WM.pl
12 maja 2025, Poniedziałek
imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego
  • 16°C
    Olsztyn

  • Cywilizacja
  • Rodzina
  • Biznes i ekonomia
  • Moto
  • Redakcja poleca
  • Rolnicze abc
  • Moje Mazury
  • Poczta
    • Ogłoszenia
    • Anty-defamation
    • Kongres Przyszłości
    • Europe Direct
    • Plebiscyt Sportowy
    • Krasnal.info
    PODZIEL SIĘ

    Nasza historia. Miecz celtycki z Bońkowa Kościelnego

    2022-10-18 08:30:00(ost. akt: 2022-10-18 08:39:39)
    Obusieczny żelazny miecz celtycki bez części rękojeści i fragmentów pochwy, po konserwacji

    Obusieczny żelazny miecz celtycki bez części rękojeści i fragmentów pochwy, po konserwacji

    Autor zdjęcia: Zbiór własny autora

    Jesienią 2017 roku rolnik Edward Wojtaś znalazł żelazny miecz podczas prac ornych na swoim polu w Bońkowie Kościelnym w gminie Radzanów. Historię tą przybliża dziś na łamach Nowego Kuriera Mławskiego Andrzej Grzymkowski.

    Warto przeczytać

    • Droga to nie tor wyścigowy
    • "Zimni ogrodnicy" już na Warmii i Mazurach?
    • Mieszkańcy Olsztyna doceniają wygodę. Urzędomat bije rekordy...
    Znalezisko pan Edward zgłosił do Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Wyjazd do Bońkowa Kościelnego pozwolił ustalić miejsce znalezienia. Właśnie przygotowywana była duża wystawa czasowa przedstawiająca skarby Zawkrza, czyli odkrycia pozyskane w trakcie badań terenowych przez archeologa Andrzeja Grzymkowskiego.

    ***
    "Po wstępnej konserwacji miecz został pokazany na wystawie przedstawiającej 45 lat badań archeologicznych na Zawkrzu. W sierpniu 2018 roku za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Delegatura w Ciechanowie, przeprowadziłem archeologiczne ratownicze badania sondażowo - wykopaliskowe na nowo odkrytym starożytnym stanowisku w Bońkowie Kościelnym.

    Grób ciałopalny obsypany stosem

    Stanowisko zostało oznaczone jako nr 15 na arkuszu 41-59 według AZP. Udało nam się nawiązać do miejsca znalezienia żelaznego miecza celtyckiego sprzed dwóch tysięcy lat. Chcieliśmy sprawdzić zasięg występowania starożytnych obiektów związanych z dawnym osadnictwem. Założyliśmy wykopy sondażowe w południowo - zachodniej części stanowiska, tam gdzie został znaleziony miecz żelazny z pozostałościami żelaznej pochwy.

    Sprawdziliśmy również teren powierzchniowo przy pomocy detektorów - wykrywaczy metali, dzięki pomocy członków Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Mławie, który od 45 lat ma swoją siedzibę w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej.

    W wyniku tych działań znaleźliśmy ostrogę żelazną w warstwie darniowej i niżej rozorany zniszczony grób ciałopalny obsypany stosem z fragmentami czarnej ceramiki i spalonymi kośćmi ludzkimi (obiekt nr 8/18).

    Nieco dalej została znaleziona wczesna brązowa zapinka z pierwszego wieku oraz pozostałości jamy ze śladami spalenizny, bez innego wyposażenia (obiekt nr 5/18). Zostały również odkryte pozostałości po jamach grobowych i gospodarczych, a także został znaleziony luźno tok żelazny (dolne okucie włóczni) prawdopodobnie z I wieku oraz dwie monety starożytne, spatynowane, tak zwane małe brązy, prawdopodobnie z III -IV wieku.

    Osiem interesujących obiektów

    Przebadaliśmy 120 m2 powierzchni. Odkryliśmy osiem obiektów w różnym stopniu zachowania, z reguły mocno zniszczonych. Wśród nich najciekawsze były:

    — obiekt nr 1/2018, to jama bez materiału archeologicznego; obok od strony południowej znaleźliśmy część pochwy miecza; jest to nawiązanie do znaleziska miecza z fragmentami pochwy, z jesieni 2017 r.
    — obiekt nr 5/2018, to jama o wypełnisku brunatno czarniawym bez materiału archeologicznego. Wyżej, w warstwie humusowej, została znaleziona nadtopiona zapinka z brązu, z ubytkami, typu A-236.
    — obiekt nr 8/2018, to zniszczony, rozorany, grób ciałopalny obsypany stosem ze sporą ilością fragmentów ceramiki z czarnej popielnicy i spalonymi kośćmi ludzkimi. U góry w warstwie darniowej znaleźliśmy całą żelazną ostrogę częściowo pokrytą patyną ogniową. Obiekt pochodzi z pierwszej połowy pierwsze-go wieku.

    Ekipa badawcza wspomagana przez wolontariuszy – członków oddziału PTN w Mławie (na zdjęciu poniżej, od lewej): archeolog Andrzej Grzymkowski, członkowie PTN: Zbigniew Żychowski i Grzegorz Grabowski, Paweł Bartoszewski informatyk, student Filip van der Sluis i Jan Golec członek PTN. Zdjęcie wykonała archeolog Katarzyna Chmielewska. W niektóre dni także obecni byli: Jerzy Łada członek O/PTN oraz art. rzeźbiarz Jacek Sumeradzki. Wszyscy wspomagali nas swoją pracą i technicznym sprzętem.

    Badania przyniosły zamierzone rezultaty, czyli potwierdziliśmy obecność dawnego osadnictwa na polu rolnika Edwarda Wojtysia.
    W pobliżu, na południe i wschód od badanego terenu znajdują się inne stanowiska archeologiczne związane ze starożytnym osadnictwem.

    Przebadaliśmy 120 metrów kwadratowych powierzchni wyznaczonych działek. Wykonaliśmy odpowiednią dokumentację opisową, rysunkową i pomiarową, oraz ponad 140 zdjęć do sprawozdania dla WKZ, delegatura w Ciechanowie. Zdjęcia wykonali: archeolog Katarzyna Chmielewska, archeolog Andrzej Grzymkowski, a także Paweł Bartoszewski i Filip van der Sluis".

    To obusieczny miecz żelazny celtycki

    Co do znalezionego miecza, to jest to obusieczny miecz żelazny celtycki typu K.II, z ubytkami, z dzwonowatym jelcem, dużym fragmentem trzpienia rękojeści osobno.
    Z pochwy zachował się fragment górnej części szyjki u wylotu pochwy zdobiony ornamentem roślinnym na powierzchni oraz dwa fragmenty ze środkowej części nie zdobione.

    Całkowita długość miecza razem z trzpieniem rękojeści – 102 cm. Szerokość głowni 4,0 – 4,5cm; szerokość fragmentu pochwy – 5 cm.
    Podobny miecz obusieczny został znaleziony w 1988r., w bogato wyposażonym zespole oznaczonym nr 20/88, w czasie badań terenowych prowadzonych przez Andrzeja Grzymkowskiego w Stupsku.

    W opisie czytamy: "bogate wyposażenie dodatkowe, a mianowicie: miecz w pochwie esowato zgięty, grot włóczni zgięty o180 stopni, umbo z nita-mi odwrócone półkulistą kopułą do dołu, a w nim kości, nóż, zapinka typu K, tok (dolne, żelazne, okucie drzewca włóczni) oraz pęseta.

    Miecz i długi grot włóczni były rytualnie zgięte, miecz podwójnie. Pochowany osobnik z bronią posiadał wysoki status społeczny, skoro jego grób został tak bogato wyposażony. Prawdopodobnie był naczelnikiem – przywódcą grupy osadniczej, zamieszkującej ten teren".

    — Dziękuję kolegom archeologom z Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, a szczególnie dr. Andrzejowi Szeli z Wydziału Archeologii U.W. za konserwację, analizy fizyko-chemiczne i tomografię komputerową tego znaleziska sprzed dwóch tysięcy lat. Tym bardziej jest wdzięczny, że wykonali wszystkie prace gratis w ramach wieloletniej współpracy z autorem opracowania — napisał Andrzej Grzymkowski, członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej.

    Rolnik Edward Wojtaś z odkrytym mieczem w Sali Papieskiej na parterze muzeum. Z lewej strony Andrzej Grzymkowski, w środku Leszek Arent
    Zbiór własny autora

    Rolnik Edward Wojtaś z odkrytym mieczem w Sali Papieskiej na parterze muzeum. Z lewej strony Andrzej Grzymkowski, w środku Leszek Arent

    Ekipa badawcza wspomagana przez wolontariuszy – członków oddziału PTN w Mławie, od lewej: archeolog Andrzej Grzymkowski, członkowie PTN: Zbigniew Żychowski i Grzegorz Grabowski, Paweł Bartoszewski informatyk, student Filip van der Sluis i Jan Golec członek PTN. Zdjęcie wykonała archeolog Katarzyna Chmielewska
    Zbiór własny autora

    Ekipa badawcza wspomagana przez wolontariuszy – członków oddziału PTN w Mławie, od lewej: archeolog Andrzej Grzymkowski, członkowie PTN: Zbigniew Żychowski i Grzegorz Grabowski, Paweł Bartoszewski informatyk, student Filip van der Sluis i Jan Golec członek PTN. Zdjęcie wykonała archeolog Katarzyna Chmielewska

    Prace na polu rolnika Edwarda Wojtysia
    Zbiór własny autora


    Prace na polu rolnika Edwarda Wojtysia

    Subskrybuj "Gazetę Olsztyńską" na Google News
    ZAMKNIJ
    Tagi:
    Mława miecz archeologia
    PODZIEL SIĘ

    Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

    Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

    Zaloguj się lub wejdź przez FB

    GazetaOlsztyńska.pl
    • Koronawirus
    • Wiadomości
    • Sport
    • Olsztyn
    • Plebiscyty
    • Ogłoszenia
    • Nieruchomości
    • Motoryzacja
    • Drobne
    • Praca
    • Patronaty
    • Reklama
    • Pracuj u nas
    • Kontakt
    ul. Tracka 5
    10-364 Olsztyn
    tel: 89 539-75-20
    internet@gazetaolsztynska.pl
    Biuro reklamy internetowej
    tel: 89 539-76-29,
    tel: 89 539-76-59
    reklama@wm.pl

    Bądź na bieżąco!

    Najświeższe informacje przygotowane przez Redakcję zawsze na Twojej skrzynce e-mail. Zapisz się dzisiaj.

    • Polityka Prywatności
    • Regulaminy
    • Kontakt
    2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B