Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – co warto wiedzieć?

2022-05-17 19:23:11 (ost. akt: 2022-05-17 19:23:37)

Podziel się:

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, otrzymujemy do wyboru produkty ze zmiennym i ze stałym oprocentowaniem. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Co warto wiedzieć na temat kredytu ze stałym oprocentowaniem? Czy jest on dla nas korzystny?

Koszt kredytu gotówkowego – co się na niego składa?

Zanim przyjrzymy się dokładnie kredytowi ze stałym oprocentowaniem, powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakimi kosztami będzie się dla nas wiązać zaciągnięcie tego typu zobowiązania. W dużej mierze to właśnie oprocentowanie kredytu gotówkowego decyduje o naszych kosztach. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. To drugie tworzy określona procentowo i znana z góry marża banku oraz stawka bazowa, która ustalana jest najczęściej w oparciu o WIBOR, czyli referencyjną wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych na polskim rynku międzybankowym lub stopę referencyjną NBP, ustalaną przez Radę Polityki Pieniężnej, która od października 2021 r. roku systematycznie rośnie. Ponadto wpływ na wysokość naszego miesięcznego zobowiązania, szczególnie przy kredycie na dłuższy okres, mają takie składniki jak prowizja za udzielenie kredytu dla banku czy też ubezpieczenie kredytu.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem – zalety

Niewątpliwym atutem kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem jest to, że wysokość naszych rat nie zmieni się przez cały jego okres, niezależnie od wahań stóp procentowych. A te mogą być duże, o czym przekonało się ostatnio wielu kredytobiorców, którzy mają zaciągnięte kredyty ze zmienną stopą oprocentowania, ze względu na rosnącą w ostatnim czasie w Polsce inflację. Przy kredycie o stałym oprocentowaniu mamy pewność co do wysokości naszego zobowiązania. Nie zostaniemy w związku z tym zaskoczeni wzrostem rat, który mógłby być kłopotliwy przy braku odpowiedniej kwoty oszczędności na rachunkach bankowych.

Kiedy warto postawić na kredyt ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem to doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy znać z góry całkowity koszt kredytu i mieć pewność, że on nie wzrośnie. Taki kredyt idealnie sprawdzi się zatem wówczas, gdy zależy nam na bezpieczeństwie finansowym. Przy oprocentowaniu zmiennym takie zagrożenie istnieje, aczkolwiek należy tez wziąć pod uwagę, że w dłuższej perspektywie może nastąpić obniżka stóp procentowych i sumarycznie może się okazać, że koszt kredytu przy oprocentowaniu zmiennym będzie niższy. Jest to zatem kwestia wyboru, uzależniona często od tego, jakim budżetem dysponujemy co miesiąc oraz obiektywną oceną, jak odczytujemy bieżącą sytuację gospodarczą i czy widzimy w tej kwestii istotne pole do zmian.

Gdzie znajdziemy ofertę kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem?

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem ma w swojej ofercie coraz większa liczba banków, które wychodzą naprzeciw bieżącym oczekiwaniom rynku. Wystarczy, że skorzystamy z porównywarek kredytów, by przekonać się, który z nich ma w bieżącym okresie najkorzystniejszą dla nas ofertę. Wpisując w takiej porównywarce dane na temat kwoty kredytu oraz terminu spłaty, w ciągu kilku sekund znajdziemy rozwiązanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Wśród banków, w których zaciągniemy produkt bankowy ze stałym oprocentowaniem, znajduje się m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. W ramach kredytu gotówkowego nazwanego Równoratka uzyskamy tutaj kredyt z okrągłą, stałą ratą, na okres spłaty 42 miesięcy.


Źródło:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/kredyt-ze-stalym-oprocentowaniem-co-warto-wiedziec-o-ofercie-bankow

https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-gotowkowy-ze-stalym-oprocentowaniem-czy-warto-zaciagnac-kredyt-o-stalym-oprocentowaniu

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB