Zdalna rzeczywistość uczniów i studentów na Warmii i Mazurach. Jak sobie z nią radzą?

2022-05-08 23:35:29 (ost. akt: 2022-05-08 23:37:49) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Co łączy studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i uczniów szkół podstawowych w Giżycku, Mrągowie czy Węgorzewie? Zdalna rzeczywistość, z jaką przyszło im się zmierzyć w następstwie ograniczeń spowodowanych ogłoszeniem pandemii COVID-19. W 2020 czy 2021 roku edukacja w Polsce wkroczyła w nową erę, w której regularna nauka odbywa się dniami i tygodniami w domowych warunkach. Jak radzą sobie uczniowie i studenci z województwa warmińsko-mazurskiego – czego potrzebują i jakie są ich odczucia? Zapraszamy do lektury.

Zdalna nauka – podstawowe utrudnienia i minusy
Uczniowie i studenci z Warmii i Mazur mają rozbieżne oceny dotyczące nowych realiów, w których trzeba było przestawić się na e-learning. Podstawowym problemem dla wielu rodzin stała się konieczność posiadania dodatkowego komputera – jeśli nie kilku w sytuacji, gdy w domu jest więcej dzieci i nastolatków. Co prawda do zdalnej nauki nie są potrzebne aż tak dobre i mocne PC jak gamingowe – dostępne w sklepie internetowym https://www.sferis.pl/pc-gamingowe-3172 za kilka, a nawet kilkanaście tys. zł – co nie zmienia faktu, że mówimy o odczuwalnym wydatku.

Poza tym zdalną naukę trzeba jakoś zorganizować – potrzebna jest m.in. przestrzeń, w której można swobodnie uczestniczyć w zajęciach odbywających się np. na platformie komunikacyjnej Microsoft Teams. Co z uczniami, którzy współdzielą pokoje z rodzeństwem? Co ze studentami, którzy również nierzadko funkcjonują na relatywnie małej przestrzeni ze współlokatorami? Problem pojawia się szczególnie wtedy, gdy w tym samym czasie inni uczniowie i studenci pod jednym dachem muszą uczestniczyć w swoich zajęciach. Przypomnijmy też, że w dobie pandemii sporo mieszkańców Warmii i Mazur przeszło na tryb pracy zdalnej. W wielu domach, które w ciągu dnia pustoszały, nagle zrobiło się wyjątkowo gwarnie…

Kolejnym problemem, na który z perspektywy miesięcy zdalnej nauki wskazują zarówno uczniowie, jak i studenci, jest brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami. To jasne, że podstawowym celem szkoły podstawowej, średniej czy wyższej jest przekazanie określonej wiedzy. Ale poza tym to miejsca, w których zawiązują się znajomości – tak ważne na etapie dojrzewania i dorastania, niektóre przeradzające się w relacje na całe życie. Tymczasem w realiach zdalnej edukacji kontakt z koleżankami i kolegami ogranicza się do współdzielenia grupy w aplikacji czy na portalu społecznościowym. I choć idzie to w parze z szerszymi zmianami społecznymi ostatnich lat, trudno nie dostrzec jeszcze poważniejszego i wielowarstwowego zagrożenia dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.
Nauka z domu także ma swoje plusy
Jeśli spytać o zdanie uczniów i studentów np. z Olsztyna i Elbląga, wśród opinii na temat zdalnej nauki w 2020 i 2021 roku pojawią się również plusy, zalety. Podstawową jest wygoda, z jaką wiąże się brak konieczności dojeżdżania do szkoły. Późniejsze wstawanie, nauka z poziomu komputera czy smartfona, możliwość przebywania przez większość dnia w domu – to dla wielu zaleta e-learningu.

Do tego zdalna nauka wpisuje się w czasy rozwoju technologicznego i cyfryzacji praktycznie każdej dziedziny życia. Rzeczywiście byłoby dobrze, aby uczniowie i studenci z Warmii i Mazur mogli uczyć się na coraz wyższym poziomie, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i sprzętów. Jeżeli przy okazji nauki zdalnej lub z innego powodu zamierzasz złożyć nowy komputer, płyty główne i inne podzespoły, których potrzebujesz w dobrym sprzęcie do nauki i rozrywki, znajdziesz w internetowym sklepie Sferis.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB