 2021-12-20 17:52:50) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Domy energooszczędne charakteryzują się tym, że są tanie w eksploatacji, a także przyjazne dla środowiska. Cechują je ponadto niewielkie, a wręcz nikłe straty ciepła oraz zeroemisyjność. Jakie rozwiązania wpływają na energooszczędność domów? Sprawdźmy!

Energooszczędne rozwiązania, które muszą znaleźć się w projekcie dobrych i nowoczesnych domów
Chcąc wybrać najlepszy projekt domu, który będzie energooszczędny, warto poznać rozwiązania, które powinny być w nim uwzględnione. Poniżej przedstawiamy listę 10 elementów, dzięki którym będzie można powiedzieć, że nasz dom jest tani w eksploatacji i przyjazny środowisku. Jeśli szukasz nowoczesnych rozwiązań o funkcjonalnym, estetycznym oraz ekologicznym kształcie budynku tego typu projekty domów z pracowni domoweklimaty.pl sprawdzą się najlepiej.

Usytuowanie domu na działce
Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać światło dzienne, a tym samym płacić niskie rachunki za energię elektryczną, warto ulokować dom względem stron świata. Część budynku, w której mieści się strefa dzienna z wieloma oknami, powinna być umieszczona od strony południowej. Tak, aby móc czerpać ze światła dziennego jak najdłużej.

https://m.wm.pl/2021/12/orig/domoweklimaty-budowa-domu1-802237.jpg

Układ pomieszczeń w domu
Nie tylko ustawienie domu na działce jest istotne. Wysoką energooszczędność można osiągnąć poprzez funkcjonalnie umieszczenie pomieszczeń we wnętrzu budynku. Jeśli w domu znajduje się kotłownia, warto, aby obok niej ulokowane były pomieszczenia higieniczno-sanitarne.

Wielkość domu – mały dom to niższe rachunki
Jeśli nie musisz mieć ogromnego domu, wybieraj te mniejsze projekty, skrojone na miarę Twojej rodziny. Kierując się zasadą, że im mniejszy budynek, tym niższe straty ciepła i tym samym opłaty za energię, możemy dużo zaoszczędzić. Mniejszy dom można także szybciej ogrzać, więc automatycznie maleją nam wydatki za ogrzewanie.

Kształt domu energooszczędnego – zwarta bryła
Projekt domu energooszczędnego powinien być jak najprostszy. Wszelkie załamania, narożniki czy inne rozwiązania konstrukcyjne przyczyniają się do strat ciepła. Dom na planie kwadratu czy prostokąta to sposób na efektywniejsze ogrzewanie. Co więcej, również budowa takiego domu jest tańsza, dlatego warto rozważyć taką opcję. Ponadto, do mniejszych start ciepła dochodzi w domach piętrowych lub tych z poddaszem użytkowym.

Balkony, wykusze i duże tarasy – wysokie straty ciepła
Prosta bryła budynku to także brak balkonów, tarasów, wykuszy, loggii oraz innych tego typu rozwiązań ulokowanych nad pomieszczeniami ogrzewanymi. Spore straty generowane są także przez obecność piwnicy, dlatego lepiej unikać takich konstrukcji, jeśli chcemy postawić dom energooszczędny.

https://m.wm.pl/2021/12/orig/domoweklimaty-budowa-domu2-802240.jpg

Okna i przeszklenia w domu energooszczędnym
Duże przeszklenia wyglądają fenomenalnie i nadają bryle budynku nowoczesnego charakteru, jednak nie są one energooszczędne. Jeśli bardzo podobają nam się liczne przeszklenia, mogą one występować na południowej stronie. Natomiast w innych częściach domu lepiej decydować się na mniejsze okna, a także ich mniejszą liczbę. Warto pamiętać także o tym, aby wybierać szersze niż dłuższe modele, a szczególnie unikać tych sięgających ziemi.

Efektywne ocieplenie domu
W domu energooszczędnym niemal najważniejsza jest dobra izolacja budynku. To ona chroni przed stratami ciepła i to na tę kwestię zwraca się szczególną uwagę. Duże ilości ciepła przedostają się przez dach i ściany, więc to je należy najlepiej uszczelnić. Do tego celu używa się obecnie np. 20-centymetrowego styropianu grafitowego, który wyróżnia się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła.

https://m.wm.pl/2021/12/orig/ocieplenie-domu-802234.jpg

Materiały podnoszące energooszczędność domu
Wybierając dom energooszczędny, warto stosować trwałe materiały, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Oznacza to, że przyczyniają się do mniejszej utraty ciepła, a tym samym niższych rachunków. Materiały te to m.in. gazobeton, czyli beton komórkowy, ceramika poryzowana, silikanty składające się z surowców naturalnych oraz drewno.

Wentylacja z odzyskiem ciepła
W standardowych domach zwykle funkcjonuje naturalna wentylacja grawitacyjna. Oznacza to, że do domu dostarczane jest zimne powietrze, a to, które zostało wcześniej ogrzane, wydostaje się na zewnątrz przez otwory wentylacyjne. Umieszczając w domu rekuperator, dostarczamy do budynku świeże powietrze, nie tracąc tego ciepłego. Dzięki temu straty ciepła są bardzo niskie, a do tego niepotrzebna jest duża moc ogrzewania.

https://m.wm.pl/2021/12/orig/rekuperacja-w-domu-802241.jpg

Automatyczne i ekologiczne instalacje
W domu energooszczędnym nie może zabraknąć oczywiście proekologicznych instalacji, które sprawiają, że budynek staje się samowystarczalny pod względem energetycznym. Wśród rozwiązań tych należy wymienić: pompę ciepła, kominek z płaszczem wodnym, panele fotowoltaiczne, czy ogrzewanie podłogowe.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB