Muzealne spotkanie z pikanterią
2022-03-08 11:49:44(ost. akt: 2022-03-08 11:57:43)
Średniowieczny temat tabu zagości podczas Wieczoru Poświęconego Kobietom, na który zaprasza Muzeum Ziemi Piskiej. Oprócz wykładu dr Alicji Dobrosielskiej, która przybliży życie erotyczne dawnych mieszkańców Europy, zaplanowano koncert zespołu „Cztery Pory Miłowania”.
Muzeum Ziemi Piskiej wraca do organizacji wydarzeń dedykowanych płci pięknej. Kilka dni po kalendarzowym Dniu Kobiet odbędzie się Wieczór Powięcony Kobietom - spotkanie organizowane specjalnie z myślą o paniach. Specjalnie na tę okazję dr Alicja Dobrosielska przygotowuje wystąpienie, które poruszy temat tabu. W najbliższy piątek (11 marca) historyk wygłosi wykład pt. „Za drzwiami średniowiecznej sypialni …”, sięgając po rzadko upowszechniane materiały źródłowe opisujące i ilustrujące życie erotyczne dawnych mieszkańców Europy.
Współczesnego czytelnika mogą zadziwić, a nawet zszokować nagie postaci kobiet i mężczyzn w dawnych, nie tylko medycznych, księgach. Ówcześni autorzy zajmowali się m.in. tematyką afrodyzjaków, pozycji seksualnych, środków na potencję. W bibliografii nie brakuje także szczegółowych instrukcji, jak przeprowadzić dowód na impotencję mężczyzny i uzyskać unieważnienie ślubu. Te i wiele innych zagadnień życia erotycznego znalazło swoje odzwierciedlenie w tekstach medycznych, kościelnych i prawnych europejskiego średniowiecza.
Drugą cześć Wieczoru Poświęconego Kobietom wypełni zespół „Cztery Pory Miłowania”. Trzyosobowa grupa od kilku lat z powodzeniem wykonuje poezję śpiewaną, zdobywając szereg nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach w całej Polsce. Zespół ma także w dorobku dwie płyty. W kręgu zainteresowań artystycznych muzyków leży przede wszystkim człowiek i jego sprawy, nie brakuje słów ważnych, dotykających codzienności i spraw ostatecznych.
Wstęp na spotkanie wolny. Ze względu na charakter poruszanych tematów, wyjątkowo odbędzie się ono tylko z udziałem osób pełnoletnich. Początek o godz. 18.00. Zapraszamy do Auli Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego.
Źródło: Muzeum Ziemi Piskiej
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez