Przyjęcie w ogrodzie – jakich mebli potrzebujesz?

2022-05-05 20:12:44 (ost. akt: 2022-05-05 20:15:46) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Przed nami kolejny sezon ciepłych wieczorów i spotkań w ogrodzie w gronie najbliższych przyjaciół. Czy na pewno jesteś do niego odpowiednio przygotowany? Odpowiedni stół i towarzyszące mu krzesła ogrodowe już są? A może zamiast nich bardziej wskazany będzie kącik wypoczynkowy? Sprawdź, o jakich meblach ogrodowych warto pamiętać i na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Stół ogrodowy – jak wybrać odpowiednią wielkość blatu?
Przyjęcie w ogrodzie bez stołu? To raczej nie najlepszy pomysł… Choć estetyka i materiał odporny na warunki zewnętrzne na pewno odegrają sporą rolę przy jego wyborze, dobrze byłoby również przemyśleć kwestię wielkości blatu. Co szczególnie warto uwzględnić w trakcie podejmowania tej decyzji? Jeśli w sezonie letnim często zdarza ci się organizować obiady rodzinne na świeżym powietrzu lub przyjęcia dla znajomych, koniecznie powinieneś pamiętać o tym, aby wielkość blatu była dopasowana do liczby osób siedzących przy stole. Zwyczajowo już w tej kwestii przyjmuje się zasadę, że każda z osób siedzących przy stole powinna mieć do własnej dyspozycji przestrzeń przynajmniej 60 cm. Taka powierzchnia pozwoli nie tylko ustawić nakrycie dla każdego z gości, ale i sprawi, że w trakcie spożywania posiłków nie będą poszturchiwać się łokciami.

https://m.wm.pl/2022/05/orig/stol-ogrodowy-nimes-sfmeble-847446.jpg

Stół rozkładany do ogrodu – kiedy warto się na niego zdecydować?
Jeśli przynajmniej od czasu zdarza ci się organizować spotkania w większym niż tylko rodzinnym gronie, warto zastanowić się nad zakupem stołu rozkładanego. To bardzo praktyczne rozwiązanie, z aż dwóch powodów. Po pierwsze taki rozkładany stół ogrodowy na co dzień nie będzie zajmował zbyt wiele cennej powierzchni – z rozłożonego blatu korzystać przecież będziesz tylko raz na jakiś czas, gdy pojawią się dodatkowi goście. Po drugie opcja rozłożenia blatu, zwłaszcza w tych większych modelach, w razie potrzeby zaoferuje ci aż kilka dodatkowych miejsc przy stole. Decydując się jednak na stół rozkładany na taras, wcześniej dobrze zastanów się nad miejscem jego ustawienia – zadbaj o to, aby ustawione przy nim krzesła ogrodowe można było swobodnie odsunąć od stołu zarówno wtedy, gdy blat będzie złożony, jak i po jego rozłożeniu.

Krzesło ogrodowe – jak wybrać to idealne?
Kupując krzesła ogrodowe, za punkt odniesienia powinna posłużyć ci wysokość stołu, któremu będą one towarzyszyć. Jaką wysokość powinno mieć krzesło ogrodowe? Kluczowa będzie tutaj wysokość, na której znajduje się siedzisko – odległość pomiędzy nim a blatem nie powinna być mniejsza niż 30 cm (25 cm to absolutne minimum). W przeciwnym wypadku trudno będzie swobodnie wsunąć się z nim pod blat i wygodnie trzymać nogi w trakcie siedzenia przy stole. Warto też zastanowić się, czy krzesła ogrodowe z podłokietnikami to na pewno dobry pomysł. Owszem, prezentują się bardzo efektownie i wygodnie trzyma się na nich przedramiona, jeśli jednak miałyby często być wykorzystywane w trakcie spożywania posiłków, to rozwiązanie może nie być najbardziej komfortowe. Takie krzesło ogrodowe z podłokietnikami znacznie trudniej będzie dosunąć bliżej blatu (nie mówiąc już o wsunięciu się wraz z jego siedziskiem pod blat) niż model bez podłokietników.

Sofa czy fotele ogrodowe – co sprawdzi się lepiej?
Proszone obiadki to nie do końca twoje klimaty – znacznie bardziej lubisz luźniejsze spotkania przy butelce ulubionego wina? W takim razie, zamiast ustawiać na tarasie spory stół z krzesłami ogrodowymi, znacznie lepszym pomysłem może okazać się stworzenie kącika wypoczynkowego. Lepiej wybrać sofę czy fotele ogrodowe? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jednym z kluczowych kryteriów jest tutaj przestrzeń – sofa 3-os. zapewne zajmie nieco mniej miejsca niż 3 fotele oferujące analogiczną ilość miejsc do siedzenia. Miej jednak na uwadze, że siedząca na fotelu osoba ma znacznie większą swobodę ruchów i komfort w porównaniu do sytuacji, gdyby siedziała na sofie wraz z 2 innymi osobami.

https://m.wm.pl/2022/05/orig/sofa-ogrodowa-korfu-sfmeble-847447.jpg

Stolik ogrodowy – to może się przydać
Jeżeli zdecydujesz się na stworzenie strefy wypoczynkowej z sofą lub fotelami ogrodowymi w roli głównej, konieczny będzie również zakup stolika. Jaki stolik ogrodowy wybrać? Koniecznie taki, którego wysokość zostanie odpowiednio dopasowana do mebli wypoczynkowych, którym będzie towarzyszyć – jego blat powinien znajdować się na poziomie zbliżonym do wysokości siedziska, różnica nie powinna być ani większa, ani mniejsza niż 5 cm. W przeciwnym wypadku sięganie do blatu będzie mało komfortowe, a nawet może wiązać się z koniecznością wstawania z sofy lub fotela.

Wózek barowy – dlaczego warto go mieć?
Wózek barowy, czasem zamiennie określany również jako wózek kelnerski, to mebel, który w aranżacjach ogrodowych pojawia się stosunkowo rzadko. A szkoda, bo jest niezwykle praktyczny, a w dodatku stosunkowo nieduży, dzięki czemu nie trzeba obawiać się, że zajmie zbyt wiele cennej przestrzeni. Taki wózek barowy docenisz zwłaszcza w trakcie ogrodowych przyjęć i imprez w szerszym gronie – możesz go wykorzystać zarówno do transportu posiłków z kuchni na taras, jak i w formie bufetu lub barku ustawionego w pobliżu stołu, przy którym siedzą goście.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB