Ubezpieczenie OC – jak wygląda naprawa szkód?

2021-12-24 17:59:13 (ost. akt: 2021-12-24 18:02:59) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Codzienna jazda samochodem wiąże się z ryzykiem udziału w wypadku lub stłuczce. Niezależnie od tego, z czyjej winy zdarzenie drogowe zaistniało, trzeba je rozwiązać, a powstałe szkody – naprawić. Jak proces ten wygląda pod względem uruchomienia funduszu odszkodowawczego, a więc powiązanego z ubezpieczeniem OC?

W życiu kierowców zdarzają się różne sytuacje. Niestety, poza tymi przyjemnymi jak spadek cen paliwa istnieją również nieprzyjemne, a często również niebezpieczne. Mowa o stłuczkach i wypadkach samochodowych, które mogą skutkować nawet utratą zdrowia i życia, ale także sporymi zniszczeniami materialnymi. Naprawa szkód, która spoczywa na sprawcy wypadku, byłaby bardzo trudna nie tylko do przeprowadzenia, ale również do wyegzekwowania. Nie każdy bowiem dysponuje środkami finansowymi umożliwiającymi wypłatę odszkodowania osobom poszkodowanym w zdarzeniu.

Dlatego właśnie w Polsce (jak i w innych krajach Unii Europejskiej) obowiązuje ustawa o ubezpieczeniach, zgodnie z którą każdy pojazd zarejestrowany i jeżdżący po drogach musi być otoczony ochroną ubezpieczeniową w charakterze polisy OC.

W jaki sposób wygląda jednak proces naprawy szkód w przypadku wyniknięcia stłuczki bądź wypadku drogowego?

Ubezpieczenie OC – zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela
Pierwsze, co powinniśmy zrobić, żeby uruchomić cały proces likwidacji szkody, to zgłoszenie zaistniałej sytuacji do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Powinno to być towarzystwo ubezpieczeniowe, u którego sprawca ma wykupiony pakiet OC. Bardzo ważne jest to, że to na osobie poszkodowanej ciąży obowiązek zgłoszenia szkody.

https://m.wm.pl/2021/12/orig/porowneo-803740.jpg

Można to zrobić na wiele różnych sposobów – w zależności od tego, jakie drogi działania oferuje dany ubezpieczyciel. Dziś – w dobie cyfryzacji – z pewnością uda nam się to zrobić drogą internetową lub telefoniczną. Ubezpieczalnie nie zamykają się jednak również na formę bardziej tradycyjną – na przykład w postaci listu.

Pamiętajmy, by zgłaszając szkodę, w informacji zamieścić wszelkie niezbędne dane takie jak:

imiona i nazwiska osób biorących udział w zdarzeniu – a więc poszkodowanego i sprawcy, a także ich numery PESEL oraz adresy zamieszkania,

informacje dotyczące pojazdów biorących udział z zdarzeniu – ich numery rejestracyjne oraz marki i nazwy modeli,

szczegółową relację ze zdarzenia, w której wyjaśnimy, jak do stłuczki czy wypadku doszło, uwzględniając wszelkie znaczące informacje.

Dodatkowo należy załączyć oświadczenie spisane przez obie strony. Aby machina odszkodowawcza zadziałała sprawniej, warto również zrobić zdjęcia powstałych szkód (wykonane zaraz po wypadku) i załączyć je do zgłoszenia.

Jak przebiega ocena strat?
W celu dokonania rzetelnej wyceny powstałych strat, firmy ubezpieczeniowe zasięgają opinii rzeczoznawców. Specjaliści muszą dokonać tak zwanych oględzin samochodu, by móc ocenić, jak wielkie są szkody i jak wysokie powinno być odszkodowanie. Podczas oględzin rzeczoznawca nie tylko sporządza szczegółowy protokół, ale również fotografuje istotne elementy auta. Całość dokumentacji jest później dostarczana do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Finalizacja likwidacji szkody z OC – jak wygląda?
Kiedy już dopełnimy wszelkich formalności, rzeczoznawca wyceni szkody, a ubezpieczyciel przyjmie odpowiedzialność odszkodowawczą, następuje likwidacja zaistniałych szkód. Może się ona odbywać na dwa sposoby – w formie rozliczenia gotówkowego (wówczas ubezpieczalnia wypłaca osobie poszkodowanej pieniądze) lub w formie rozliczenia bezgotówkowego (ubezpieczalnia wówczas sama naprawi samochód w warsztacie). Warto pamiętać, że ubezpieczyciel na zwrot pieniędzy ma 30 dni, dodatkowo nie może sprawdzić, na co pieniądze te faktycznie wydaliśmy. Z drugiej jednak strony – naprawa samochodu w warsztacie zagwarantuje nam, że kwota odszkodowania nie zostanie zaniżona.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB