WM.pl
29 czerwca 2025, Niedziela
imieniny: Pawła, Piotra, Salomei
  • 23°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Pamiętamy o Powstaniu Styczniowym

2022-01-20 11:50:46(ost. akt: 2022-01-20 11:53:14)

Autor zdjęcia: materiały UMM

Już jutro - w piątek 21 stycznia br., dokładnie o godzinie 12:00, Sławomir Kowalewski, Burmistrz Miasta Mława, złoży kwiaty i zapali znicze przy Kopcu Powstańców Styczniowych nieopodal Ronda Niepodległości.

Warto przeczytać

  • [WIDEO] Ekologiczne rozwiązania w odzysku opakowań... panel...
  • Zostawili je w kartonie na pastwę losu…
  • Samolot w ogniu na lotnisku, strażacy w akcji. Co się wydarzyło?...
W ten sposób w imieniu mieszkańców Mławy uczci pamięć o bohaterach i wojownikach zrywu narodowego sprzed 159 lat.

Obchody rocznicy wybuchu Postania Styczniowego będą kontynuowane w Sali Papieskiej Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej, gdzie będzie można wysłuchać prelekcji na temat genezy i przebiegu Powstania Styczniowego.

Pamięć o zrywie narodowym z lat 1863-1864 jest wciąż żywa w świadomości mławian. Mamy Kopiec Powstańców Styczniowych, ulice Powstańców Styczniowych oraz Zygmunta Padlewskiego – jednego z dyktatorów powstania, a w zasobach Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej znajdują się eksponaty związane z działalnością patriotyczną mieszkańców Mławy w II połowie XIX wieku – zachęcamy do zwiedzania placówki.

Pielęgnujemy pamięć o wydarzeniach, w których Mława, jako stolica ziemi zawkrzeńskiej, i powiat mławski, były jednym z głównych terenów walk powstańczych.

Profesor Leszek Zygner w książce „Mława – miasto pogranicza” pisze: „(...) Powiat mławski stał się miejscem potyczek powstańców z siłami rosyjskimi. Sam Padlewski w marcu 1863 roku prowadził walki w tym rejonie, choć do samej Mławy prawdopodobnie nie dotarł. Jak głosi tradycja, gdy 21 marca stanął w pobliskim Szreńsku, mieszkańcy wyszli naprzeciw niego z widłami, kosami i narodowymi chorągwiami prosząc go, aby bronił razem z nimi ich domostw”.
MG/KSM

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Mława powstanie styczniowe pamięć
PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B