WM.pl
16 października 2025, Czwartek
imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła
  • 11°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
  • Ogłoszenia
  • Anty-defamation
  • Kongres Przyszłości
  • Europe Direct
  • Plebiscyt Sportowy
  • Krasnal.info
PODZIEL SIĘ

Nowa droga z Pieniężna do Bartoszyc na ostatniej prostej [VIDEO]

2022-03-30 08:43:34(ost. akt: 2022-03-30 09:26:09)

Autor zdjęcia: NDI

Kierowcy, którzy korzystają z drogi z Pieniężna do Bartoszyc, już wkrótce będą mogli odetchnąć. Rozbudowa prawie 50-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 512 dobiega końca. Wykonano już 90 procent wszelkich prac, w tym przebudowano most w Pełtach i wybudowano nowy w Wiewiórkach.

Warto przeczytać

  • Trzeba zburzyć ten mur
  • Ten absurd trzeba naprawić
  • Zaginął 14-letni Michał Syski
Inwestycja realizowana jest na terenie dwóch powiatów – braniewskiego i bartoszyckiego, w województwie warmińsko-mazurskim. Inwestorem jest Województwo Warmińsko Mazurskie - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie.

Wykonano m.in. obwodnicę Górowa Iławeckiego i miejscowości Wojciechy oraz korekty łuków poziomych i pionowych drogi 512. Wybudowano i przebudowano skrzyżowania drogowe, mosty i przepusty, zatoki autobusowe, chodniki, miejsca postojowe, oświetlenia uliczne, a także odwodnienia pasa drogowego.

Inwestycja została podzielona na dwa zadania – fragment od Pieniężna do Górowa Iławeckiego oraz od Górowa Iławeckiego do Bartoszyc.

Nowa droga z Pieniężna do Bartoszyc na ostatniej prostej Zobacz więcej zdjęć. Kliknij i otwórz galerię.


110 tys. ton mas bitumicznych


Aktualnie zaawansowanie projektu jest na poziomie ok. 90 procent. Wykonano wszystkie dodatkowe wzmocnienia podłoży i znaczną część robót bitumicznych, co oznacza, że położono ok. 110 tys. ton masy, a do położenia pozostało jedynie ok. 12,5 tys. ton. Zrealizowano też większość robót ziemnych, elementów ulic, przebudowę kolizji teletechnicznych, energetycznych, sieci wodociągowej, gazowej i deszczowej. Przebudowano również most w Pełtach i wybudowano nowy w Wiewiórkach nad rzeką Elmą. Wykonano wszystkie, czyli 92 przepusty pod jezdnią główną.

– Pierwsze zadanie, czyli fragment Pieniężno - Górowo Iławeckie jest na ukończeniu. Trwają tam jeszcze ostatnie roboty wykończeniowe, takie jak umacnianie rowów elementami betonowymi i humusowania, wykonywanie z kostki brukowej i bitumu stanowiska do ważenia pojazdów, ścieżki rowerowej w Górowie. Dokańczane są prace przy zatoce postojowej i chodnikach z dodatkowym odwodnieniem oraz przy oświetleniu w miejscowości Zięby – mówi Robert Wąsewicz, kierownik budowy z NDI.

Z kolei na drugim odcinku ustawiane są m.in. krawężniki i obrzeża oraz wykonywane są chodniki i zjazdy z kostki betonowej. Na ukończeniu są również rowy wraz z ich umocnieniami i humusowaniem.
Do czerwca koniec
Jak przyznają budowniczy, realizacja tej inwestycji postawiła przed nimi szereg wyzwań.

— Największym wyzwaniem w tym projekcie była logistyka związana z dostarczaniem materiałów i ograniczona sieć dróg, po których dowożono materiały do budowy poszczególnych odcinków. Dodatkową trudnością okazało się natomiast wystąpienie wielu miejsc o odmiennych, od zakładanych w dokumentacji, warunkach gruntowo-wodnych — mówi Marta Szydłowska dyrektor projektu z firmy NDI, generalnego wykonawcy prac.

Rozbudowa drogi 512 jest już jednak na ostatniej prostej. Na odcinku Pieniężno – Górowo Iławeckie do wykonania została warstwa ścieralna w kilometrze 11, nawierzchnie zjazdów z kostki betonowej i bitumu oraz nawierzchnia bitumiczna na ścieżce rowerowej w Górowie. Poza tym należy dokończyć ustawianie oznakowania pionowego i wykonania oznakowania poziomego.

Do realizacji są także prace wykończeniowe przy rowach, płotki naprowadzające dla płazów, nasadzenia drzew oraz dokończenie budowy kanalizacji deszczowej w miejscowości Pluty. Na odcinku Górowo Ił. – Bartoszyce, dokończane będą chodniki i zatoki autobusowe w miejscowości Tolko i Spytajny, stanowisko ITD. w kilometrze 36, a także warstwa ścieralna od kilometra 41 do 47, zjazdy, płotki, nasadzenia i umocnienia rowów.

Wykonawca prace zakończy w czerwcu tego roku.

NDI

Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
Tagi:
Pieniężno Baroszyce droga nowa droga trasa Rozbudowa prawie 50-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 512 512. deoga nr 512
PODZIEL SIĘ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zaloguj się lub wejdź przez FB

GazetaOlsztyńska.pl
  • Koronawirus
  • Wiadomości
  • Sport
  • Olsztyn
  • Plebiscyty
  • Ogłoszenia
  • Nieruchomości
  • Motoryzacja
  • Drobne
  • Praca
  • Patronaty
  • Reklama
  • Pracuj u nas
  • Kontakt
ul. Tracka 5
10-364 Olsztyn
tel: 89 539-75-20
internet@gazetaolsztynska.pl
Biuro reklamy internetowej
tel: 89 539-76-29,
tel: 89 539-76-59
reklama@wm.pl

Bądź na bieżąco!

Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

  • Polityka Prywatności
  • Regulaminy
  • Kontakt
2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B