Jak przygotować rower na długą wyprawę?

2022-02-28 17:06:40(ost. akt: 2022-03-02 20:39:35)
Długie trasy wycieczek rowerowych wymagają starannego zaplanowania. Potrzebne jest odpowiednie przygotowanie, logistyka i sprzęt. Jak przygotować się na taką wyprawę i co będzie niezbędne?
Długie trasy wycieczek rowerowych wymagają starannego zaplanowania. Potrzebne jest odpowiednie przygotowanie, logistyka i sprzęt. Jak przygotować się na taką wyprawę i co będzie niezbędne?

Czym charakteryzują się długie wyprawy rowerowe?
Każdą dłuższą wyprawę rowerową należy dokładnie przemyśleć i dobrze zaplanować. Przed wyjazdem należy zadbać o przygotowanie fizyczne. Najważniejsze jest, aby dystans i trudność trasy były odpowiednio dobrane do kondycji. Zaczynając swoją przygodę w pokonywaniu dłuższych odcinków, warto pamiętać, że takie wyprawy stanowią wyzwanie, jednak mają sprawiać przyjemność, dlatego warto mierzyć siły na zamiary tak, aby wycieczka nie okazała się męcząca. Istotne jest, także dokładne przeanalizowanie trasy, którą zamierzamy pokonać. Na początek dobrze wybrać proste szlaki na płaskim terenie. Osoby posiadające doświadczenie w takich wyprawach, stopniowo zwiększają trudność trasy. Ważne jest dokładne zaplanowanie całego dnia wycieczki, dzieląc go na odpowiednie odcinki. Pozwoli to na odpoczynek, czy zjedzenie posiłku. Warto także ustalić dodatkowy czas w razie wystąpienia nieprzewidzianych przeszkód, czy niespodzianek. Pozwoli to ze spokojem dotrzeć w docelowo zaplanowane miejsce.

Pokonywanie długich tras wymaga odpowiedniego sprzętu, dlatego przed rozpoczęciem wycieczki konieczny jest jego dokładny przegląd, najlepiej w serwisie. Fachowcy sprawdzą każdą część i zadbają, aby rower był w pełni sprawny i przystosowany do trudnych i długich tras. W przypadku braku odpowiedniego sprzętu można go wypożyczyć. Najlepiej sprawdzają się rowery trekkingowe bądź crossowe, ponieważ są one przystosowane do takich tras, jednocześnie zapewniają komfortową jazdę. Dodatkowymi zaletami, będzie posiadanie błotników, amortyzacji, bagażnika, czy możliwość regulowania kierownicy.

Dodatkowe wyposażenie roweru również odrywa kluczową rolę. Dobrze jest zaopatrzyć swój jednoślad w sakwy, które montowane są na bagażniku, ułatwiają przechowywanie niezbędnych rzeczy. Uchwyt na telefon umożliwi łatwe i sprawne korzystanie z mapy. Warto również pamiętać o koszyku na bidon, czy odpowiednim zabezpieczeniu przed kradzieżą, tutaj najlepiej sprawdzi się zapięcie szyfrowane lub na kluczyk.

Co może utrudnić przebieg wyprawy?
Mimo szczegółowo zaplanowanej wycieczki zawsze mogą przytrafić się nieplanowane zdarzenia. Jednym z nich jest zmienność pogody. Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania, najlepiej szybko schnące. Cienka kurtka, czy bluza zawsze się przyda. W upalne dni dobrze sprawdzą się krótkie spodenki i odpowiednia koszulka. Dodatkowo warto wyposażyć się w specjalne rękawiczki, które nie tylko zapobiegną otarciom, ale pozwolą pewnie trzymać kierownicę.

W chwili, kiedy dostrzeżemy nadciągającą burzę, nie należy chować się do lasu. Najlepiej znaleźć zadaszone miejsce i tam przeczekać. Istotne jest także wyłączenie urządzeń elektronicznych.

Przed wyjazdem w długie trasy warto opracować plan na wypadek wystąpienia awarii, dlatego należy być wyposażonym w zapasową dętkę, pompkę, czy multitool, który ułatwi usunięcie usterki. W sytuacji, kiedy trudność trasy nas przerasta, nie warto pokonywać jej ponad siły. W takiej sytuacji dobrze jest zdecydować się na transport publiczny (np. pociąg), którym dotrzemy do miejsca docelowego.

Wybierając się na długie wycieczki, warto poinformować o tym fakcie bliskie osoby, mówiąc o dokładnym przebiegu trasy oraz miejscach noclegowych. Przed wyjazdem należy wyposażyć się w mapę, kompas i naładować baterię w telefonie. Przydatny może okazać się również powerbank. Dobrze jest zainstalować aplikację mobilną, dzięki której w sytuacji zagrożenia będzie możliwe wysłanie prośby o pomoc, jednocześnie wskazując miejsce swojej lokalizacji.

Co warto ze sobą zabrać w długie wyprawy?
Długie wyprawy nie zawsze przebiegają sprawnie i bezproblemowo, dlatego warto posiadać dodatkowe wyposażenie. Każdy rowerzysta powinien zaopatrzyć się w 5 podstawowych elementów, do których należą:

1. Pompka do roweru – to niezbędnik każdego rowerzysty. Prawidłowe ciśnienie w oponach znacząco poprawia komfort jazdy. W trasie najlepiej sprawdzi się pompka ręczna, która jest niewielkich rozmiarów i z łatwością można ją schować do plecaka bądź zamontować przy ramie. W przypadku złapania gumy i konieczności wymiany dętki, ten rodzaj wyposażenia okazuje się niezbędny.

2. Zapasowa dętka (najlepiej dwie) i zestaw łatek – te akcesoria są koniecznością podczas długich wypraw, które w razie awarii uratują sytuację. Nie zawsze konieczna jest zmiana dętki, w niektórych sytuacjach wystarczy naklejenie (samoprzylepnej bądź za pomocą kleju) łatki.

Obrazek w tresci

3. Skuwacz – jest to narzędzie, które służy do rozpinania bądź skuwania łańcucha, który jest najważniejszym elementem napędu jednośladu. Dzięki niemu możliwe będzie zniwelowanie zbyt dużego naprężenia lub usunięcie zbędnego luzu. Dodatkowo pomocny może okazać się smar do łańcucha, który usprawni działanie napędu, co przełoży się na efektywność pedałowania.

4. Dodatkowe oświetlenie – pomimo że zazwyczaj trasa zaplanowana jest tak, aby odbywała się w ciągu dnia, może zdarzyć się, że trzeba będzie poruszać się po zachodzie słońca. W takiej sytuacji dobra widoczność jest bardzo ważna, dlatego warto wyposażyć się w dodatkowe oświetlenie lub odblaski (np. kamizelka). Znacząco zwiększy to bezpieczeństwo na trasie.

5. Warto zaopatrzyć się także w: zapasowy hak do przepustki, linki do przerzutek, pedały, czy komplet kluczy. To wszystko może okazać się niezbędne na długich trasach.

Chcąc kupić odpowiednie wyposażenie rowerowe, warto zaczekać na wyprzedaże. To doskonały moment, aby zaopatrzyć się nie tylko w dobrej jakości sprzęt, ale również w niezbędne akcesoria i części zapasowe w atrakcyjnych cenach. To świetna okazja do zaoszczędzenia pieniędzy bez konieczności obniżania swoich wymagań względem wyposażenia.


Artykuł zewnętrzny