Wirówki przemysłowe czyli skuteczne oddzielanie faz stałych i cieczy

2021-12-21 21:22:32 (ost. akt: 2021-12-21 21:23:04)

Podziel się:

Automatyzacja procesów przemysłowych to klucz do zwiększenia wydajności, a co za tym idzie zysków firmy. W dzisiejszych czasach trudno jest już sobie wyobrazić niektóre etapy produkcji bez użycia zaawansowanych, specjalistycznych maszyn. Jednym z nich jest oddzielanie mieszanin materiałów, do czego powszechnie wykorzystywane są wirówki. Na czym polega ich działanie i w jakich branżach świetnie się sprawdzają? Wyjaśniamy.

Wirówki przemysłowe - jak działają?

Wirówki są maszynami przemysłowymi, pozwalającymi oddzielenie dwóch różnych cieczy występującej w jednej mieszaninie, a także odseparowanie cieczy od ciał stałych. Dzieje się tak za sprawą wykorzystania siły odśrodkowej, przyspieszającej proces sedymentacji. Jednym z kluczowych parametrów przy wyborze odpowiedniej maszyny jest tym samym maksymalna ilość obrotów. Może ona wynosić od kilku, do nawet kilkuset tysięcy obrotów na minutę! Jaka jest odpowiednia? To zależy od rodzaju produktu i konkretnego zastosowania. Biorąc pod uwagę budowę urządzenia, możemy wyróżnić następujące typy wirówek: separatory, wirówki z obierakami, koszowe oraz dekantacyjne.

Maszyny przemysłowe przydatne niemal w każdej branży

Wirówki obecne są niemal w każdym gospodarstwie domowym (sokowirówka w naszej kuchni, pralka automatyczna oddzielająca wodę od parania). Występują równie powszechnie w przemyśle. Oto branże, które korzystają z nich na porządku dziennym:

● Przemysł spożywczy - wirówki wykorzystywane są przy produkcji niezliczonej ilości produktów, m.in. soków, piwa, czy produktów z alg morskich.
● Przemysł farmaceutyczny - przy wytwarzaniu półproduktów jak i syntezy produktów gotowych
● Diagnostyka - wirówki są również niezastąpione w przypadku diagnostyki wielu chorób. To podstawowe wyposażenie każdego laboratorium.
● Recykling - oddzielają m.in. różne rodzaje tworzyw sztucznych przed procesem przetwórczym

Koszt wirówek przemysłowych wcale nie musi być wysoki

Powszechne zastosowanie wirówek wpłynęło na uatrakcyjnienie ich cen i dużą konkurencję na rynku tych maszyn. Świetną propozycją dla małych i średnich firm są używane wirówki przemysłowe na sprzedaż, dostępne w ofercie Foeth. Firma ta skupuje używane urządzenia w całej Europie i po kompleksowym przeglądzie i sprawdzeniu wszelkich parametrów odsprzedaje je na rynku używanych maszyn przemysłowych. Cena używanego urządzenia jest znacząco niższa niż maszyn nowych, a sam sprzedawca zapewnia kompleksową pomoc przy całej logistyce, montażu jak i doradztwie przed i po zakupie. Masz pytania odnośnie oferty? A może już użytkujesz wirówki i chcesz zmienić je na bardziej wydajne? Skonsultuj się z ekspertami Foeth i sprawdź dostępne opcje.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB