WM.pl
13 maja 2025, Wtorek
imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
  • 16°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
    • Ogłoszenia
    • Anty-defamation
    • Kongres Przyszłości
    • Europe Direct
    • Plebiscyt Sportowy
    • Krasnal.info
    PODZIEL SIĘ

    Priorytety powiatu to: drogi, oświata i służba zdrowia

    2022-10-13 09:20:00(ost. akt: 2022-10-13 09:39:16)
    Nowy kompleks boisk i bieżni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim

    Nowy kompleks boisk i bieżni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim

    Autor zdjęcia: materiały starostwa powiatowego

    Zarząd Powiatu Lidzbarskiego od lat konsekwentnie realizuje założone plany i projekty inwestycyjne. Jako zadania priorytetowe traktuje przebudowę i modernizację dróg powiatowych.

    Warto przeczytać

    • Droga to nie tor wyścigowy
    • "Zimni ogrodnicy" już na Warmii i Mazurach?
    • Mieszkańcy Olsztyna doceniają wygodę. Urzędomat bije rekordy...
    Inwestycje drogowe mają kluczowe znaczenie dla powiatu lidzbarskiego, ponieważ wpływają nie tylko na komfort poruszania się i sytuację gospodarczą, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo użytkowników tych dróg.

    Od 2010 roku długość wyremontowanych dróg na terenie powiatu lidzbarskiego wynosi 127 km, na łączną kwotę 86 mln zł, stanowi bardzo dobry wynik w skali regionu.

    Restrukturyzacja oświaty

    Inwestycje prowadzone w placówkach oświatowych na terenie powiatu lidzbarskiego również stanowią priorytet i realizowane są w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Szkoły corocznie dostosowują systemy szkolenia i kształcenia do potrzeb rynku pracy oraz rozwijania zainteresowań uczniów.

    Z uwagi na malejącą ilość uczniów i jednocześnie diametralny wzrost kosztów utrzymania szkół i jednostek oświatowych Powiat Lidzbarski dokonał restrukturyzacji swoich szkół likwidując Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Lidzbarku Warmińskim, a włączając uczniów i majątek szkoły do Zespołu Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim.

    Pozwoliło to aby dotychczasowi pracownicy mieli zapewnioną pracę, a uczniowie możliwość kontynuacji nauki. Obiekty infrastruktury szkolnej znajdujące się przy ulicy Wierzbickiego nadal będą wykorzystywane jako dodatkowa baza dydaktyczna do kierunków kształcenia zgodnych z aktualnym zapotrzebowaniem rynku pracy.

    Aby zaoszczędzić na wydatkach osobowych włączono obsługę finansową szkół ponadpodstawowych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej w Ornecie do struktury Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ornecie, co pozwoliło na uniknięcie likwidacji etatów. W podobnym modelu funkcjonują szkoły w Lidzbarku Warmińskim przy zmniejszonym wymiarze etatowym.

    — Robimy wszystko, aby pozyskać jak najwięcej środków z zewnątrz – opowiada Jan Harhaj, Starosta Lidzbarski. — Pozyskaliśmy między innymi środki finansowe na wyposażenie dwóch pracowni w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim, to jest do pracowni informatyczno-językowej oraz do wyposażenia siłowni wewnętrznej, a także do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ornecie w celu doposażenia pracowni informatyczno-językowej i geograficznej. Wartość projektu to około 400 tys. złotych.

    Jan Harhaj, starosta powiatu lidzbarskiego
    Fot. Materiały starostwa

    Jan Harhaj, starosta powiatu lidzbarskiego


    Zmniejszająca się liczba mieszkańców

    Zmniejszająca się liczba mieszkańców jest zjawiskiem ogólnokrajowym, przez co wyraźnie widać proces starzenia się społeczeństwa.

    Młodzi przedsiębiorcy i kreatywni ludzie nadal wyjeżdżają z województwa warmińsko-mazurskiego za pracą.

    Panująca pandemia pokazała jednak, że pojawiają się nowe możliwości, na przykład praca zdalna, która pozwala na pozostanie w miejscu zamieszkania i poprawienie sytuacji zawodowej.

    Służba zdrowia

    Powiat Lidzbarski współuczestniczy w dostosowywaniu Szpitala Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim do wymagań jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Sukcesywnie przekazuje szpitalowi środki dzięki którym możliwe były zakupy inwestycyjne takie jak kamera laparoskopowa, videoduodenoskop, kardiomonitor, respirator, kolonoskop, pompa infuzyjna, wyposażenie oddziału urologicznego (cystoskop, resektor, ureterorenoskop, uretrotom optyczny, tor wizyjny, laser) oraz finansowanie kształcenia średniego personelu medycznego.

    — Cały czas prowadzimy działania związane z odtworzeniem oddziału wewnętrznego i zrobimy wszystko, aby był w strukturze Szpitala Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim – zapewnia Jan Harhaj, starosta lidzbarski.

    W województwie warmińsko-mazurskim prawie co szósty mieszkaniec ma 65 lat i więcej tj. 17,7 %, podczas gdy w kraju co piąty.

    W związku ze starzeniem się społeczeństwa rośnie zapotrzebowanie na nowe usługi medyczne, czyli zakład opiekuńczo-leczniczy oraz oddział rehabilitacyjny.
    — Nie ukrywam, że już poczyniliśmy wiele działań, aby to zostało uruchomione. Na dzień dzisiejszy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym przebywa 39 pacjentów na 45 możliwych miejsc – kontynuuje starosta.

    Te dane pokazują jak konieczna i ważna staje się organizacja zajęć i nowe usługi dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

    Modernizacja dróg i naprawa kładek

    Kolejne wyzwania to bardzo dobry stan dróg, bo dobre drogi to rozwój gospodarczy. Dzisiejsza trudna sytuacja finansowa spowodowana napaścią Rosji na Ukrainę, a co za tym idzie nowa sytuacja geopolityczna i gospodarcza utrudnia działania, jednak co roku powiat lidzbarski realizuje inwestycje drogowe.

    Aktualnie w trakcie realizacji są dwie inwestycje przebudowa drogi powiatowej Lidzbark Warmiński-Wolnica, jest to drugi etap inwestycji oraz przebudowa nawierzchni brukowej na kostkę betonową przy ul. Podgórnej w Ornecie.

    Niedawno zakończono przebudowę ulicy Warmińskiej w Ornecie i złożono pięć wniosków o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, które czekają na rozstrzygnięcie. Powiat Lidzbarski ma na uwadze także remont istniejących kładek na rzece Łynie.

    Nagrody i wyróżnienia

    Jednym z ważniejszych wyróżnień w bieżącym roku jest przyznanie urzędowi Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim Znaku Jakości „Przyjazny Urząd”.

    Certyfikat w konkursie otrzymują jednostki, które stosują wysokie standardy jakościowe w swojej działalności związanej z obsługą klienta i świadczeniem usług publicznych, cechują się profesjonalizmem i rzetelnością w działaniach na rzecz swoich interesantów zewnętrznych oraz inwestują we własne zasoby w formach wpływających w sposób istotny na jakość pracy urzędników.

    W październiku tego roku odbędzie się XX jubileuszowa edycja Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach. W ramach tegorocznego forum odbędzie się jedenaście konferencji tematycznych. Ponadto podczas forum nagrodzone zostaną JST wyróżnione w rankingach Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

    Miło nam poinformować, że Powiat Lidzbarski znalazł się w pierwszej piątce w rankingu „Wykorzystanie środków z UE w kategorii powiaty”. Kwoty wydatkowane na projekty współfinansowane środkami unijnymi dzielone są przez liczbę mieszkańców i zestawione w formie rankingu.

    To nie pierwszy raz kiedy samorząd Powiatowy został zauważony i wyróżniony przez Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota:
    — w 2020 roku Powiat Lidzbarski zajął II miejsce w rankingu za „Wykorzystanie środków funduszy z UE – inwestycje transportowe” w kategorii powiaty.
    — w 2018 roku Powiat Lidzbarski został nagrodzony dwukrotnie – w kategorii powiaty, w rankingu podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2015 – 2017 nasz powiat zajął III miejsce, kategorii powiaty, w rankingu podsumowującym wydatki inwestycyjne finansowane ze środków UE w latach 2014 – 2017 znalazł się na II miejscu.
    — w 2017 roku, Powiat Lidzbarski zajął II miejsce w rankingu WSPÓLNOTY podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2014 – 2016, w kategorii powiaty.
    — w 2016 roku, Powiat Lidzbarski zajął I miejsce w rankingu podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2013-2015 w kategorii powiaty.
    — w 2015 roku, Powiat Lidzbarski zajął II miejsce w rankingu podsumowującym wydatki samorządów ze środków unijnych w latach 2004–2014 w kategorii powiaty.

    Trwają intensywne prace nad drugim etapem przebudowy drogi Lidzbark Warmiński - Łaniewo
    Fot. Materiały starostwa



    ***

    — Stan infrastruktury drogowej to dla nas jeden z priorytetów. Mamy świadomość, że w wielu miejscach przydałby się gruntowny remont, ale nie sposób zrobić to „od ręki”, dlatego wciąż staramy się pozyskiwać jak najwięcej funduszy na remonty i systematycznie naprawiać nasze drogi. Realizacja tych zadań ma przede wszystkim przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podnieść standardy techniczne dróg powiatowych oraz zapewnić spójność sieci dróg publicznych – mówi Jan Harhaj, Starosta Lidzbarski.

    ***
    Staramy się jak najskuteczniej realizować swoje zadania, wiedząc że w ten sposób mamy wpływ na rozwój naszego otoczenia, na kształtowanie naszej małej ojczyzny, w której mieszkamy i pracujemy. Aktywnie i skutecznie sięgamy po fundusze zewnętrzne umożliwiające realizację ważnych dla społeczności lokalnej przedsięwzięć i inwestycji. Podejmujemy działania w wielu płaszczyznach życia społecznego i gospodarczego, a wszystko to w myślą o naszych mieszkańcach — mówi Jan Harhaj, Starosta Lidzbarski.

    Nowa pracownia tomograficzna w szpitalu powiatowym w Lidzbarku Warmińskim
    Fot. Materiały starostwa




    Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
    ZAMKNIJ
    Tagi:
    Powiat Lidzbarski Lidzbark Warmiński inwestycje
    PODZIEL SIĘ

    Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

    Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

    Zaloguj się lub wejdź przez FB

    GazetaOlsztyńska.pl
    • Koronawirus
    • Wiadomości
    • Sport
    • Olsztyn
    • Plebiscyty
    • Ogłoszenia
    • Nieruchomości
    • Motoryzacja
    • Drobne
    • Praca
    • Patronaty
    • Reklama
    • Pracuj u nas
    • Kontakt
    ul. Tracka 5
    10-364 Olsztyn
    tel: 89 539-75-20
    internet@gazetaolsztynska.pl
    Biuro reklamy internetowej
    tel: 89 539-76-29,
    tel: 89 539-76-59
    reklama@wm.pl

    Bądź na bieżąco!

    Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

    • Polityka Prywatności
    • Regulaminy
    • Kontakt
    2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B