WM.pl
13 maja 2025, Wtorek
imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
  • 13°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Wystawa ilustracji Józefa Wilkonia w Lidzbarku Warmińskim

2021-12-30 19:26:50(ost. akt: 2021-12-30 19:38:38)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim prezentowana jest wystawa O zwierzętach / Bajki – Ignacy Krasicki, Ilustracje – Józef Wilkoń.

Warto przeczytać

  • Sąd surowszy od prokuratora
  • Nie bał się zareagować. Pościg za nietrzeźwym kierowcą
  • Senior z Dywity ofiarą oszustów. Stracił niemal 170 tys....
Ilustracje Józefa Wilkonia do bajek Ignacego Krasickiego powstały podczas pracy nad wydaniem książki „Bajki o zwierzętach”.

Połączenie twórczości dwóch wybitnych osobowości – czołowego Literata doby Oświecenia i wybitnego Ilustratora zaowocowało wyjątkową wystawą.

Na wystawie prezentowane są 42 wielkoformatowe plansze z tekstami bajek i wizerunkami ich bohaterów – zwierząt.

Józef Wilkoń — artysta — ilustrator, malarz, rzeźbiarz. Zilustrował blisko dwieście książek.

Artysta chętnie eksperymentuje z technikami malarskimi, chociaż najczęściej używa tuszów, akwareli oraz suchych pasteli.

Inspiracją dla Artysty jest przede wszystkim natura, las, zwierzęta. A jak celnie określił Wilkoń — w twórczości Krasickiego zwierzęta i ludzie to ta sama natura.

Józef Wilkoń nazywany „malarzem zwierząt” trafnie potrafi przedstawić ich charakterystyczne cechy. W mistrzowski sposób portretuje i ogromne słonie i mrówki.

Tym samym tchnął nowe życie w ponadczasowe utwory Krasickiego, które choć są powszechnie znane, nie należą do łatwych. Połączenie literatury z obrazem sprawia, że stają się one przystępniejsze zwłaszcza dla młodszego pokolenia.

Tak jest rzeczywiście – prezentowana wystawa budzi zainteresowanie wszystkich widzów, bez względu na wiek.

Ponadto organizatorzy wystawy zaprosili miłośników słowa pisanego do czytania bajek prezentowanych na wystawie.

Przez te interdyscyplinarne działania łączące literaturę, plastykę i film, organizatorzy chcą dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Tak powstało kilkanaście klipów wideo, które są prezentowane na stronie FB Oranżerii Kultury.

Wśród czytających znalazł się i sam Mistrz ilustracji Józef Wilkoń, prof. Krystyna Stasiewicz – znawczyni twórczości Krasickiego, prof. Joanna Papuzińska – wybitna pisarka i poetka.

Wystawa jest częścią projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia” we współpracy z Miejską Biblioteką Pedagogiczną – Oranżerią Kultury, która mieści się w dawnym pawilonie ogrodowym Krasickiego.

Projekt "Słowem Malowane" — cykl wydarzeń edukacyjno-kulturalnych na Warmii jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt Krasicki on Life jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

WYSTAWA ILUSTRACJI JÓZEFA WILKONIA w Lidzbarku Warmińskim Zobacz więcej zdjęć. Kliknij i otwórz galerię.



Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Wystawa O zwierzętach Józef Wilkoń Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim
PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B