WM.pl
18 października 2025, Sobota
imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza
  • 8°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Co za to grozi?

2022-03-15 20:19:40(ost. akt: 2022-03-15 11:21:00)

Autor zdjęcia: PSP Braniewo

Każdego dnia dochodzi do pożarów traw i pozostałości roślinnych. Powstałe pożary to efekt celowego działania człowieka.

Warto przeczytać

  • Diecezja świętuje pół tysiąclecia
  • Trzeba zburzyć ten mur
  • Ten absurd trzeba naprawić
Celowe i bezmyślnie podpalanie suchej trawy i roślinności sprawia, że strażacy mają pełne ręce pracy. Pożary bardzo często angażują znaczne zasoby ratownicze — strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz strażaków WSP i OSP. Zmienne warunki atmosferyczne sprawiają, że pożary bardzo szybko się rozprzestrzeniają, stanowiąc zagrożenie dla obiektów, powierzchni leśnych czy ciągów komunikacyjnych — przekazuje Ireneusz Ścibiorek z PSP Braniewo.

I przypomina: — Warto pamiętać, że w czasie kiedy strażacy są angażowani do pożarów traw, mogą być potrzebni w innym miejscu.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Pożary traw ciągle aktualne. Apele strażaków nie przynoszą skutku [ZDJĘCIA]

Pożary traw ciągle aktualne. Apele strażaków nie przynoszą skutku [ZDJĘCIA]


O tym, jak niszczące skutki ma wypalanie traw, przypomina Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: — Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu — zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie. Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy.

— Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca — zgodnie z zapisami Kodeksu karnego — podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat — ostrzega ministerstwo.

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
wypalanie traw co za to grozi kara mandat więzienie pożar
PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B