Jak skutecznie szukać zatrudnienia w Olsztynie?

2022-07-25 19:03:36 (ost. akt: 2022-08-01 19:28:10) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

W Olsztynie na kandydatów do pracy czeka szereg różnorodnych ofert zatrudnienia. Stopa bezrobocia w mieście utrzymuje się na stabilnym, a przy tym niskim poziomie. W kwietniu oscylowała wokół 2,2%. Można z tego wywnioskować, że w stolicy Warmii i Mazur znalezienie zajęcia zarobkowego nie musi być trudne. Aby szukanie pracy było jednak efektywne, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Jakimi kanałami warto szukać pracy w Olsztynie?
Na rynku zatrudnienia panuje spora konkurencja między kandydatami. Należy zatem przygotować się na to, że znalezienie zajęcia zarobkowego nie tylko wymaga wyróżnienia się na tle innych, lecz także może zająć trochę czasu. Choć praca w Olsztynie jest dostępna w różnych branżach, trzeba uzbroić się w odpowiednią dozę cierpliwości.

Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie atrakcyjnego stanowiska, a przy tym nieco przyspieszyć cały proces, warto prowadzić poszukiwania różnymi kanałami. Współcześnie największe możliwości i szanse daje wirtualna sieć. W związku z tym warto szukać pracy poprzez:

regularne przeglądanie witryn publikujących ogłoszenia o pracę – takie portale mogą mieć zarówno charakter ogólnopolski (wówczas wystarczy w ustawieniach wyszukiwania wybrać Olsztyn lub województwo warmińsko-mazurskie), jak i lokalny lub ukierunkowany na daną branżę,
odwiedzanie stron internetowych agencji zatrudnienia, które działają w Olsztynie lub w okolicach (warto przy tym korzystać ze sprawdzonych firm o dużym doświadczeniu na rynku),
bycie członkiem grup w mediach społecznościowych, na których posty z ofertami zatrudnienia publikują pracodawcy (można je łatwo wyszukać poprzez wpisanie frazy „praca Olsztyn”),
sprawdzanie zakładek typu „Kariera”, „Praca” itp. na stronach internetowych konkretnych firm, z którymi chciałoby się podjąć współpracę,
aktywność na portalach o charakterze biznesowo-zawodowym.
Najlepiej korzystać z kilku albo nawet wszystkich kanałów. Takie wielotorowe działanie potrafi przynieść wymierne skutki. W razie problemów zawsze można też zdecydować się na tradycyjne metody i zwrócić się do lokalnego urzędu pracy.

Jak przygotować dobre CV?
Samo znalezienie atrakcyjnej oferty zatrudnienia i wysłanie dokumentów aplikacyjnych do firmy to za mało. Muszą być one odpowiednio przygotowane i wyróżniać kandydata na tle konkurencji. Najważniejsze jest oczywiście CV. Życiorys zawodowy musi zawierać wszystkie ważne elementy, w tym dane osobowe oraz informacje dotyczące doświadczenia, wykształcenia i umiejętności. Bardzo ważne jest też dodanie zwięzłego, a przy tym treściwego podsumowania zawodowego, które podkreśla nie tylko dotychczasowe osiągnięcia, lecz także pokazuje chęć dalszego rozwoju. W dokumencie warto również umieścić zdjęcie – musi ono wyglądać profesjonalnie. Jeżeli ma się dodatkowe kursy, szkolenia lub uprawnienia, również dobrze o nich wspomnieć.

Całe CV musi być też estetyczne i czytelne. Aby prezentowało się schludnie, można skorzystać np. z gotowego szablonu. Nie powinien być on jednak zbyt wymyślny – często prosta forma jest o wiele lepszym rozwiązaniem.

Kluczowe również, aby życiorys zawodowy był dostosowany do danej oferty zatrudnienia. Nie powinno wysyłać się tego samego dokumentu do wszystkich firm. Warto więc dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem o pracę i sprawdzić, czego przede wszystkim oczekuje pracodawca. Dzięki temu łatwiej będzie przygotować CV skrojone na miarę.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB